Opatija Chorwacja

Czas czytania: 7 minut

Pierwsza dama, Perła Adriatyku, Sankt Jakobi, Abbazia, Stara Dama oraz Królowa Turystyki to nazwy Opatija Chorwacja

To tylko niektóre z nazw Opatija Chorwacja. Jednego z najpiękniejszych uzdrowisk Chorwacji. Co ciekawe swego czasu była to stolica “austriackiej riwiery” ponieważ przybywali tu najznakomitsi z Austro- Węgier, a wśród nich m.in. Cesarz Ferdynand – który zrobił Opatija najlepszą reklamę.

DSC00748
Panorama Opatija

Opatija co warto zobaczyć:

 • Park Angiolina – willa Angi0lina – zdecydowanie polecamy! Była to własność Iginio Scarpa – wielkiego miłośnika przyrody. Co ciekawe w parku o powierzchni 3,64 ha znajdują się rośliny z Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej oraz Australii. Ponadto można znaleźć tam m.in. Kamelię japońską ( camellia japonica). W parku znajduje się również najstarszy budynek w Opatija – Kościół sv Jakova oraz willa Angiolina – która dała początek epoki turystyki Opatija. Natomiast obecnie willa to siedziba Chorwackiego Muzeum Turystyki.
  DSC00704v
  Willa Angiolina

  DSC00708n

  DSC00761
  Park Angiolina
 • Kościół sv Jakova – zbudowany prawdopodobnie w 1420 r. przez Benedyktynów. Pod koniec XVIII w. kościół został odnowiony. Dodatkowo służył on w czasach świetności jako miejsce świętowania oraz ściągał on na nabożeństwa mieszkańców okolicznych wsi. Natomiast dziś oprócz funkcji kościelnych pełni również funkcje kulturalną. Dziś odbywają się tu natomiast kameralne koncerty.

DSC001854 DSC00754  IMAG1851

 • Madonna del Mare – figurka Madonny znajduje się przed Kościołem św. Jakuba. Co ciekawe figurka powstała aby czuwać nad duszą hrabiego Artura Kesselstadta ( który dodatkowo zginął niedaleko tego miejsca).
 • DSC00755 DSC00756

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Hotel Kvarner – zdecydowanie pierwszy hotel w Opatija oraz prawdopodobnie pierwszy na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Zbudowany został w 1884 r. Co warto wiedzieć że budowa trwała rekordowo krótko bo tylko 10 miesięcy. Poza tym powstał na miejscu dawnych winnic rodziny Tomesić. Początkowo hotel wybudowano z przeznaczeniem na sanatorium dla pacjentów z chorobami płuc.
  DSC00703b
  Hotel Kvarner

  DSC00728n

  DSC00715n

 • Lungomare – nadmorska promenada, wybudowana w kilku etapach. Ciągnie się od Preluk do Lovranu. Jej całkowita długośc wynosi 12 km. Pierwszy etap Volosko- Slatine ukończony został w 1889r. Promenada przechodzi przez większość znaczących miejsc historycznych Opatij.DSC00729n
 • DSC00731n
 • DSC00741
 • plaża Slatina – Jedna z głównych plaż Opatij, traktowana jako główne kąpielisko z racji czystej, krystalicznej wody Adriatyku i niebieskiej flagi – otrzymywanej co roku.  Plaża posiada betonowe schodki i zejścia. Polecana jest ona głównie rodzinom z dziećmi. Świetnie został zagospodarowany teren dookoła plaży poprzez liczne place zabaw, kawiarnie, restauracje oraz wypożyczalnie sprzętów wodnych.

Opatija Chorwacja

 • Pomnik dziewczyny z mewą –

  pomnik ma ciekawą historię. Został on ustawiony na skale w 1956r.. Przepięknie prezentuje się nocą i wieczorem kiedy lampy podświetlają posąg sprawiając wrażenie iż dziewczyna wygląda jak nimfa wyłaniająca się z fal.

  DSC00747
  Dziewczyna z mewą z panoramą Rijeki w tle
  DSC00734
  Dziewczyna z mewą

   

 • Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego– w roku 1914 wypoczywał w Opatij Marszałek Józef Piłsudski . Dla upamiętnienia jego pobytu w 80 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – odsłonięto tablicę pamiątkową w języku polskim i chorwackim. Z nieoficjalnych informacji wiadomo iż w latach 1887-1909 w Opatij przebywał również Henryk Sienkiewicz, który podobno stworzył tu Quo Vadis?.

  DSC00743b
  Tablica pamiątkowa
 • Pomnik Miroslava Krleža- pomnik upamiętniający jednego z najwybitniejszych twórców literatury chorwackiej. Urodzony w 1893 r, zmarł w 1981r.  Głównym tematem dzieł Miroslava był tragizm dziejów Chorwacji.

  DSC00745
  Pomnik Miroslava Krleža
 • Przepiękne wille i hotele-na zakończenie polecamy  przyjrzeć się architekturze  Opatija DSC00758
  DSC00752
  Grand Hotel Palace

  DSC00751
  Hotel Bellevue