Murter

Wyspa Murter nazywana jest perłą Dalmacji.

Słynie ona z przepięknych, piaszczystych i wyjątkowych plaż. Powierzchnia wyspy Murter to niecałe 17,58 km2, linia brzegowa wynosi 42,6 km. Na wyspie Murter znajdują się 4 miejscowości: Betina, Murter, Jezera oraz Tisno. Poszarpana wyspa Murter robi wrażenie niemal przyrośniętej do stałego lądu. Jest świetną bazą wypadową do Parku Narodowego Kornati. 

Wyspa Murter połączona jest z  lądem mostem zwodzonym (9:00 oraz 17:00). Most przecina Kanał Murterski w miejscowości Tisno.  Mobilny most został zbudowany w XIX wieku.  Murter jest atrakcyjnym punktem dla żeglarzy, oraz dla wszystkich miłośników spokojnych wakacji.

Jest to wyspa z dużą liczbą piaszczystych plaż i wielu ciekawych miejsc w jego sąsiedztwie Parków Narodowych: Kornati, Paklenica i Krka, Parków przyrody: Telascica i Vrana oraz miast: Zadar, Sibenik oraz Split.

Murter to największa i najstarsza osada na wyspie Murter, u podnóża Raduca, najwyższego szczytu na wyspie (125 m. n.p.m.).  Miasteczko Murter słynie z pozostałości rzymskiej osady Colentum, licznych ruin rzymskich altan i mozaik.

Liczne Konoby oferują specjały kulinarne z przepyszną oliwą z oliwek ( Murter jest znany z produkcji oliwy). Rejon ten słynie z obfitości najlepszych fig oraz wielowiekowej tradycji uprawy oliwek.

Turystyka rozpoczęła się rozwijać na wyspie Murter na początku XX w. Murter posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę turystyczną.

Nazwa Murter pochodzi z początków antyku.  Teoria związana ze śmiercią odeszła w zapomnienie. Obecnie uważa się, że nazwa Murter pochodzi od antycznej nazwy głębokiego koryta-kamiennego, które tłoczyło oliwę i nazywało się mortarium. Pierwotne nazwy to Colentum, Mortar, Mortura, Mortaro, Morter i obecna nazwa Murter.

Odległości od innych miast: Szybenik 35 km, Zadar 60 km, Split 105 km, Zagrzeb 335 km.

Najpiękniejsze plaże wyspy Murter:

Plaża Plitka Vala, Plaża Podvriske, Plaża Slanica, Plaża Luke, Plażą Cipada, Plaża Jezine, Plaża Lojena oraz kilka innych.