Veli Losinj

Veli Losinj  to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu wyspy Losinj

W sezonie Veli zamienia się w miejscowość tętniącą życiem. Veli Lošinj leży nad dwoma zatoczkami, jest ona bardzo malowniczo położona. Dzięki wąskim uliczkom oraz późnobarokowym i klasycystycznym willom dawnych marynarzy i miejscowych bogaczy miejscowość prezentuje się bardzo ładnie. Nazwa miasta pochodzi od Velo Selo – pod koniec XIV w. był to główny ośrodek na wyspie Losinj.

Nad jedną z zatoczek powstało ścisłe centrum miejscowości. Wznosi się tu masywny jednonawowy kościół z XV w.  św. Antoniego. Na tyłach świątyni zbudowano dzwonnicę z podwójnymi oknami. Nieopodal zatoki znajduje się baszta (kula) wzniesiona w XVI w. przez Wenecjan w celu obrony przed pirackimi atakami. Obecnie mieści się w niej niewielkie muzeum. Najstarsza świątynia w Veli Losinj to romański kościół sv Nikola. Wspomniano o nim już w XIV w. Obecnie znajduje się tu zbiór żeglarzy w regionalnych strojach.

W ogrodach miejscowości Veli Losinj swoją rezydencję miał arcyksiążę  Karol Stefan. W ogrodzie i parku rośnie około 200 gatunków roślin.

Plaże znajdują się w okolicach hotelu Punta oraz w zatoce Rovenska.