Mali Losinj

Mali Losinj znajduje się w zatoce Augusta, w przeszłości był to znaczący ośrodek morski i handlowy, dziś urocza miejscowość turystyczna.

Panorama Mali Losinj
fot. www.livecamcroatia.com

Miejscowość Mali Losinj  leży w przepięknej zatoce (największej zamkniętej zatoce tego archipelagu) na południowym wybrzeżu wyspy Lošinj. Pierwsze wzmianki o osadzie, która nosiła nazwę Malo Selo pojawiają się w 1398 r. Przemysł stoczniowy zapewnił dobrobyt mieszkańcom, zanim pojawili się turyści. Dzięki swojemu położeniu stał się znaczącym miejscem dla handlu  a także kurortem turystycznym. Pierwsze wzmianki  o Mali Lošinj pochodzą z XII w., kiedy to 12 chorwackich rodzin osiedliło się na wschodnim wybrzeżu Mali Lošinj.

Starówka Mali Losinj rozciąga się amfiteatralnie nad zatoką. Centralnym punktem u szczytu zatoki jest Trg Hrvatske Republike od którego odchodzą promenady.

W XIX w. Mali Lošinj przerodziło się w miasto nadmorskie o dużym znaczeniu gospodarczym.

Obecnie to prawdziwa metropolia przerastająca takie miejscowości na innych wyspach jak Rab czy Krk.  Mali Lošinj stało się Wielkim Lošinj. W Malim Lošinj znajduje się wiele zatoczek z plażami głównie żwirkowymi m.in.: Bojčić, Kadin, Krivica, Pijesak, Borik, Veli Žal, Poljana oraz zatoczki Sunčana, Engleza, Valdarke i Zabodarski. Nad zatoką Ćikat na zachodnim wybrzeżu znajduje się skupisko hoteli.

Miasto Mali Losinj ma wiele uroczych zatoczek i plaż,  m.in takich jak: uvala Augusta, uvala Engleza, Sunčana uvala, uvala Borik, Plaža veližal, Poljane.  Możemy się cieszyć pływaniem i odpoczynkiem w cieniu sosen i pinii.

Dla wszystkich tych, którzy nie lubią biernego odpoczynku Mali Losinj jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Wyspa często jest określana jako „wyspa witalności”. Narty wodne, jet-ski, tenis, nurkowanie, jazda konna, nurkowanie, panoramiczne loty, spacery, spadochroniarstwo, kolarstwo, piłka nożna, koszykówka i wiele innych atrakcji czeka na nas w Mali Losinj. Miasteczko tętni życiem praktycznie przez całą dobę.

Przystań promowa w Mali Losinj umiejscowiona jest na północnym wylocie z miasta, ok 10 min spaceru od centrum.

DSC01206
Fontanna z delfinami – dla upamiętnienia dopłynięcia do Mali Losinj bieżącej wody z Jeziora Vransko w 1960 r.