Krk – miasto

Znak rozpoznawczy miasta Krk – kamienna dzwonnica jest dobrze widoczna z nadbrzeża przy przystani.

Miasto Krk założyli Ilirowie. W czasach rzymskich, Krk znane jako Curicum, było ważnym portem. W średniowieczu zostało ufortyfikowane – część murów przetrwała do dziś.

Krk to popularna miejscowość na wyspie Krk– sporo w niej campingów, hoteli oraz kwater prywatnych. Znakiem rozpoznawczym Starówki Krku to niewysoka kamienna dzwonnica z cebulastą kopułą. Idealnie ją widać z nadbrzeża przy zatoce. Na Stare Miasto w Krk można wejść przez Vela placa- dawne rzymskie Forum, stoi tam również czworokątna wieża strażnicza z zegarem.

Co warto zobaczyć w mieście Krk?

Najważniejsze zabytki  Krk skupiają się przy niewielkim placu Trg sv. Kviryna, blisko ul. Mahnića, nieopodal murów obronnych osłaniających miasto od strony morza.

  • Zamek Frankopanów – przylega on do murów obronnych. Z XV wiecznej budowli zachowały się dwie baszty (okrągła i kwadratowa ) oraz mury zewnętrzne. Latem na zamkowych murach odbywają się imprezy kulturalne i przedstawienia teatralne.
  • Katedra Wniebowzięcia NMP – została wzniesiona w XII w. na ruinach kościoła z VI wieku. Wcześniej w tym miejscu były rzymskie łaźnie. Kościół przez lata poddawany był licznym przeróbkom, ale jego romański wygląd się nie zmienił. Do świątyni przylega XV wieczna kaplica, w której spoczywają członkowie rodu Frankopanów.
  • Crkva sv Kviryna – Kościół z przełomu X/XI wieku. Obecnie znajduje się tu galeria z ekspozycją sakralną, głównie są to naczynia liturgiczne oraz obrazy.
  • Klasztor Benedyktynów oraz Franciszkanów – znajdują się po przeciwnych stronach Starówki Krk.