Hvar – miasto

Hvar miasto na wyspie o tej samej nazwie Hvar– uznawane jest za jedno z atrakcyjniejszych w Chorwacji.

Hvar miasto usytuowane jest na południowo- zachodnich peryferiach wyspy Hvar, nad zatoczką wychodzącą na Archipelag Piekielnych Wysp – Pakleni Otoci.  Nazywane również chorwackim Saint Tropez z racji kurortowego klimatu oraz licznych pięknych jachtów nie brakuje w mieście zabytków. Hvar posiada łagodny klimat – przeciętnie 24,8 stopni C w lipcu i duże nasłonecznienie oraz średnio dwa mgliste dni w roku.

Twierdza Spanjola na Hvar

Miasto Hvar rozłożyło się na wzgórzu nad zatoką, a najlepiej prezentuje się z sąsiedniego wzniesienia, którego szczyt zajmuje średniowieczna Twierdza Spanjola. Zwiedzanie polecamy rozpocząć od wejścia na wzniesienie z prawej strony Rynku. Stroma uliczka- schody wspina się tuż przy Klasztorze Benedyktynów oraz Pałacu Hektorovicia. Po pokonaniu kilkudziesięciu schodów rozpoczyna się nieco zacieniony park z piniami, opuncjami oraz agawami. Na szczycie wzniesienia 109 m. n.p.m. stoi Twierdza Spanjol – nazywana również Fortica. Jej pierwowzór powstał w XIII w. Po tym okresie była rozbudowana przez Hiszpanów i Austriaków. Z murów roztacza się przepiękna panorama na miasto, archipelag Pakleni Otoci oraz wyspę Vis – przy dobrej widoczności.

Wewnątrz Forticy znajdziemy zbiór przedmiotów oraz amfor ze starożytnych statków, które rozbiły się u wybrzeży Chorwacji. Dla amatorów silniejszych wrażeń polecamy zwiedzenie więzienia – kilku klaustrofobicznych sal, do których prowadzą śliskie i strome schody.

Hvar miasto -Trg sv Stjepana

Centrum miasta  Hvar wyznacza plac przy którym znajduje się Katedra św. Stjepana – budowla z XVI-XVII w. usytuowana na rynku Pjaca. Jest to jeden z największych placów w Dalmacji, ma powierzchnię 4500 m2, dawniej nazywany Titov trg. Powstał w XV w. poprzez zasypanie bocznej odnogi zatoczki. Dzieli miasto Hvar na część południową oraz północną – starszą. Przy placu znajdziemy pękatą studnię z 1529 r. przykrytą kratą z 1780 r. Tuż przy zatoce, w narożniku rynku znajdziemy Arsenał z 1611 r. – służył on Wenecjanom do naprawy okrętów wojennych. Nieopodal w północnej części budynku powstał teatr publiczny-  najstarszy Teatr Miejski w Europie otwarty w 1612 r.

Najbardziej charakterystycznym punktem placu jest Katedra sv Stjepana z piękną proporcjonalną fasadą oraz wieżą z łukowymi oknami. Przy rynku stoi również Pałac Paladini – odnowiony w XIX w.

Hvar nie jest głównym portem na wyspie, ale w sezonie zawija tu prom pokonujący trasę Split-Hvar-Vela Luka-Ubli. Minusem jest fakt, że prom jest tylko pasażerski, bez możliwości przewozu auta.

Interesująca jest również część miasta Hvar na południe od rynku. Po niespełna kilometrowym spacerze promenadą  dojdziemy do zespołu klasztornego Franciszkanów. Budowa klasztoru trwała 4 lata (1461-1464). W klasztorze warto zajrzeć na dziedziniec z renesansowymi arkadami z 1489 r. Znajduje się tu zbiór map morskich, iluminowanych rękopisów, numizmaty oraz wydanie atlasu Ptolemeusza z 1524 r.