Osor

Osor jest to najstarsza na wyspie Cres miejscowość leżąca nad przesmykiem Osorski tjesnac -11 metrów oddzielającym wyspy Cres i Lošinj.

Przesmyk w Osor został przekopany prawdopodobnie w czasach starożytnych. W dawnych czasach Osor był ośrodkiem administracyjny Cresu, dziś jest to urokliwa mieścina licząca poza sezonem 100 osób.

Czasy świetności Osoru skończyły się w XV w. kiedy to dżuma i malaria zmusiły Wenecjan do przeniesienia stolicy wyspy na Cres. Warto wiedzieć, że łączący Cres z Lošinj most zwodzony jest w godzinach 9 i 17 podnoszony aż do momentu aż wszystkie jachty przepłyną,

Co warto zobaczyć w Osor:

Do dziś w Osorze zachowało się sporo pozostałości ze starożytności. Możemy natrafić bez problemu na fundamenty rzymskich villae rusticae. W centrum rynku stoi katedra Wniebowzięcia NMP ( Katedrala Uznesenja Marijina) z XV w. Osobno stojąca dzwonnica została dobudowana w XVII w.

Tuż obok Katedry wznosi się Ratusz.  Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Archeologicznego  (Arheolośki muzej) otwarte w sezonie letnim w godzinach 10-12 oraz 19-21.

Wystawę tworzą przedmioty z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Na placu przed Muzeum stoi rzeźba autorstwa Ivana Meśtrovicia. W sezonie od lipca do sierpnia w Osorze odbywają się wieczorne koncerty muzyki klasycznej.

IMAG1994 IMAG1993 IMAG1980 DSC01164