fbpx

Brač

Źródło: windguru.hu
Źródło: windguru.hu

Pękata wyspa Brač usytuowana na południowy-wschód od Splitu oraz na zachód od Makarskiej wyróżnia się znacząco spośród wąskich i długich wysp środkowej i południowej Dalmacji. Brač ma długość około 40 km i szerokość od 7 – 14 km, daje to miano największej spośród dalmatyńskich wysp. Na wyspie znajduje się także najwyższy szczyt Vidova Gora – 778 m.n.p.m. Szczyt ten uznawany jest za najwyższy szczyt na adriatyckich wyspach.

Źródło: www.apartmani-dina.com
Źródło: www.apartmani-dina.com     Zlatni Rat ( Złoty Róg)

Linia brzegowa wyspy jest podzielona wieloma zatokami i plażami  -> najsłynniejsza to Zlatni Rat ( Złoty Róg), usytuowana w najstarszej miejscowości na wyspie – Bol. Brač słynie również z popularnego na całym świecie marmuru. Z marmuru wydobywanego na wyspie zbudowano m.in. Pałac Dioklecjana w Splicie, Biały Dom w Waszyngtonie oraz Wiedeńską Operę.

Antyczna nazwa wyspy – Brattia wywodzi się z j. iliryjskiego i dotyczy występowania dużej ilości jeleni- brentos.

Trochę historii..

W 167 r. p.n.e. wyspę zdobyli Rzymianie i to oni zaczęli budować z marmuru. Po nich nastali Turcy, w IX w. wyspę opanowali Słowianie. Pierwsze osady powstawały wewnątrz wyspy z obawy przed piratami. Dopiero w XVI w. podczas panowania Wenecjan mieszkańcy zaczęli przenosić się na wybrzeże. Po Wenecjanach panowanie objęli Austryiacy, potem Francuzi, potem znów Austryiacy. Wojna bałkańska w latach 90. XX w. oszczędziła wyspę.

Na Brači plaże w większości są żwirkowe, tylko w okolicy Supetar – piaszczyste. Na wyspę można łatwo dostać się promami ze Splitu oraz z Makarskiej -> rozkład i cennik Jadrolinija

Pozostałe wpisy dotyczące wyspy Brac: