Wyspy chorwackie

Wyspy Chorwacji to raj dla żeglarzy wypoczywających w Chorwacji.

Co ciekawe największe wyspy Chorwacji należą: KRK, CRES, BRAC, HVAR oraz KORCULA.

Poza tym do większości z nich regularnie dopływają promy, natomiast pozostałe pozostają rajem nieodkrytym dla nie żeglarzy. Co ciekawe pobyt na wyspach jest zazwyczaj droższy, ale jest to spowodowane utrudnionym dostępem na “stały ląd”.

My do tej pory odwiedziliśmy  takie wyspy chorwackie jak: Korcula, Hvar, Cres, Losinj, Vir, Murter, Krk oraz Brac. 

Chorwacja wyspy zatoki Kvarner:

Do największych wysp zatoki Kvarner należą: Krk (największa chorwacka wyspa), Rab, Cres oraz Lošinj
Do małych wysp zatoki Kvarner należą : Susak, Unije, Ilovik, Košljun, Goli Otok, Plavnik, Male Srakane oraz Vele Srakane

 • Wyspa Krk 

Największa wyspa na Adriatyku położona w zatoce Kvarner na południowy wschód od Rijeki. Ma powierzchnię ok. 410 km 2. Widowiskowy most łączy wyspę Krk z lądem stałym. Wyspa znana jest jako „najlepsze miejsce” wśród Wysp Kvarneru. Dodatkowo oferuje doskonałą infrastrukturę turystyczną, lotnisko na północy oraz liczne atrakcje turystyczne.  W VII wieku Chorwaci dołączyli do iliryjskich plemion Iapodi i Liburni oraz ludności rzymskiej żyjącej na tym obszarze. Siedem historycznych zamków na wyspie reprezentuje obecnie siedem jednostek administracyjnych: Krk, Omišalj, Malinska, Punat, Baška, Vrbnik i Dobrinj.  Wybrzeże wyspy jest pełne licznych zatoczek i naturalnych żwirowych plaż. W głębi lądu występują dwa jeziora. Roślinność jest zróżnicowana, w tym lasy, sady, farmy warzywne, winnice i sady oliwne z jednej strony, a obszary skaliste i pastwiska z drugiej.
Bogactwo wyspiarskiego folkloru oraz tradycyjnych obyczajów jest odczuwalne na każdym kroku, a sopile (starożytny instrument dęty) jest nadal integralną częścią wielu świąt na wyspie.
Krk jest często nazywane Złotą Wyspą – Insula Aurea (Zlatni otok), ponieważ obfituje w smaczne owoce morza oraz żyzne gleby. Kuchnia wyspy opiera się na specjałach z owoców morza, domowym makaronie, jagnięcinie, kozim serze oraz prsut.

 • Wysepka Košljun

Wysepka Košljun położona w zatoce Punta niedaleko miasta Krk. Jest to  idealne miejsce na krótkie wycieczki. Posiada bibliotekę z ponad 20 000 pism świętych napisanych w głagolickim alfabecie oraz muzeum etnograficzne w klasztorze franciszkańskim z 1447 roku.

 • Wyspa Rab – Szmaragdowa wyspa zatoki Kvarner

Z malowniczymi zatoczkami i plażami najdalej na południe wysunięta wyspa chorwackiego regionu Kvarner. Dzięki przyjemnemu śródziemnomorskiemu klimatowi Rab jest gościnną wyspą wypoczynkową dla turystów. Jest to ostatnia i najdalej wysunięta na południe wyspa archipelagu Kvarner oddzielona od lądu kanałem Velebit. Jednocześnie wyspa stanowi linię podziału między Adriatykiem południowym  oraz środkowym. Tutaj zaczyna się Dalmacja, a Europa kontynentalna spotyka się z Morzem Śródziemnym. Najlepsze połączenie z lądem zapewnia prom w miejscowości Jablanac na kontynencie a Mišnjak na południowym krańcu wyspy Rab. Ponadto w miesiącach letnich wyspa jest również połączona promem między Valbiską na wyspie Krk i Lopar na północnej stronie wyspy Rab (przeprawa około półtorej godziny).
Wyspa Rab, znana jest ze swoich malowniczych plaż, znajduje się między wyspą Krk a wyspą Pag oraz  ma powierzchnię ok.94 km². Turystyka istnieje tu od czasów monarchii austro-węgierskiej (KuK). Główne miasto Rab- nazwane tak jak wyspa, uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. To malownicze stare miasto charakteryzuje się czterema kościelnymi dzwonnicami i pięknymi renesansowymi budynkami. Wyspa liczy ok. 9000 mieszkańców. Mury miejskie wraz z czterema dzwonnicami przypominają łódź płynącą na wietrze. W miesiącach letnich w ramach Wieczorów Muzycznych Rab (Rapske glazbene večeri) regularnie odbywają się koncerty muzyki klasycznej w kościele Świętego Krzyża (Crkva Sv. Križa).  Każdego roku pod koniec lipca wyspa przywdziewa ubrania z czasów minionych podczas spektakularnego średniowiecznego wydarzenia zwanego Rapska fjera, w którym odbywają się turnieje rycerskie i strzelanie z kuszy.
Oprócz komfortowych hoteli, miasto Rab oferuje prywatne zakwaterowanie z domową atmosferą.  Rab jest bardzo popularnym miejscem dla miłośników żeglarstwa, do dyspozycji są dwie mariny ACI w Supetarska Draga i Port Rab.

 • Wyspa Cres – ekologiczna wyspa zatoki Kvarner

Wyspa Cres położona w zatoce Kvarner to perełka  regionu z  zabytkami, wyjątkową przyrodą. Znajduje się w północnej części zatoki Kvarner. Ruchomy most na południowym krańcu wyspy łączy go z wyspą Lošinj. Długość wybrzeża tej pagórkowatej wyspy wynosi około. 250 km 2, długość 66 km i szerokość od 2 do 12 km. Wyspa ma bardzo zróżnicowane wybrzeże z wieloma zatoczkami, żwirowymi plażami i klifami w północnej i wschodniej części wyspy. Najwyższy szczyt zwany Gorica (648 m npm) i nieco niższy szczyt zwany Sisa oferują wspaniałe widoki na całą zatokę Kvarner. Wiecznie zielone śródziemnomorskie cyprysy, stuletnie sady oliwne, kwitnąca lawenda i małe malownicze wioski są charakterystyczne dla tej drugiej co do wielkości wyspy Adriatyku. Na wyspie nie ma masowej turystyki, tzn. turystom oferuje się kameralną atmosferę. Historyczne miasto Osor, łączące Cres z wyspą Lošinj mostem ruchomym, zamienia się latem w scenę muzyki klasycznej. Polecamy również wizytę w Lubenicach, małej wiosce zbudowanej 4000 lat temu na stromym klifie na 387 m npm. Ta malownicza wioska z dzwonnicą i gotyckim kościołem św. Antoniego Pustelnika (Crkva Sv. Antuna pustinjaka) z XV wieku to romantyczne miejsce, w którym odbywają się znane na całym świecie Lubenickie Wieczory Muzyczne.
Szczególnym zjawiskiem przyrodniczym tego obszaru jest słodkowodne jezioro Vrana, które znajduje się nad poziomem morza, a dno jeziora leży 74 metry pod nim. Cres charakteryzuje się dużymi różnicami między północną częścią z wysokimi, gęstymi lasami a jej centralną i południową częścią śródziemnomorską z płaskimi zejściami do morza. Cres jest również jednym z ostatnich siedlisk Sępa płowego.

 • Lošinj – Wyspa witalności

Wyspa Lošinj o powierzchni 75 km2 jest częścią archipelagu Cres-Lošinj. Kilka atrakcyjnych małych wysepek znajduje się w pobliżu wyspy Lošinj: Unije (wyspa sadów oliwnych), Susak (wyspa piaszczystych plaż i winnic), Ilovik (wyspa kwiatów i plaż), Vele Srakane oraz  Male Srakane. Lošinj jest połączony z wyspą Cres wąskim kanałem w miejscowości Osor (przez ruchomy most).
Z ponad 2500 słonecznymi godzinami w roku, wyspa ta należy do najbardziej słonecznych miejsc w Europie z subtropikalną roślinnością obfitującą w palmy, agawy, oleandry, sosny, owoce cytrusowe, szałwię i lawendę. Wyspa Lošinj jest znanym kurortem. Wraz z rozwojem ruchu morskiego w XIX wieku, port w Mali Lošinj stał się miastem morskim w centrum wyspy. Tradycja turystyczna Lošinja rozpoczęła się 21 stycznia 1885 r. i  trwa do dziś. Pierwszym turystą był austriacki naukowiec Conrad Clar, który przyjechał do Mali Lošinj ze swoim chorym synem, gdzie ten  został wyleczony. Od tego czasu wyspa znana jest jako kurort. Oficjalny status uzdrowiska wyspa uzyskała w 1882 r. na podstawie decyzji podjętej przez ówczesne Ministerstwo Zdrowia Monarchii Austro-Węgierskiej. Malownicza zatoka w  Mali Lošinj jest sercem archipelagu, którego restauracje, butiki, sklepy ze słodyczami i kawiarnie usytuowane wzdłuż głównej promendy. Miasto Veli Lošinj położone jest cztery kilometry dalej, u podnóża zabytkowego parku leśnego o nazwie Arboretum z ponad 200 gatunkami drzew. Budynki w stylu barokowym, piękne dwory i parki czynią to urocze miasto wyjątkowym.

 • Wyspa Susak

Dotarcie do wyspy Susak nie jest łatwym zadaniem, jednak najlepiej dostać się promem z Mali Losinj lub z Rijeka. Na wyspie nie ma wielu dróg czy głośnych klubów nocnych. W Susaku mówi się specjalnym dialektem, który różni się od standardowego języka chorwackiego, którego nikt w Chorwacji nie rozumie 🙂

 • Wyspa Ilovik

Oryginalna chorwacka nazwa większej wyspy to Tovarnjak, dopiero później stała się znana jako Ilovik (po rodzaju ziemi), podczas gdy mniejsza wyspa została nazwana Sv. Petar. Wyspy położone są naprzeciwko siebie i tworzą długi (2,5 km) oraz wąski (do 300 m) kanał.

Najbardziej wysunięta na południe wyspa Ilovik liczy obecnie 170 mieszkańców. Pierwsi chorwaccy osadnicy przybyli tu z Veli Lošinj pod koniec XVIII wieku. Mieszkańcy Ilovik zajmują się uprawą winorośli i ogrodnictwem, ponadto zajmują się również rybołówstwem, hodowlą owiec i turystyką.

Położenie Ilovika jest idealne, położone w małej zatoce, chronionej od północy przez niezamieszkaną wysepkę św. Petar( znajduje się tam lokalny cmentarz). Wybrzeże jest łatwo dostępne ze wszystkich stron i ma wiele bezpiecznych łagodnych zatoczek. Największą zatoczką z piaszczystą plażą jest Paržine w południowo-wschodniej części wyspy.

 • Wyspa Unije

Unije, największa z wysp otaczających wyspę Lošinj, była zamieszkana już bardzo dawno temu. Ma dobre położenie geograficzne, kilka źródeł słodkiej wody oraz  żyzne ziemie. Nia, jej starsza nazwa, prawdopodobnie pochodzi od  neios, co po grecku oznacza „uprawiane pole” . Nazwa ta odnosi się do żyznego Unijsko Polje (pola Unije), które ze względu na skład gleby  jest bardzo podobne do tych na wyspach Susak, Vele i Male Srakane. Ciągłość osadnictwa na wyspie, od czasów prehistorycznych do dziś, potwierdza szereg znalezisk archeologicznych odkrytych na lądzie i morzu otaczającym wyspę.

Zarówno północna, jak i wschodnia strona wyspy są strome i skaliste, podczas gdy południowe i zachodnie są bardziej łagodne. Jest to wyspa gajów oliwnych, których wiek świadczy o ich odległej przeszłości. Najwyższym punktem wyspy jest Kalk (132 m). Pozostałości rzymskich willi, odłamków dachów i cegieł świadczą o bogatej historii wyspy.

Co ciekawe na wyspie znajduje się małe lotnisko. Wyspa leży ok. 30 km od lotniska Pula i 8 km od lotniska na wyspie Lošinj. Regularna linia promowa łączy wyspę z Lošinj oraz kilka razy w tygodniu wyspa jest połączona katamaranem z Rijeką oraz Pulą.

 • Vele i Male Srekane
Na zachód od wyspy Lošinj, pomiędzy wyspami Unije oraz Susak, leżą dwie małe wyspy – Vele i Male Srakane („duża i mała„ Srakane ”). Większa z nich, jak sama nazwa wskazuje, Vele Srakane, leży na północ od Male Srakane i na południe od wyspy Unije. 
Vele Srakane ma 2,5 km długości i powierzchnię 1,2 km2. Na wzgórzu Vela straža, 60 m npm znajduje się prehistoryczny fort. Stara cytadela jest pozostałością półkolistej ściany dawnej fortecy, która służyła jako obrona przed najeźdźcami morskimi. W rogu domu Skrivanić znajduje się nagrobek z czasów rzymskich.

Małe molo w zatoce Gornja Trata jest miejscem, gdzie cumuje prom z Mali Lošinj.
Na wyspie nie ma sklepów, więc wszystkie artykuły spożywcze, w tym wodę, należy zabrać ze sobą. Łącznie 8 osób mieszka na Vele Srakane poza sezonem turystycznym. Wtedy panuje całkowity spokój.
 • Wyspa Murter
 • Wyspa Kaprije
 • Wyspa Zlarin
 • Wyspa Žirje
 • Wyspa Šolta
 • Wyspa Brač
 • Wyspa Vis
 • Wyspa Hvar
 • Wyspa Prvić
 • Wyspa Tijat
 • Wyspa Ciovo
 • Wyspy Drvenik Mali i Veli
 • Wyspy Piekielne
 • Wyspa Biševo
 • Wyspa Korčula
 • Wyspa Mlijet
 • Wyspa Šipan
 • Wyspa Lopud
 • Wyspa Koločep
 • Wyspa Lokrum

Oczywiście wymienione powyżej wyspy to nie wszystkie jakie znajdują się na morzu Adriatyckim na wybrzeżu Chorwackim.