Wyspa Rab

Rab ma długie tradycje turystyczne

Nic w tym dziwnego skoro przyroda na Rab tworzy harmonię z zabytkami kultury oraz plażami piaszczystymi.  Wyspa Rab leży pomiędzy wyspami Krk a Pag, wzdłuż wybrzeża Kvarneru. Na zachód od wyspy Rab leży wyspa Cres. Wyspa Rab ma wyjątkowo ciekawą linię brzegową a szczególnie ciekawe są półwyspy Lopar oraz Kalifront. Co ciekawe, długość wyspy wynosi ok 21 km natomiast szerokość od 3 do 11 km.

Większą część wyspy pokrywają lasy, makia oraz pola uprawne. Natomiast południowo-wschodnie wybrzeże wyspy Rab przypomina krajobraz sąsiedniej wyspy Pag. Najwyższy szczyt na wyspie to góra Straza 408 m.n.p.m. Główną miejscowością na wyspie jest miasto Rab.

Trochę historii wyspy Rab

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Ilirowie. Następnie w II w. wyspę opanowali Rzymianie, zakładając przy tym miasto  Arba. To właśnie wtedy powstał pierwszy port oraz wille letniskowe na wyspie. Po Rzymianach wyspę opanowali Turcy, natomiast od IX w. władzę na wyspie przejęli Słowianie.

W latach 1409 – 1797 wyspą rządzili Wenecjanie. Nie jest to okres mile wspominany, ponieważ wszelkie zarobione dobra i zyski były przewożone do Wenecji. Po tym okresie na wyspę dotarli Austriacy, którzy co ciekawe, lepiej traktowali ludność włoskojęzyczną niż chorwacką. Od 1918 roku władza nad wyspą znów przypadła Włochom. Jednak po traktacie z Rapallo tereny trafiły pod rządy Jugosławii.

Panorama wyspy Rab
Panorama wyspy Rab

Dojazd na wyspę Rab

Na wyspę dostaniemy się promem. Mamy kilka możliwości. Przewoźnicy promowi oferują transfer osobowy oraz samochodowy Mišnjak (Rab) –  Stinica (nieopodal Jablanac). Tę linię obsługuje Rapska plovidba.

Mamy również 2 opcje promu Jadrolinja. Prom kursuje na linii Zadar – Rijeka przez Rab oraz na linii Valbiska (Krk) – Lopar (Rab).

Korzystając z usług autokarowych do miasta Rab dostaniemy się m.in z Rijeki oraz Zagrzebia i innych miast na wybrzeżu. Koszt jest nieco wyższy poprzez doliczenie do biletu kosztu przeprawy promowej.

Miasto Rab jest centralnym ośrodkiem komunikacyjnym. Stąd też z tego miejsca dojedziemy do kilku miejscowości na wyspie Rab m.in.: Lopar, Suha Punta, Barbat etc.

Plaże FKK na wyspie Rab

Na wyspie Rab znajduje się jedno z największych centrów naturyzmu w Europie. Epokę naturystów zapoczątkował król Edward VIII. W latach 30 ubiegłego wieku król wykąpał się bez skrępowania wraz ze swoją żoną w zatoce Kandarola na wyspie Rab.

Wyspa Rab fot. pixabay.com
Wyspa Rab fot. pixabay.com