Wyspa Rab

Wyspa Rab

Czas czytania: 6 minut

Wyspa Rab ma długie tradycje turystyczne

Przyroda na wyspie Rab tworzy harmonię z zabytkami kultury oraz plażami piaszczystymi.  Wyspa Rab leży pomiędzy wyspami Krk i Pag, wzdłuż wybrzeża Zatoki Kvarner. Na zachód od wyspy Rab leży wyspa Cres. Wyspa Rab ma wyjątkowo ciekawą linię brzegową a szczególnie ciekawe są półwyspy Lopar oraz Kalifront. Co ciekawe, długość wyspy wynosi ok 21 km natomiast szerokość od 3 do 11 km.

Większą część wyspy pokrywają lasy, makia oraz pola uprawne. Natomiast południowo-wschodnie wybrzeże wyspy Rab przypomina krajobraz sąsiedniej wyspy Pag. Najwyższy szczyt na wyspie to góra Straza 408 m.n.p.m. Główną miejscowością na wyspie jest miasto Rab.

Wyspa Rab jest wyspą wielkich kontrastów geologicznych – skalistą i jałową po stronie północnej (z powodu wiatrów Bura, które mogą wiać do 200 km / h), z porośniętą lasami i bardzo żyzną po stronie zachodniej. Na obszarach półwyspów Lopar i Fruga wiatr i erozja stworzyły kaniony i inne kształty w piaszczystej glebie, a także liczne piaszczyste zatoczki.

Rab mapa


Wyspa Rab historia

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Ilirowie. Następnie w II w. wyspę opanowali Rzymianie, zakładając przy tym miasto Arba. To właśnie wtedy powstał pierwszy port oraz wille letniskowe na wyspie. Po Rzymianach wyspę opanowali Turcy, natomiast od IX w. władzę na wyspie przejęli Słowianie.

W latach 1409 – 1797 wyspą rządzili Wenecjanie. Nie jest to okres mile wspominany, ponieważ wszelkie zarobione dobra i zyski były przewożone do Wenecji. Po tym okresie na wyspę dotarli Austriacy, którzy co ciekawe, lepiej traktowali ludność włoskojęzyczną niż chorwacką. Od 1918 roku władza nad wyspą znów przypadła Włochom. Jednak po traktacie z Rapallo tereny trafiły pod rządy Jugosławii.

Wyspa Rab była zamieszkana od wielu stuleci. Architektura na wyspie Rab przeszła przez wiele okresów sztuki i historii oraz stylów. Dlatego też na wyspie Rab znajduje się mały kościół św. Eufemii z wczesnego okresu chrześcijańskiego, niektóre obrazy i krucyfiks z późnego gotyku, romańska dzwonnica katedry, gotycka i renesansowa wieża w pałacu księcia, domek miejski zbudowany w stylu renesansowym i wiele innych atrakcji kulturalnych. Taka różnorodność stylów w architekturze i sztuce jest wynikiem wielu władców wyspy Rab w całej swojej historii.

Panorama wyspy Rab
Panorama wyspy Rab

Wyspa Rab atrakcje

Miasto Rab

Miasto Rab wielokrotnie nagradzane za najlepsze miejsce turystyczne na Adriatyku. Rab otoczone starożytnymi murami miejskimi i rozpoznawalnymi przez cztery wieże kościoła. Porównywany jest jako statek z czterema masztami: dzwonnica kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – katedra, dzwonnica kościoła św. Jana Ewangelisty (znajduje się w pobliżu ruin kościoła), dzwonnica kościoła św. Andrzej Apostoł i dzwonnica kościoła św. Justyna. Dalej w głąb starego miasta znajduje się piękny park Komrčar, którego liczne ścieżki wiją się przez zalesione wzgórza aż do plaż Rab.

Święty Patron Rab, św. Cristophor rzekomo uratował wyspę przed napastnikami, zyskując prawo do zachowania czaszki w relikwiarzu w katedrze w Rab.

Jeśli lubicie sztukę sakralną, to polecamy odwiedzić dużą kolekcję sztuki sakralnej w Klasztorze Franciszkanów św. Bernardyna z dwoma kościołami (św. Eufemii i św. Bernardina), w których można znaleźć zdjęcia, cenne stare książki, sztukę kościelną, kolekcję etnograficzną, monety i wiele innych rzeczy.

Lopar 

Zaledwie 12 kilometrów od miasta Rab leży miejscowość Lopar, zwany inaczej piaskowym rajem, ze względu na liczne naturalne piaszczyste plaże w Lopar (które są bynajmniej dość rzadkie na Adriatyku) i wiele romantycznych, ukrytych zatoczek, w których można spędzić wakacje.

Otoczony przez kilka małych wysp i wysepek (na przykład Goli otok, Grgur, Lukovac i Školjić) Lopar ma wiele do zaoferowania turystom, dodatkowo miasteczko zdobyło Nagrodę Blue Sail dla najlepszego miasteczka w zatoce Kvarner.


Wyspa Rab polecane noclegi



Booking.com

Wyspa Rab plaże

Z 30 piaszczystymi plażami wyspa Rab jest naprawdę wyjątkową wyspą z mnóstwem małych, malowniczych zatoczek. Wyspa była popularna wśród turystów z całego świata prawie 125 lat temu ze względu na krystalicznie czyste, ciepłe i płytkie morze. Każdy może znaleźć własną prywatną plażę na wyspie Rab na podstawie swoich preferencji: istnieją plaże dla naturystów, samotne zatoczki, plaże dla psów i plaże dla rodzin z dziećmi.

Mel

Plaża Mel to piaszczysta plaża w Kampor, znana z bardzo drobnego piasku. Łatwo do niej dotrzeć łodzią lub samochodem, ma przestronne miejsca parkingowe. Znajdziemy tam restauracje i kawiarnie, które sprawiają, że jest popularny wśród rodzin. Są tam również trampoliny, boiska do siatkówki oraz wypożyczalnia leżaków. Dla osób niepełnosprawnych jest specjalne wejście, a południowa część plaży to plaża dla psów.

Rajska plaža

Największą i najbardziej znaną piaszczystą plażą w miejscowości Lopar jest tzw. Rajska plaža. Plaża ma prawie 2 kilometry długości oraz została wyróżniona „Błękitną flagą” za jakość wody, zachowanie naturalnego otoczenia oraz bezpieczeństwo. Plaża znalazła się nawet na liście 100 najlepszych plaż CNN na świecie.
W południowa części wyspy została wydzielona przestrzeń dla kąpieli psów.

Suha Punta

Plaża Suha Punta leży w pobliżu Kampor i jest jedną z najpiękniejszych części wyspy Rab. Pokryty bujnym lasem półwysep z pięknymi kamienistymi plażami jest idealny dla rowerzystów, którzy mogą dojechać w cieniu aż do plaży.
Dla tych, którzy lubią komfortowy wypoczynek na plaży znajdą wypożyczalnię leżaków i parasoli, bary koktajlowe, kawiarnię, restaurację, kort tenisowy, siatkówkę plażową oraz czyste i uporządkowane toalety. Miejsce parkingowe jest dostępne obok hotelu.

Kandarola 

Na plażę Kandarola można łatwo dotrzeć taksówkowymi wodnymi z miasta Rab lub Palit. Udogodnienia na plaży obejmują restaurację, wypożyczalnię leżaków i parasoli oraz oczywiście prysznice i toalety. Nieopodal jest też plaża dla psów.

Banova vila 

Jeśli wolicie odpoczynek  plaży miejskiej to urocza mała plaża o nazwie „Banova Vila” tuż obok kawiarni o tej samej nazwie jest idealna do takiego odpoczynku. Po zachodzie słońca możecie pozostać na plaży i cieszyć się występami  gitarzystów. Udogodnienia na plaży obejmują kort do gry w piłkę wodną i specjalne wejście dla osób niepełnosprawnych.

Pudarica

Jeśli wolicie podziwiać spektakularny widok na Stare Miasto i jeszcze bardziej spektakularny zachód słońca, powinniście udać się do południowej części wyspy tuż obok Barbat. Plaża Pudarica jest pokrytadrobnym piaskiem i otoczona czystym morzem. Można tam dotrzeć samochodem lub łodzią.  Parking jest bezpłatny, są urządzenia sanitarne, a także kawiarnia oraz bistro przy plaży. Jeśli chcecie i lubicie, to możecie odkrywać pobliskie ukryte plaże i zatoczki na piechotę.

Sahara

30 minut piechotą od Rajska plaża dotrzemy do Sahary, pięknej piaszczystej plaży. Sahara to najsłynniejsza plaża naturystyczna w miejscowości Lopar. Pamiętajcie, że na tej plaży nie ma żadnych udogodnień, więc lepiej zabierzcie ze sobą własny piknik (lub przynajmniej trochę wody pitnej). Pomiędzy plażami Sahara i Stolac znajduje się plaża dla psów w maleńkiej zatoce Pod Pećine.

Livačina

Na drugim końcu Rajska plaza znajduje się piaszczysta plaża Livačina. Plaża znajduje się w cieniu sosen, z kilkoma restauracjami zapewniającymi napoje i wyżywienie. Poza tym pies może popływać w pobliskiej Kaštelinie.

Ciganka

Jedna z 3 naturystycznych piaszczystych plaż w miejscowości Lopar. Plaża zwrócona jest na północ. Morze w tym rejonie jest szmaragdowo zielone.Do Ciganki (Cyganki) można dotrzeć pieszo lub samochodem, który można zaparkować w pobliskim lesie sosnowym. W pobliżu znajduje się plaża dla psów.

Stolac

Ukryta w dziewiczej przyrodzie plaża Stolac to miejsce, gdzie możecie znaleźć odrobinę prywatności na skale lub skrawku piasku. Jest to plaża dla naturystów FKK – nie można nosić kostiumów kąpielowych!

Plaże nudystów na wyspie Rab

Na wyspie Rab znajduje się jedno z największych centrów naturyzmu w Europie. Epokę naturystów zapoczątkował król Edward VIII. W latach 30 ubiegłego wieku król wykąpał się bez skrępowania wraz ze swoją żoną w zatoce Kandarola na wyspie Rab. Pewne jest, że nudyzm na wyspie Rab zaczął się na długo przed tym. Artykuł „Handel nagością”, opublikowany w austriackim czasopiśmie ekonomicznym „Trend” nr. 11/83 , że plaża naturystyczna w Rab została oficjalnie otwarta już w momencie przełomu wieków.

Ten sam artykuł wspomina, że ​​pierwszą plażę nudystów w Rab otworzył osobiście Richard Ehrman, prezes Międzynarodowej Federacji Naturystów z Wiednia w 1934 r. Nudyzm na wyspie Rab jest również wspomniany w artykule czeskiego Josefa Hermana w 1907 r. oraz profesora Günthera w 1912 r. Możliwość pływania bez ubrania przyciąga wielu turystów, dlatego wielu z nich decyduje się spędzić wakacje w Rab.

Mapa plaży nudystów Rab


Wyspa Rab – dojazd

Na wyspę Rab dostaniemy się promem. Mamy kilka możliwości. Przewoźnicy promowi oferują transfer osobowy oraz samochodowy Mišnjak (Rab) –  Stinica (nieopodal Jablanac). Tę linię obsługuje Rapska plovidba.

Mamy również 2 opcje promu Jadrolinja. Prom kursuje na linii Zadar – Rijeka przez Rab oraz na linii Valbiska (Krk) – Lopar (Rab).

Korzystając z usług autokarowych do miasta Rab dostaniemy się m.in z Rijeki oraz Zagrzebia i innych miast na wybrzeżu. Koszt jest nieco wyższy poprzez doliczenie do biletu kosztu przeprawy promowej. Miasto Rab jest centralnym ośrodkiem komunikacyjnym. Stąd też z tego miejsca dojedziemy do kilku miejscowości na wyspie Rab m.in.: Lopar, Suha Punta, Barbat etc.

Wyspa Rab fot. pixabay.com
Wyspa Rab

Reasumując, wyspa Rab to wyspa nietuzinkowa. Z jednej strony surowość wyspy Rab, a z drugiej łagodność i ogromna gościnność Gospodarzy. Do tego zabytkowa architektura, która zachwyci nie jednego konesera. My koneserami nie jesteśmy, ale wyspa Rab nas zauroczyła. Zdecydowanie zostaniemy tam nieco dłużej.

Chorwacja