Cres – miasto

W naturalnie chronionej zatoce znajduje się piękne, historyczne miasto Cres, które jest ulubionym celem żeglarzy ze względu na dogodne położenie.

Miasto Cres
Miasto Cres
fot. www.livecamcroatia.com

Wyspa Cres jest pełna naturalnego piękna. Strome urwiska, gęste dębowe i piniowe lasy oraz  liczne pastwiska to symbol wyspy. Ponadto na Cres od wieków hoduje się owce, więc wełna z  Cres jest bardzo popularna. Dodatkowo jedną z naturalnych atrakcji, na którą warto zwrócić uwagę, jest niezwykłe zjawisko naturalne – jezioro Vrana. Co ciekawe jego poziom jest poniżej poziomu morza, co czyni go szczególnie atrakcyjnym. Legenda mówi, że na dnie jeziora znajduje się zamek.

Cres ma również piękne plaże, zwłaszcza plaża w Kovačine, gdzie znajduje się plaża dla psów. Między innymi wszyscy, którzy kochają zwierzęta, będą powracać na Cres ze względu na miejsce przyjazne dla zwierząt.

Cres miasto

Miasto Cres to centrum administracyjne wyspy Cres oraz największa osada na wyspie. Dodatkowo Cres to ufortyfikowane miasto z gęstą strukturą urbanistyczna, położone w osłoniętej zatoce po zachodniej stronie wyspy. Obecnie obszar Cres przypomina kształtem podkowę wzdłuż północnej krawędzi dużego portu Cres. Port w Cres rozciąga się na długości 1800 metrów i szerokości 800 metrów. Zajmuje on centralną pozycję w odniesieniu do obszaru wyspy i dodatkowo ma korzystne położenie w odniesieniu do szlaków morskich i połączeń z głównymi portami zapewniły wiodącą rolę miasta Cres na wyspie Cres.

Cres- miasto jest zamieszkany od czasów prehistorycznych, o czym świadczą prehistoryczne ruiny. Ufortyfikowana osada rozwijała się wzdłuż wybrzeża, poniżej grzbietu wzniesienia. Ponadto znajdowała się na przeciw wczesnej chorwackiej osady w zatoce Lovreska we wschodniej części wyspy.

Miasto Cres zostało zbudowane w średniowieczu, w 1332 r. Natomiast od 1459 roku, za czasów panowania weneckiego, odebrało funkcję miejscowości  Osor – ówczesnemu gospodarczemu i administracyjnemu centrum archipelagu Cres-Losinj.

Warto wiedzieć, że w starożytności znajdowała się tutaj rzymska osada Res Publica Crepsa. Ponadto po upadku Cesarstwa Rzymskiego osada wpadła we władanie Bizancjum. Natomiast w VI w. panowanie przypadło Słowianom. Co ciekawe od XI do XVIII w. znajdowało się ono pod panowaniem Republiki Weneckiej. Natomiast po ich panowaniu miasteczko zachowało mury obronne oraz narożne baszty. Po upadku Republiki Weneckiej panowanie przejęli również Habsburgowie.

W mieście Cres niemal na każdym kroku można zobaczyć pozostałości wczesnochrześcijańskich kościołów i zabytkowych ruin. Cres otaczają trzy bramy miejskie. Warto zobaczyć zegar miejski, pałac Arsan, kamienicę z filarem hańby, klasztor Franciszkanów oraz Kościół św. Franciszka.

Cres co warto zobaczyć?

Stare centrum miasta Cres, otoczone jest murami w kształcie prostokąta z pięcioma wieżami i kilkoma bramami miejskimi. Urbanistycznie wygląd miasta został zaprojektowany przed końcem weneckich rządów, z wyjątkiem kilku późniejszych ulepszeń, praktycznie całość zachowała się do dziś.  Do końca okresu weneckiego Cres znajduje się wyłącznie w obrębie murów miejskich, natomiast poza obszarem miejskim znajdują się jedyne dwa klasztory. Główne zmiany nastąpiły podczas rozwoju żeglugi i przemysłu stoczniowego w połowie XIX wieku.

  • Kościół św. Franciszka

Kościół świętego Franciszka zbudowany był w XV w. w stylu gotyckim. Kościół przeszedł wiele zmian. Natomiast obecny “styl” sięga 1854 r. w którym to szlachecka rodzina Petrić rozbudowała kościół z 1520 r dodając renesansową kaplicę. We wnętrzu znajdują się również zabytkowe organy z 1904 r. Nad Ołtarzem natomiast wisi drewniany krucyfiks z przełomu XVII i XVIII w. W 1694 r. do użytku oddana została przepiękna wieża kościoła.

  • Loggia

XVI wieczna Loggia była siedzibą dawnych władz miejskich. Było to miejsce wymierzania kary przestępcom. Świadczą o tym zachowane ślady po łańcuchach, które pełniły funkcję podobną do pręgierza. Poza tym w przeszłości czytano tu deklaracje, zawierano umowy oraz było to miejsce, gdzie mieszkańcy miasta Cres po prostu dobrze się bawili. Obecnie w tym miejscu wcześnie rano mieszkańcy wyspy Cres sprzedają swoje “domace” produkty są to m.in.: owoce i warzywa, miód oraz oliwa z oliwek.

  • Brama miejska z wieżą zegarową

Brama miejska pochodzi z XVI wieku. Dzięki bramie możemy dojść do placyku z Kościołem Matki Boskiej Śnieżnej z XV wieku.

  • Pałac Petris

W mieście Cres zachowało się kilka ciekawych pałaców, a wśród nich zachował się XV -wieczny Pałac Petris w stylu gotyku weneckiego.

Poza miastem Cres znajdują się XV- wieczne obiekty sakralne: dwa klasztory ( franciszkański i benedyktyński) oraz kościółek św. Marii Magdaleny z 1402 roku.

cres-5
Zabytkowa baszta ( fot. Yacht Rent, flickr.com)

Cres – historia turystyki

Obecnie miasto Cres postawiło na rozwój turystyki, która historia w tym miejscu sięga 1845 roku. Dzięki temu miasto Cres zyskuje miano drugiego miejsca z najdłuższą tradycją turystyczną na Adriatyku. Dokładnie w czerwcu 1845 roku do miasteczka Cres dopłynęło parowcem około 200 turystów prosto z Rijeka. Co ciekawe pierwszy hotel w Cres – hotel Miramar – został uruchomiony pod koniec XIX wieku. Moment otwarcia hotelu uznawany jest za początek współczesnej turystyki na wyspie Cres oraz w mieście Cres.


Na koniec podajemy odległości z Cres:

Krk – 14 km, Crikvenica – 30 km, Pula – 40 km, Rijeka – 41 km, Opatija – 42 km, Mali Losinj – 48 km