Pag

Wyspa Pag – tajemnicza wyspa Dalmacji

Wyspa Pag jest najbardziej na północ wysuniętą wyspą Dalmacji. Ma ona nieco poszarpany i podłużny kształt. Dodatkowo leży równolegle do wybrzeża Chorwacji. Jej długość wynosi około 60 km, a długość linii brzegowej 269 km. Charakterystyczną cechą wyspy jest jej krajobraz jak z filmu science fiction. Ponadto na wyspie nie występuje słodka woda przez co roślinność jest bardzo uboga. Dodatkowo wyspę upodobały sobie silne wiatry bura.

Pejzaż Pagu jest zróżnicowany

Poludniowo-zachodnie wybrzeże Pagu łagodnie opada do morza adriatyckiego, natomiast polnoco-wschodnia część wyspy Pag to strome i wysokie wzgórza. Najwyższym szczytem Pagu jest Sveti Vid – 348 m.n.p.m. leży on niedaleko miasta Pag.

Wyspa Pag słynie również z hodowli owiec oraz produkcji sera z mleka owczego (paški sir ).  Dodatkowo polecamy skosztować do sera białe wino zutica.

Most na wyspę Pag
Most na wyspę Pag
fot. hr-cro.com

Pag historia wyspy

Tereny wyspy zamieszkiwali przez stulecia: Ilirowie, Rzymianie (wznieśli akwedukty i fortyfikacje) i następnie Słowianie. Na wyspie ok. X w. rozpoczęto wydobywanie soli. Niestety stało się to kością niezgody. Do salin w Pag rościli sobie prawa biskupi z Zadaru oraz Rabu. Zwaśnionych pogodzili Wenecjanie w 1409 r. kiedy to rozpoczęli rządy na wyspie i w Chorwacji. Po Wenecjanach wyspą rządzili Austriacy, następnie wyspa stała się częścią Jugosławi aż do momentu jej rozpadu.

Wyspa Pag dojazd

Pag ma przewagę nad innymi wyspami w Chorwacji. Można się na wyspę  dostać promem oraz mostem z przylądka Osljak, który został wybudowany w 1968 r.

Polecamy również przeprawę promową z miejsowości Prizna do Žigljen (Pag). Linia 335 Jadrolnja obsługuje przeprawę aut oraz większych pojazdów. W sezonie wysokim prom kursuje nawet co godzinę. Koszt przeprawy dla os. dorosłej 17 kn, dziecka 8,5 kn, auto 96 kn, rower 17 kn. Drugą opcją jest katamaran Melita, który kursuje z Zadaru do Rijeki przez  Novalja (Pag) i inne wyspy. Koszt przeprawy dla osoby to 100 kn do Novalja, czas podróży 1:15. Jedynym mankamentem jest 1 kurs dziennie i to w godzinach popołudniowych.

Atrakcje na wyspie Pag
  • miasto Pag i usytuowanie miasta w środkowej części wyspy;
  • Novalja – słynie z rozległych żwirowych plaż, plaży Zrće, festiwali muzycznych oraz ..podziemnego akweduktu wybudowanego przez Rzymian w I w. n.e.
  • Caska pięknie położona wioska na stromej skarpie na północnym końcu Paskiego Zaljevu
  • Lun – najdalej na północ wysunięta miejscowość na Pag. Znajduje się tam gaj oliwny z ponad tysiąc letnimi oliwkami.
  • 15 Południk geograficzny- centralnie przez wyspę nieopodal miasta Pag przechodzi 15 południk wyznaczający czas środkowoeuropejski. Znajduje się on przy drodze z miejscowości Bošana do plaży Zrće.
Panorama miasta Pag, Wyspa Pag
Panorama miasta Pag
fot. adriacamps.com