Murter

Wyspa Murter nazywana jest perłą Dalmacji.

Słynie ona z przepięknych, piaszczystych i wyjątkowych plaż. Powierzchnia wyspy to niecałe 17,58 km2, linia brzegowa wynosi 42,6 km. Na wyspie znajdują się 4 główne miejscowości: Betina, Murter, Jezera oraz Tisno. Nieco poszarpany kształt wyspy  robi wrażenie niemal przyrośniętej do stałego lądu. Jest świetną bazą wypadową do Parku Narodowego Kornati. 

Murter połączona jest z  lądem mostem zwodzonym (9:00 oraz 17:00).

Poza tym most przecina Kanał Murterski w miejscowości Tisno.  Dodatkowo mobilny most został zbudowany w XIX wieku. Poza tym wyspa ta jest atrakcyjnym punktem dla żeglarzy, oraz dla wszystkich miłośników spokojnych wakacji.

Chorwacja mapa

Co ciekawe jest to wyspa z dużą liczbą piaszczystych plaż oraz wielu ciekawych miejsc w jego sąsiedztwie Parków Narodowych: Kornati, Paklenica i Krka, Parków przyrody: Telascica i Vrana oraz miast: Zadar, Sibenik oraz Split.

Warto wiedzieć, że miejscowość to największa oraz najstarsza osada na wyspie o tej samej nazwie, położona dodatkowo u podnóża Raduca. Jest to również najwyższy szczyt na wyspie (125 m. n.p.m.).  Poza tym miasteczko  słynie również z pozostałości rzymskiej osady Colentum oraz  licznych ruin rzymskich altan i mozaik.

Liczne Konoby oferują specjały kulinarne z przepyszną oliwą z oliwek ( wyspa jest znana z produkcji oliwy). Rejon ten słynie z obfitości najlepszych fig oraz wielowiekowej tradycji uprawy oliwek.

Co ciekawe turystyka rozpoczęła się rozwijać na wyspie na początku XX w. Dodatkowo Murter posiada również bardzo dobrze rozbudowaną bazę turystyczną.

Poza tym nazwa miejscowości pochodzi już z początków antyku.  Co ciekawe teoria związana ze śmiercią odeszła w zapomnienie. Natomiast obecnie uważa się, że nazwa pochodzi również od antycznej nazwy głębokiego koryta-kamiennego. Dodatkowo tłoczyło ono oliwę oraz nazywało się mortarium. Jednocześnie pierwotne nazwy miejscowości to Colentum, Mortar, Mortura, Mortaro, Morter oraz obecna nazwa Murter.

Dodatkowo warto zapoznać się z odległościami do innych miast m.in: Szybenik 35 km, Zadar 60 km, Split 105 km oraz Zagrzeb 335 km.

Najpiękniejsze plaże wyspy Murter:

Na zakończenie proponujemy zajrzeć na jedne z piękniejszych plaż piaszczystych w Chorwacji: Plaża Plitka Vala, Plaża Podvriske, Plaża Slanica, Plaża Luke, Plaża Cipada, Plaża Jezine, Plaża Lojena oraz kilka innych.