Murter

Czas czytania: 6 minut

Wyspa Murter nazywana jest perłą Dalmacji.

Wyspa Murter słynie z przepięknych, piaszczystych oraz wyjątkowych plaż. Powierzchnia wyspy to niecałe 19 km 2, linia brzegowa wynosi 42,6 km. Jest największą wyspą z  archipelagu wysp Sibenik. Jest to wyspa pagórkowata oraz krasowa, a pola uprawne występują tu rzadko. Jednak bardzo popularne na wyspie są gaje oliwne, plantacje fig i migdałów oraz mnóstwo winnic. Nieco poszarpany kształt wyspy  robi wrażenie niemal przyrośniętej do stałego lądu. Jest świetną bazą wypadową do Parku Narodowego Kornati. 

Na wyspie znajdują się 4 główne miejscowości: Betina, Murter, Jezera oraz Tisno.

Miejsca warte uwagi na wyspie Murter:

  • Murter (miasto) jest jednym z najpiękniejszych miasteczek na wyspie Murter i nosi tę samą nazwę co wyspa. Główną plażą jest malownicza plaża Slanica, piaszczysta plaża z krystalicznie czystą wodą, popularną wśród rodzin. Miasto posiada małą przystań, z której możemy popłynąc na Kornaty i inne wycieczki. Dodatkowo ma urocze stare miasto z uroczymi kawiarniami i jednymi z najlepszych restauracji. Warto wiedzieć, że miejscowość Murter to największa oraz najstarsza osada na wyspie o tej samej nazwie, położona dodatkowo u podnóża Raduca. Jest to również najwyższy szczyt na wyspie (125 m. n.p.m.).  Poza tym miasteczko  słynie również z pozostałości rzymskiej osady Colentum oraz  licznych ruin rzymskich altan i mozaik. Poza tym nazwa miejscowości pochodzi już z początków antyku.  Co ciekawe teoria związana ze śmiercią odeszła w zapomnienie. Natomiast obecnie uważa się, że nazwa pochodzi również od antycznej nazwy głębokiego koryta-kamiennego. Dodatkowo tłoczyło ono oliwę oraz nazywało się mortarium. Jednocześnie pierwotne nazwy miejscowości to Colentum, Mortar, Mortura, Mortaro, Morter oraz obecna nazwa Murter.
  • Tisno pochodzi z 1474 roku. W Tisno znajduje się most zwodzony łączący wyspę Murter z lądem. Roślinność w Tisno jest bardzo zielona i bujna, a długa promenada zachęca gości do długich letnich spacerów.
  • Betina jest po prostu urocza i jest uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc w tej okolicy. Co ciekawe Betina znana jest z  budowniczych statków.
  • Jezera jest typową dalmatyńską wioską rybacką oraz jest najmniejszym miastem na wyspie Murter.

Murter połączona jest z  lądem mostem zwodzonym (9:00 oraz 17:00). 

Poza tym most przecina Kanał Murterski w miejscowości Tisno.  Dodatkowo mobilny most został zbudowany w XIX wieku. Poza tym wyspa ta jest atrakcyjnym punktem dla żeglarzy, oraz dla wszystkich miłośników spokojnych wakacji.


Wyspa Murter – zakwaterowanie:

Turystyka na wyspie Murter zaczęła się rozwijać w latach 20. XX wieku. Pierwszy hotel był otwarty w latach 30-tych. Bliskość  Kornati – która została ogłoszona w 1980 r. Parkiem Narodowym, budowa hotelu Colentum oraz pierwszego regularnego połączenia autobusowego z Zagrzebiem, przyczyniły się do rozwoju turystyki na wyspie Murter.

Dziś na wyspie można znaleźć różne rodzaje zakwaterowania są to m.in: hotele, campingi i kwatery prywatne. Większość  zakwaterowania znajduje się w prywatnych apartamentach z pięknym widokiem na morze.

W Murter znajduje się jeden hotel przy plaży Slanica- Colentum Hotel z widokiem na wyspy Kornati. Istnieje również camping przy plaży Slanica, autocamping Slanica, który znajduje się w gęstym lesie sosnowym. Camping ma około 150 jednostek obozowych, przyłącza prądu oraz dwa zaplecza sanitarne.

Natomiast w Jezera znajdują się trzy autocampy: Lovisca, More i Stella Maris oraz hotel, który znajduje się 50 m od przystani w Jezera.

Tisno ma dwa hotele: Hotel Borovnik z długą tradycją i czterogwiazdkowy hotel rodzinny nad samym morzem. Dodatkowo w Tisno znajduej się camping Jazine. Dodatkowo Betina ma trzy autocampy: Kosirina, Plitka vala oraz Matija.

Chorwacja wyspa Murter mapa

Wyspa Murter – plaże

Co ciekawe jest to wyspa z dużą liczbą piaszczystych plaż oraz wielu ciekawych miejsc w jego sąsiedztwie Parków Narodowych: Kornati, Paklenica i Krka, Parków przyrody: Telascica i Vrana oraz miast: Zadar, Sibenik oraz Split. Wyspa Murter słynie z pięknych plaż.

Oto niektóre z najlepszych naszym zdaniem plaż na wyspie Murter:

  • Plaża Slanica, Murter

Plaża Slanica jest jedną z najpopularniejszych plaż na wyspie Murter. Jest to piaszczysta plaża z krystalicznie czystą wodą i łagodnym wejściem, na której małe dzieci mogą bezpiecznie się bawić. Przede wszystkim plaża jest popularna wśród rodzin z dziećmi. Ponadto plaża Slanica oferuje kilka dobrych restauracji oraz barów na plaży, a także sprzęt do wynajęcia na plaży, taki jak na przykład skutery wodne.

  • Plaża Podvrske

Podvrske plaża jest zdecydowanie jednym z atrakcyjniejszych plaż w Chorwacji! Jest to mieszanka kamienistej i piaszczystej plaży, a także miejsce do cumowania dla mniejszych łodzi.

  • Plaża Cigrada

Plaża Cigrada to malownicza żwirowa plaża na południu wyspy Murter. Atmosfera na plaży jest naprawdę przyjemna, a Lantana Pizzeria serwuje całkiem dobrą pizzę! Niesamowite czyste morze sprawia, że jest to idealne miejsce na odpoczynek.

  • Plaża Kosirina

Plaża Kosirina jest mieszanką piaszczystej, żwirowej oraz kamienistej plaży. Dodatkowo posiada 2 bary na plaży.

Pozostałe plaże warte uwagi to Plaża Plitka Vala, Plaża Luke, Plaża Cipada, Plaża Jezine, Plaża Lojena oraz kilka innych nieco mniejszych.


Wyspa Murter atrakcje

Oprócz opalania wyspa oferuje swoim gościom szeroki wachlarz atrakcji nie tylko sportowych. Na pewno jazda na rowerze wzdłuż wybrzeża wyspy jest wspaniałym doświadczeniem i dodatkowo możemy zwiedzać wszystkie miejscowości na wyspie rowerem.  Ponadto kilka miejsc wzdłuż wybrzeża aż się prosi o przerwę i kąpiel w błękitnym morzu Adriatyckim.
Dla sportowców: Istnieją dwa korty tenisowe, jeden w Jezera i jeden w Murter. Znajdziesz tu wiele możliwości uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, nurkowanie i żeglowanie.

Liczne Konoby oferują specjały kulinarne z przepyszną oliwą z oliwek ( wyspa jest znana z produkcji oliwy). Rejon ten słynie z obfitości najlepszych fig oraz wielowiekowej tradycji uprawy oliwek.

Co ciekawe turystyka rozpoczęła się rozwijać na wyspie na początku XX w. Dodatkowo wyspa posiada również bardzo dobrze rozbudowaną bazę turystyczną.


Wyspa Murter – propozycje wycieczek:

Zwiedzanie Parku Narodowego Kornati i Parku Przyrody Telascica to najlepsza propozycja zwiedzania okolicy wyspy Murter. To najlepiej stąd zaplanować wycieczkę, aby odkryć cały archipelag Kornati.

Gorąco polecamy również wycieczkę do  historycznego miasta Dalmacji – Sibenika. Bogate dziedzictwo kulturowe oraz historyczne miasta jest ogromne, a Sibenik jest z pewnością jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia w Chorwacji. Jest to miejsce godne uwagi dla wszystkich fanów Gry o Tron: Sibenik pojawia się  w trzech odcinkach Game of Thrones!


Zakupy na wyspie Murter:

Na wyspie Murter można znaleźć kilka mniejszych supermarketów, w których można kupić regularne towary codziennego użytku są to m.in.: Konzum, Studenac, Tommy… Jest również kilka sklepów mięsnych oraz kilka piekarni. W przypadku większych zakupów polecamy jednak udać się do Vodic lub Sibenik.

Dodatkowo warto zapoznać się z odległościami do innych miast m.in:

Szybenik 35 km, Zadar 60 km, Split 105 km oraz Zagrzeb 335 km.