Veli Losinj

Veli Losinj  to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu wyspy Losinj

Veli Losinj Chorwacja
Veli Losinj Chorwacja

W sezonie Veli zamienia się w miejscowość tętniącą życiem. Dodatkowo miejscowość  leży nad dwoma zatoczkami, jest ona bardzo malowniczo położona. Dzięki wąskim uliczkom oraz późnobarokowym i klasycystycznym willom dawnych marynarzy oraz miejscowych bogaczy miejscowość prezentuje się bardzo ładnie. Nazwa miasta pochodzi od Velo Selo – pod koniec XIV w. był to główny ośrodek na wyspie Losinj.

Ponadto nad jedną z zatoczek powstało ścisłe centrum miejscowości. Wznosi się tu masywny jednonawowy kościół z XV w.  św. Antoniego. Jednocześnie na tyłach świątyni zbudowano dzwonnicę z podwójnymi oknami. Nieopodal zatoki znajduje się również baszta (kula) wzniesiona w XVI w. przez Wenecjan w celu obrony przed pirackimi atakami. Obecnie mieści się w niej niewielkie muzeum. Dodatkowo najstarsza świątynia w miejscowości to romański kościół sv Nikola. Wspomniano o nim już w XIV w. Natomiast obecnie znajduje się tu zbiór żeglarzy w regionalnych strojach.

Co ciekawe w  ogrodach w Veli Losinj swoją rezydencję miał arcyksiążę  Karol Stefan. W ogrodzie i parku rośnie aż 200 gatunków roślin.

Ponadto plaże znajdują się w okolicach hotelu Punta oraz w zatoce Rovenska.

Naszym zdaniem miejscowość ma potencjał. Jednocześnie nie jest jeszcze tak popularna jak np. Mali Losinj.