Mali Losinj

Znajduje się w zatoce Augusta, w przeszłości był to znaczący ośrodek morski i handlowy, dziś urocza miejscowość turystyczna.

Panorama Mali Losinj
fot. www.livecamcroatia.com

Miejscowość Mali Losinj  leży w przepięknej zatoce (największej zamkniętej zatoce tego archipelagu) na południowym wybrzeżu wyspy Lošinj. Pierwsze wzmianki o osadzie, która nosiła nazwę Malo Selo pojawiają się w 1398 r. Przemysł stoczniowy zapewnił dobrobyt mieszkańcom, zanim pojawili się turyści. Dzięki swojemu położeniu stał się znaczącym miejscem dla handlu  a także kurortem turystycznym. Pierwsze wzmianki  o miejscowości pochodzą z XII w., kiedy to 12 chorwackich rodzin osiedliło się na wschodnim wybrzeżu Mali Lošinj.

Starówka Mali Losinj rozciąga się amfiteatralnie nad zatoką. Centralnym punktem u szczytu zatoki jest Trg Hrvatske Republike od którego odchodzą promenady.

Co ciekawe w XIX w. Mali Lošinj przerodziło się w miasto nadmorskie o dużym znaczeniu gospodarczym.

Obecnie to prawdziwa metropolia przerastająca takie miejscowości na innych wyspach jak Rab czy Krk.  Szczególnie, że Mali Lošinj stało się Wielkim Lošinj. W mieście znajduje się wiele zatoczek z plażami głównie żwirkowymi m.in.: Bojčić, Kadin, Krivica, Pijesak, Borik, Veli Žal, Poljana oraz zatoczki Sunčana, Engleza, Valdarke i Zabodarski. Nad zatoką Ćikat na zachodnim wybrzeżu znajduje się skupisko hoteli.

Miasto ma również wiele uroczych zatoczek i plaż,  m.in takich jak: uvala Augusta, uvala Engleza, Sunčana uvala, uvala Borik, Plaža veližal, Poljane.  Dodatkowo możemy się cieszyć pływaniem i odpoczynkiem w cieniu sosen oraz pinii.

Dla wszystkich tych, którzy nie lubią biernego odpoczynku Mali Losinj jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Co ciekawe wyspa często jest określana jako „wyspa witalności”. Ponadto narty wodne, jet-ski, tenis, nurkowanie, jazda konna, nurkowanie, panoramiczne loty, spacery, spadochroniarstwo, kolarstwo, piłka nożna, koszykówka i wiele innych atrakcji czeka na nas w Mali Losinj. Co więcej miasteczko tętni życiem praktycznie przez całą dobę.

Przystań promowa  umiejscowiona jest na północnym wylocie z miasta, ok 10 min spaceru od centrum.

Z pewnością wyspa Losinj i miasto zasługują na wizytę, krótszą bądź dłuższą.

DSC01206
Fontanna z delfinami – dla upamiętnienia dopłynięcia do miejscowości bieżącej wody z Jeziora Vransko w 1960 r.