Artatore

Artatore to mała i dobrze ukryta miejscowość mieszcząca się w zatoce o tej samej nazwie Artatore.

Plaża w Artatore Chorwacja
Plaża w Artatore Chorwacja

Artatore leży w odległości 8 km od Mali Lošinj, na wyspie Losinj. Dzięki swojemu położeniu jest dobrze chroniona w jesienne i zimowe dni. Jest to stosunkowo młoda miejscowość popularna ze swojej gęstej roślinności a w szczególności lasów sosnowych, czystego powietrza i krystalicznie czystego Adriatyku. Miejscowość  jest bardzo popularna wśród żeglarzy, którzy mogą znaleźć dużo miejsca do kotwiczenia i cumowania swoich łodzi.

Ponadto mała wioska Artatore należy do zachodniej części archipelagu zatoki Kvarner. Znajduje się ona około 5 km na północny zachód od Mali Losinj . W zatoce o tej samej nazwie znajdziemy mniejsze piękne skaliste oraz żwirowe plaże, a także boisko do siatkówki plażowej, oraz uroczą kawiarnię pięknie położoną. W samej wiosce znajduje się mały supermarket, w którym można kupić rzeczy codziennego użytku. Istnieją również trzy dobre restauracje, które oferują typową kuchnię śródziemnomorską Lošinj. Specjalnością są owoce morza, ryby, risotto i brodetto. Inną specjalnością jest pieczeń jagnięca, którą przygotowuje się pod „peka”.

Osadę wybudowano zaledwie około 20-30 lat temu.  Wtedy to powstało wiele domków weekendowych oraz bungalowów, które w większości były zamieszkiwane tylko sezonie wakacyjnym. Tymczasem wiele osób zamieszkało tutaj na stałe. Dla gości wakacyjnych w lecie dostępne są liczne opcje zakwaterowania w pięknej zatoce.

Atrakcje Artatore

Ze względu na idylliczne położenie w środku sosnowego lasu, ale także gościnność miejscowych sprawiają, że jest to popularne miejsce wypoczynku. Natomiast dla miłośników sportu w sąsiednim dużym mieście Mali Losinj oferowane są różne atrakcje. Windsurfing, jazda na rowerze, tenis i zajęcia fitness. A także dla żeglarzy, osłonięta zatoka „Artatore” oferuje wystarczająco dużo miejsca do cumowania oraz kotwiczenia łodzi i jachtów.

Zatoka Cikat, na zachód od Mali Losinj, oferuje również liczne możliwości uprawiania sportów i rekreacji w pobliżu hotelu Bellevue lub w sąsiedniej zatoce Sunce Uvala. W pobliżu Artatore znajduje się małe lotnisko Mali Losinj. Stąd możemy polecieć na  piękne panoramiczne loty nad archipelagiem. W pobliżu lotniska znajdują się również ośrodki jazdy konnej i tor gokartowy.

Miejscowość Artatore została przez nas odkryta przypadkowo. Artatore to bardzo urocze miejsce z kilkoma zatoczkami, każdy znajdzie coś dla siebie.