Artatore

Czas czytania: 4 minut

Artatore to mała i dobrze ukryta miejscowość mieszcząca się w zatoce o tej samej nazwie Artatore.

Plaża w Artatore Chorwacja
Plaża w Artatore Chorwacja

Artatore leży w odległości 8 km od Mali Lošinj, na wyspie Losinj. Dzięki swojemu położeniu jest dobrze chroniona w jesienne i zimowe dni. Jest to stosunkowo młoda miejscowość popularna ze swojej gęstej roślinności a w szczególności lasów sosnowych, czystego powietrza i krystalicznie czystego Adriatyku. Miejscowość  jest bardzo popularna wśród żeglarzy, którzy mogą znaleźć dużo miejsca do kotwiczenia i cumowania swoich łodzi.

Ponadto mała wioska Artatore należy do zachodniej części archipelagu zatoki Kvarner. Znajduje się ona około 5 km na północny zachód od Mali Losinj . W zatoce o tej samej nazwie znajdziemy mniejsze piękne skaliste oraz żwirowe plaże, a także boisko do siatkówki plażowej, oraz uroczą kawiarnię pięknie położoną. W samej wiosce znajduje się mały supermarket, w którym można kupić rzeczy codziennego użytku. Istnieją również trzy dobre restauracje, które oferują typową kuchnię śródziemnomorską Lošinj. Specjalnością są owoce morza, ryby, risotto i brodetto. Inną specjalnością jest pieczeń jagnięca, którą przygotowuje się pod „peka”.

Osadę wybudowano zaledwie około 20-30 lat temu.  Wtedy to powstało wiele domków weekendowych oraz bungalowów, które w większości były zamieszkiwane tylko sezonie wakacyjnym. Tymczasem wiele osób zamieszkało tutaj na stałe. Dla gości wakacyjnych w lecie dostępne są liczne opcje zakwaterowania w pięknej zatoce.

Atrakcje Artatore

Ze względu na idylliczne położenie w środku sosnowego lasu, ale także gościnność miejscowych sprawiają, że jest to popularne miejsce wypoczynku. Natomiast dla miłośników sportu w sąsiednim dużym mieście Mali Losinj oferowane są różne atrakcje. Windsurfing, jazda na rowerze, tenis i zajęcia fitness. A także dla żeglarzy, osłonięta zatoka „Artatore” oferuje wystarczająco dużo miejsca do cumowania oraz kotwiczenia łodzi i jachtów.

Zatoka Cikat, na zachód od Mali Losinj, oferuje również liczne możliwości uprawiania sportów i rekreacji w pobliżu hotelu Bellevue lub w sąsiedniej zatoce Sunce Uvala. W pobliżu Artatore znajduje się małe lotnisko Mali Losinj. Stąd możemy polecieć na  piękne panoramiczne loty nad archipelagiem. W pobliżu lotniska znajdują się również ośrodki jazdy konnej i tor gokartowy.

Miejscowość Artatore została przez nas odkryta przypadkowo. Artatore to bardzo urocze miejsce z kilkoma zatoczkami, każdy znajdzie coś dla siebie.

Artatore – plaże

Zatoka oraz miejscowość turystyczna Artatore znajdują się w południowej części wyspy Lošinj, około 8 km od miasta Mali Lošinj. Ta zatoczka w Artatore jest bardzo dobrze znana żeglarzom, ponieważ zapewnia im bezpieczne schronienie, gdy pojawi się Neverin (wiatr śródziemnomorski).

Ponadto gęsty las sosnowy, typowa dla wyspy śródziemnomorska roślinność, czyste powietrze oraz krystalicznie czysta woda to główne atrybuty tej cichej i spokojnej zatoczki i miejscowości.

Plaża w Artatore rozciąga się wzdłuż wioski i jest plażą mieszaną. Mamy tu do wyboru plaże skaliste oraz żwirowe, szczególnie w centralnej części zatoki w pobliżu restauracji o takiej samej nazwie jak miejscowość.

  • Typ plaży: skalista, betonowa, częściowo żwirowa
  • Udogodnienia na plaży: bar oraz restauracja w pobliżu
  • Zalecane dla: młodych ludzi, rodzin, osób chcących odpocząć od zgiełku i tłumów,rodzin z małymi dziećmi.
  • Odległość od centrum Mali Lošinj: 8 km