Wyspa Losinj

Wyspa Lošinj

Czas czytania: 5 minut

Wyspa Lošinj – wyspa witalności

Wyspa Lošinj to najbliższy sąsiad wyspy Cres. Losinj została oddzielona od Cresu w czasach rzymskich kanałem o szerokości 11 m. To jedna z najdalej na południe wysuniętych wysp Kvarneru. Natomiast za kanałem Kvarnericka vrata zaczynają się już wyspy dalmatyńskie. Badania wykazały, że wyspa zamieszkana jest już od neolitu. Lošinj odziedziczyła po Wenecjanach ruch kupiecki w zakresie morskim co przyczyniło się do jej rozwoju bardziej niż wyspy Cres.

Wyspa Lošinj historia i pochodzenie nazwy wyspy

Starogrecka nazwa wyspy Losinj to Ajaja (Eaja), nazwa pochodzi od rosnących tu hiacyntów. Północno-zachodnia część wyspy jest stroma i skalista, wschodnie wybrzeże jest o wiele bardziej płaskie niż zachodnie i narażone na wiatr wichury. Wyspa ma łagodny klimat i wiecznie zieloną roślinność. Losinj ma wiele zatok z małymi wioskami. Najbardziej popularną wśród zatok jest zatoka Cikat z ładną plażą, kempingiem oraz kilkoma willami i hotelami.

Co ciekawe, wyspa Losinj była kiedyś ważnym ośrodkiem przemysłu stoczniowego i morskiego.  Natomiast pod koniec XIX wieku stała się celem turystycznym ze względu na swoją lokalizację (blisko Europy Środkowej i Wiednia) oraz łagodny klimat. Centralnym miejscem wyspy jest Mali Lošinj, rzekomo największe miasto na Chorwackich Wyspach. Lungomare, nadmorskie ścieżki spacerowe, w dużej mierze porośnięte sosnami, przechodzące przez zatoki, łączą Mali Losinj i Veli Lošinj to kolejne miejsca na wyspie, które trzeba zobaczyć.

Lošinj to wyspa o powierzchni 74,37 km 2, połączona z wyspą Cres mostem zwodzonym w godzinach 9:00 oraz 17:00. Warto wtedy udać, się do Osoru i obserwować kilkunastominutowy pokaz jachtów, łódek i małych statków. 

Wyspa Lošinj mapa

Ciekawostki o wyspie Lošinj 

Wyspa Losinj ma długość 31 km a szerokość waha się od 70 m (nieopodal Mali Losinj) do 5 km. Najwyższy szczyt wyspy to Televrin 588 m.n.pm. zapewnia niesamowite widoki. Nieco niższy szczyt to Sveti Nikola 557 m.n.p.m. W zasadzie klimat na wyspie jest  dosyć łagodny dzięki zachodniej bryzie, jest również bardziej przyjazny niż na Cres. Średnie nasłonecznienie w ciągu roku to 2 600 h oraz 1008 mm opadów rocznie. Co więcej mówi się, że podobnie jak wyspa Krk panuje tu już klimat śródziemnomorski, ponieważ uprawiane są tu cytrusy.

Wyspa witalności – Losinj cieszy się większą popularnością wśród turystów niż sąsiednia wyspa Cres, ze względu na ciekawą linię brzegową z zatoczkami i plażami. W XIX w. zaczęli przybywać na wyspę liczni turyści, na początku byli to turyści “zimowi” potem nastąpił rozwój bazy turystycznej letniej. Atrakcją wyspy są delfiny, które zadomowiły się w wodach dookoła linii brzegowej wyspy.

Warto wiedzieć, że Archipelag wysp Lošinj obejmuje wyspę, a także grupę mniejszych wysp takich jak: Unije, Ilovik i Susak, a także liczbę małych i niezamieszkanych wysp.


Wyspa Lošinj – najlepsze destynacje na wakacje w Chorwacji

Mali Lošinj

To największe miasto turystyczne na wyspie z bogatym życiem nocnym. Ponadto to dawna miejscowość uzdrowiskowa Habsburgów. Mali Lošinj położone jest na szczycie długiego naturalnego portu oraz jest otoczone kamienicami w stylu śródziemnomorskim oraz zielonymi wzgórzami. Co ciekawe, ciąg imponujących dziewiętnastowiecznych domów kapitanów morskich stoi nad brzegiem morza. Naszym zdaniem nawet przy wakacyjnym dużym ruchu turystycznym ta zabytkowa miejscowość zachowuje swój urok oraz atmosferę.

Veli Lošinj

Pomimo nazwy (w języku chorwackim veli oznacza „duży”, a mali oznacza „mały”), Veli Lošinj jest znacznie mniejszy, bardziej ospały i zdecydowanie mniej zatłoczony niż Mali Lošinj. Veli Lošinj leży 4 km na północny zachód od Mali Lošinj. Zdecydowanie jest to malownicze miejsce z budynkami w pastelowych kolorach, wypełnione kawiarniami, hotelikami i sklepami wokół małego portu.

Warto wiedzieć, że delfiny czasami wpływają do wąskiego ujścia zatoki szczególnie w kwietniu i maju. Zdecydowanie polecamy spacer do Rovenska, kolejnej idyllicznej małej zatoki, która znajduje się 10 minut spacerem na południowy wschód wzdłuż nadmorskiej promenady. Miejscowość połączona promenadą z Mali Lošinj.

Nerezine

Nerezine słynie z zabytkowego franciszkańskiego klasztoru. Co więcej, miejscowość położona u podnóża masywu Orošćice. Dodatkowo jest to pierwsza miejscowość po stronie wyspy Lošinj. Mała Nerezine ma ładny port wyłożony pastelowymi domami i kilkoma barami-kawiarniami. Jest to trzecia co do wielkości miejscowość na wyspie. Co więcej, wszystkie autobusy jadące wzdłuż głównej drogi zatrzymują się tutaj. Nie ma tu nic innego do roboty, jak napić się kawy, odpocząć i relaksować się widokiem na Adriatyk.

Sveti Jakov

Sveti Jakov to mała wioska rybacka nad morzem w północnej części wyspy. Jest to również najmniejsza osada na wyspie Losinj. Nerezine leży 2 km, a Mali Lošinj 15 km od Sveti Jakov. Gaje oliwne otaczają wioskę, a wybrzeże ma piaszczyste zatoczki idealne do pływania. Sv. Jakov leży między dwiema zatokami. Pierwsza, w której znajduje się port, nazywa się Studenac („studnia”) przy studni źródlanej wody, w której bydło piło wodę z dwóch zabytkowych sarkofagów.

Artatore

Miejscowość Artatore znajduje się w zatoce o tej samej nazwie na wyspie Lošinj. Ponadto oddalone jest 8km od największej miejscowości na wyspie – Mali Lošinj. Jest to jedna z najpiękniejszych “młodych” miejscowości na wyspie. Słynie z gęstych lasów sosnowych, czystego powietrza , uroczych plaż oraz krystalicznie czystego morza adriatyckiego.

Ćunski

Ćunski znajduje się 8 km od miasteczka Mali Lošinj. Miejscowość Ćunski powstała na wzgórzu, na którym znajdował się jeden z licznych fortów na wyspie. Także dzięki uprawom na pobliskich żyznych polach, wielu osadników mogło przetrwać. Dzięki temu osada rozwijała się i rozszerzała do dzisiejszych granic. Poza uprawą żyta oraz warzyw, a także winorośli, pobliskie wzgórza obsadzone zostały drzewkami oliwnymi i z roku na rok dawały popularną oliwę z oliwek. Ponadto poza rolnictwem i rybołówstwem coraz bardziej rozwija się tutaj turystyka.


Rezerwat delfinów na wyspie Lošinj

Rezerwat delfinów Lošinj dodaje uroku wyspie Lošinj. Jest to pierwszy tego typu rezerwat delfinów na Morzu Śródziemnym i Adriatyku. Mamy możliwość wykupienia jednodniowej wycieczki, aby odwiedzić miejsca, w których można zobaczyć delfiny butlonosowe (jest ich około 120). Dodatkowo Blue World -organizacja zajmująca się badaniami i ochroną środowiska morskiego z siedzibą w Veli Lošinj, prowadzi Projekt – Adriatic Dolphin Project. Ponadto organizacja ma własne muzeum / galerię życia morskiego oraz delfinów „Losinj Marine Education Center”, które odwiedzają szkoły i studenci. W tej chwili zajmują się programem śledzenia życia żółwia morskiego – Calypso.


Wyspa Lošinj – plaże dla psów

Plaże dla psów wyspa Losinj
Plaże dla psów wyspa Losinj fot. https://www.visitlosinj.hr/

Coraz więcej miejsc, szczególnie tych popularnych turystycznie, jest otwartych dla naszych czworonogów. Zanim jednak wybierzecie się na plaże ze swoim pupilem radzimy sprawdzić, gdzie może się on spokojnie wykąpać. Warto również pamiętać o zabraniu na plażę parasola oraz miski z wodą do picia.


Polecane noclegi na wyspie Lošinj



Booking.com

Wyspa Lošinj- najpopularniejsze trasy trekkingowe

Również we wschodniej części wyspy jest sporo tras idealnych do spacerów.

Lungomare – trasa południowaok. 1,5 h

Trasa okrąża południowo-zachodnie części miasta Mali Losinj. Zaczyna się na końcu ul. Velopin. Po około 30 min spaceru można dotrzeć na koniec przylądka osłaniającego od południa zatokę i port. Dalej szlak wiedzie wzdłuż południowego wybrzeża, zatoki Zlatna Uvala, kempingu Ćikat i zatoki Srebrna Uvala. Na końcu niewielkiego półwyspu znajduje się punkt widokowy.

Lungomare – trasa północnaok. 2 h

Ta część Lungomare łączy miejscowości Mali Losinj oraz Veli Losinj. Rozpoczyna się przy zatoce Kadin, którą dalej można kontynuować spacer Riva Losinjskih kapetana. Polecamy zatokę Valdarike, stąd już tylko ok. 30 min do Veli Losinj.


Trasa rowerowa- Lošinj

Wyspa zasadniczo idealnie nadaje się do jazdy rowerem. Zwłaszcza że, aż po wschodnie krańce wyspy prowadzi 32 km trasy rowerowej, średnio- trudna trasa rowerowa. Nazywana jest Otok Losinj – szlakiem pięknych widoków. 

Trasa wiedzie w początkowej fazie szlakiem Lungomare – trasa północna, etap całkowicie płaski około 13 km. Następny etap wymaga nieco wprawy ponieważ rozpoczynają się podjazdy z punktem 220 m.n.p.m. Trasa prowadzi dalej do wschodniego krańca wyspy i miejscowości Bonića.


Wyspa Lošinj – dojazd

Promy

Promy na wyspę Losinj dopływają i odpływają z/do miejscowości Mali Losinj: na wyspę Cres – prom Brestova – Porozina, Rijeka- Porozina, Merag – Valbiska i Pula – Mali Losinj – Zadar. Co ciekawe z Włoch kursuje prom z Wenecji do Mali Lošinj.

Lotnisko na wyspie Lošinj

Warto wiedzieć, że lotnisko w Mali Lošinj nie oferuje dalekich lotów, ale oferuje usługi “powietrznego” Taxi i Panorama Flights (lotów panoramicznych) -wszystkie informacje i ceny na stronie głównej lotniska: www.airportmalilosinj.hr

Dworzec autobusowy na wyspie Lošinj

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą komunikacji autobusowej na Losinj autobusów Lošinj tutaj


Wyspa Lošinj  opinie

Podsumowując, wyspa Lošinj nas zauroczyła. Spodziewaliśmy się, że będzie to wyspa jakich wiele na Adriatyku. Każda jest piękna i wyjątkowa, jednak w pewnym stopniu są do siebie podobne choćby wyspy Dalmacji. Natomiast Lošinj podobnie jak wyspa Cres ma w sobie trochę dzikości i odrębności.

Polecane artykuły:

Chorwacja