Losinj

Losinj – wyspa witalności

Wyspa Losinj to najbliższy sąsiad Cresu został od niego oddzielony w czasach rzymskich kanałem o szerokości 11 m. To jedna z najdalej na południe wysuniętych wysp Kvarneru. Za kanałem Kvarnericka vrata zaczynają się już wyspy dalmatyńskie. Badania wykazały, że wyspa zamieszkana jest już od neolitu. Wyspa odziedziczyła po Wenecjanach ruch kupiecki w zakresie morskim co przyczyniło się do jej rozwoju bardziej niż wyspy Cres.

Starogrecka nazwa wyspy to Ajaja (Eaja), nazwa pochodzi od rosnących tu hiacyntów.

Losinj to wyspa o powierzchni 74,37 km2 połączona z Cresem mostem zwodzonym w godzinach 9:00 oraz 17:00. Wyspa ma długość 31 km a szerokość waha się od 70 m (nieopodal Mali Losinj) do 5 km.

Najwyższy szczyt to Televrin 588 m.n.pm. zapewnia niesamowite widoki. Nieco niższy szczyt to Sveti Nikola 557 m.n.p.m. Klimat na wyspie jest  dosyć łagodny dzięki zachodniej bryzie, jest również bardziej przyjazny niż na Cres. Średnie nasłonecznienie w ciągu roku to 2 600 h oraz 1008 mm opadów rocznie.

Wyspa witalności – Losinj cieszy się większą popularnością wśród turystów niż sąsiednia wyspa Cres, ze względu na ciekawą linię brzegową z zatoczkami i plażami. W XIX w. zaczęli przybywać na wyspę liczni turyści, na początku byli to turyści “zimowi” potem nastąpił rozwój bazy turystycznej letniej. Atrakcją wyspy są delfiny, które zadomowiły się w wodach dookoła linii brzegowej wyspy.

Główne miasta wyspy Losinj to:

  • Mali Lošinj – największe miasto turystyczne na wyspie z bogatym życiem nocnym.Dawna miejscowość uzdrowiskowa Habsburgów
  • Veli Lošinj – pięknie usytuowane miasteczko portowe. Miejscowość połączona promenadą z Mali Lošinj
  • Nerezine – słynie z zabytkowego franciszkańskiego klasztoru. Miejscowość położona u podnóża masywu Orošćice
  • Sveti Jakov
  • Artatore
  • Cunski

Trasy spacerowe na Losinj:

We wschodniej części wyspy jest sporo tras idealnych do spacerów.

  • Lungomare – trasa południowa – ok. 1,5 h

Trasa okrąża południowo-zachodnie części miasta Mali Losinj. Zaczyna się na końcu ul. Velopin. Po około 30 min spaceru można dotrzeć na koniec przylądka osłaniającego od południa zatokę i port. Dalej szlak wiedzie wzdłuż południowego wybrzeża, zatoki Zlatna Uvala, kempingu Ćikat i zatoki Srebrna Uvala. Na końcu niewielkiego półwyspu znajduje się punkt widokowy.

  • Lungomare – trasa północna – ok. 2 h

Ta część Lungomare łączy miejscowości Mali Losinj oraz Veli Losinj. Rozpoczyna się przy zatoce Kadin, którą dalej można kontynuować spacer Riva Losinjskih kapetana. Polecamy zatokę Valdarike, stąd już tylko ok. 30 min do Veli Losinj.

Trasa rowerowa:

Wyspa idealnie nadaje się do jazdy rowerem. Aż po wschodnie krańce wyspy prowadzi 32 km, średnio- trudna trasa rowerowa. Nazywana jest Otokom Losinjem – szlakiem pięknych widoków. 

Trasa wiedzie w początkowej fazie szlakiem Lungomare – trasa północna, etap całkowicie płaski około 13 km. Następny etap wymaga nieco wprawy ponieważ rozpoczynają się podjazdy z punktem 220 m.n.p.m. Trasa prowadzi dalej do wschodniego krańca wyspy i miejscowości Bonića.

Pozostałe wpisy o wyspie: