Krk – miasto

Znak rozpoznawczy miasta Krk – kamienna dzwonnica jest dobrze widoczna z nadbrzeża przy przystani.

Co ciekawe miasto Krk założyli Ilirowie. Ponadto w  czasach rzymskich, miasto znane jako Curicum, było zdecydowanie również ważnym portem. Natomiast w średniowieczu zostało również ufortyfikowane a  część murów przetrwała do dziś.

Krk to zdecydowanie popularna miejscowość na wyspie o tej samej nazwie – sporo w niej campingów, hoteli oraz kwater prywatnych. Co ciekawe znakiem rozpoznawczym Starówki Krk to niewysoka kamienna dzwonnica z cebulastą kopułą. Idealnie ją widać z nadbrzeża przy zatoce. Poza tym na Stare Miasto można wejść przez Vela placa- dawne rzymskie Forum, stoi tam również czworokątna wieża strażnicza z zegarem.

Co warto zobaczyć w mieście Krk?

Najważniejsze zabytki  Krk skupiają się przy niewielkim placu Trg sv. Kviryna, blisko ul. Mahnića, nieopodal murów obronnych osłaniających miasto od strony morza.

  • Zamek Frankopanów – przylega on również do murów obronnych. Ponadto z  XV wiecznej budowli zachowały się dwie baszty (okrągła i kwadratowa) oraz mury zewnętrzne. Poza tym latem na zamkowych murach odbywają się imprezy kulturalne oraz przedstawienia teatralne.
  • Katedra Wniebowzięcia NMP – została wzniesiona w XII w. również na ruinach kościoła z VI wieku. Natomiast wcześniej w tym miejscu były rzymskie łaźnie. Ponadto kościół przez lata poddawany był licznym przeróbkom, ale jego romański wygląd się nie zmienił. Obecnie do świątyni przylega XV wieczna kaplica, w której to spoczywają członkowie rodu Frankopanów.
  • Crkva sv Kviryna – jest to również kościół z przełomu X/XI wieku. Natomiast obecnie znajduje się tutaj galeria z ekspozycją sakralną, głównie są to naczynia liturgiczne oraz obrazy.
  • Klasztor Benedyktynów oraz Franciszkanów – znajdują się one po przeciwnych stronach Starówki Krk.