Baska

Baska- miejscowość położona  na południowo-wschodniej części wyspy Krk jest szczególna pod każdym względem.

Z pewnością Baska zaskakuje pod każdym względem. Jadąc przez wyspę Krk – wyspę tajemnic, pierwsze wrażenie to takie, że wyspa jest płaska. Nic bardziej mylnego!

Mijając dolinę Punat,  na wysokości około 330 m, przejeżdżając przez wzgórza Treskavac, otoczone najwyższym wzgórzem na wyspie (Obzova, około 570 m),  następnie pojawia się Baška otoczona wzgórzami.  Dodatkowo, to dolina, gdzie zostajemy zaskoczeni, nie jesteśmy przygotowani na tego rodzaju widoki, na harmonię między górami a morzem.

Chorwacki akt urodzenia..w Baska

to równocześnie… tabliczka Baščanska –  najstarszy tekst głagolicki ( z 1100 r.) znajdujący się w kościele św. Łucji. Baska jest również rozpoznawalna jako jedna z największych i najpiękniejszych żwirowych plaż nad Adriatykiem, która ma półkole i ma ponad 1800 metrów długości. Jednocześnie, naturalnie drobny piasek zapewnia, zwłaszcza dzieciom i nieumiejącym pływać przyjemność z odpoczynku i zabawy na plaży i w wodzie. Vela plaża jest szczególnie przyjemna dla rodzin z dziećmi.  Dodatkowo, przyjemny klimat z ponad 2 500 słonecznych godzin rocznie oraz bujna roślinność to doskonały argument, żeby tu przyjechać i odpocząć ale i pozwiedzać.

Podobnie jak inne wioski na wyspie Krk,  stara część Baška zawiera wąskie uliczki.  Jednocześnie domy położone są blisko siebie, dzięki czemu atmosfera jest typowo śródziemnomorska.

Co ciekawe, oprócz pięknej plaży, Baška jest również interesująca ze względu na swoją charakterystyczną architekturę, liczne zabytki kulturowe i historyczne oraz otaczające szlaki turystyczne. Zdecydowanie Baska jest również rozpoznawalna ze względu na wysokiej jakości obiekty noclegowe, od hoteli i kempingów po prywatne kwatery.

Reasumując, początki turystyki  w Baska sięgają początków XX wieku, kiedy to w 1904 r. Powstało Towarzystwo Miasta Baška. Dwa lata później otwarty został pierwszy hotel. Co ciekawe, pierwszymi gośćmi byli Czesi, którzy do dziś pozostają wierni. Goście przybyli dzięki praskim dyrektorom “polityki narodowej”. Emil ​​Geistlichow,  był wielkim przyjacielem Baski i który rozpowszechniał informacje o pięknie tego obszaru. Na koniec, Mieszkańcy Baska w ramach wdzięczności postawili mu pomnik.