Wyspa Krk

Wyspa Krk najbliżej położona wyspa od Polski na Adriatyku.

Wyspa Krk to:

  • największa wyspa na Morzu Adriatyckim o powierzchni 406 km2 i długości linii brzegowej 190 km2;
  • najbardziej na północ wysunięta wyspa Adriatyku położona w Zatoce Kvarner, na wschód od Istrii;
  • najłatwiej dostępna wyspa – połączona ze stałym lądem od 1980 r. Mostem Krckim o długości 1430 m. Na wyspie znajduje się również międzynarodowe lotnisko Rijeki, oferujące loty z jak i do Polski.

Atrakcje wyspy KRK:

  • posiada ona bogate dziedzictwo historyczno-kulturalne. Tysiącletnie miasteczka, małe wioski rybackie, plaże z Błękitną Flagą, lazurowe zatoczki, konoby, puby, bary i kawiarnie to atrakcje wyspy.
  • na wyspie Krk odkryto kamienną płytę z 1100 r. stanowiącą jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głagolicy. na płycie znajduje się inskrypcja będąca streszczeniem darowizny króla Dmitara Zvonimira dla opata kościoła Św. Łucji w miejscowości Baska. Pomimo iż, cyrylica wyparła głagolicę prawie całkowicie to zachowała się ona do naszych czasów w liturgii w Dalmacji oraz na wyspie Krk.
  • polecamy również wizytę w miejscowościach : Baśka, Vrbnik, Miasto Krk, Omišalj, Malinska i Punat. Wyspa  Krk otoczona jest kilkoma mniejszymi wysepkami Sv. Marko (północ), Plavnik, Kormat, Košljun (południowy zachód) oraz Galun, Zec i Prvić ( południowy wschód).

Co ciekawe, wyspa KRK zamieszkiwana jest przez ok 20 000 mieszkańców i podzielona na 6 gmin. Dodatkowo Krk uznawany jest za najbardziej dostępną wyspę Adriatyku ponieważ można do niej dotrzeć: autem, autobusem, samolotem, statkiem i pociągiem z Rijeki (ok 50 km). Co ważne, wyspa została połączona mostem z lądem, wjazd na Krcki most kosztuje w zależności od rodzaju pojazdu (cennik 2016: http://hac.hr/hr/cestarina/cjenik/krcki-most) wyjazd z wyspy jest bezpłatny.

Wyspa KRK położona jest w obszarze klimatu umiarkowanego i łagodnego.

Poza tym średnie temperatury na Krk w lecie to 26 stopni C. Ponadto, wyspa Krk należy do najbardziej nasłonecznionych regionów Europy. Średnie nasłonecznienie to 2500 godzin słonecznych w roku, co daje 104 dni słoneczne w roku. Dodatkowo wyspa Krk jest bardzo różnorodna pod względem ukształtowania terenu. Natomiast przy wjeździe na wyspę Krk wydawałoby się że wyspa jest raczej dosyć płaską z niewielkimi wzniesieniami, jednak podróżując na południe w kierunku Baśka, ukształtowanie zmienia się diametralnie, w wysokie skaliste góry najwyższym szczytem Obzova (569 m n.p.m.). Część zachodnia i środkowa wyspy to lasy, gaje oliwne, winnice i owoce śródziemnomorskie. Natomiast część północna wyspy Krk to tereny skaliste i pastwiska. Na wyspie Krk znajduje się wiele plaż z Błękitną flagą symbolizującą przyjazne i bezpieczne warunki odpoczynku. Błękitne Flagi powiewają na plażach w miejscowościach: Krk, Baśka, Punat, Malinska, Nivice i Omišalj.

Reasumując wyspa Krk nas zdecydowanie urzekła. Szczególnie pięknie usytuowana miejscowość Baska z lazurową długą plażą oraz pięknymi górami w tle. Ale czy Was również?

 Zapraszamy również do pozostałych wpisów o wyspie KRK: