Korcula – miasto

Korcula – miasto wyspy Korcula nazywa się tak samo jak wyspa – nazywane jest Małym Dubrownikiem.

Korcula – miasto jest to średniowieczne miasteczko zbudowane na wzgórzu- półwyspie, z kamienia otoczone przez potężne mury obronne.  Z lotu ptaka jego Starówka Korculi przypomina rybi szkielet. Zostało ono tak specjalnie zbudowane, aby docierał do wnętrza starówki ciepły wiatr jugo a zimny wiatr bora był blokowany. Starówka miasta Korcula jest malutka ma do 300 m długości i około 170 m szerokości.

Miasto Korcula  liczy około 6 000 mieszkańców. Korcula położona jest na północno-wschodnim krańcu wyspy Korcula. Otoczone murami centrum ulokowane jest na półwyspie, który okrąża promenada. Po wschodniej stronie nosi nazwę Setaliste Petra Kanavelica, natomiast po zachodniej – Obala Franje Tudjama. Najważniejsze instytucje znajdują siedzibę w sąsiedztwie Starówki Korculi przy Trgu Kralja Tomislava.

Port miejski umożliwia połączenie z Orebicem, Dubrownikiem, Splitem, wyspą Hvar i Mljet.

Mury obronne Korcula

Stare Miasto Korcula otaczają imponujące mury obronne zbudowane w XIV-XVI w. Na 4 krańcach znajdują się baszty: Tiepolo, Capello, Balbi oraz Barbarigo. Głównego wejścia strzeże czworoboczna brama-wieża Veliki Revelin– wzniesiony w XIV wieku i następnie rozbudowany. Revelin zdobią lokalne oraz weneckie herby. Do bramy prowadzą schody, które w XVIII w. zastąpiono zbudowanym z drzewa mostem zwodzonym. Po lewej stronie od wejścia, stoją obok siebie dwie XV wieczne wieże, mające na celu obronę pobliskiego Pałacu Gubernatora.

Plac św. Marka w Korculi

Plac św. Marka  wyznacza podłużny środek miasta z katedrą św. Marka. Została ona wzniesiona w XV w. w miejscu starszej katedry, po której zostały absydy. Reprezentuje mieszane style gotyku i renesansu. Obok katedry stoi renesansowo-barokowy Pałac Opatów ze skarbcem. Zgromadzono w nim kolekcję ikon i przedmiotów liturgicznych. Po drugiej stronie placu stoją 2 pałace. Pałac Arneri w stylu gotyckim oraz Pałac Gabrielis w stylu renesansowym, w tym drugim obecnie mieści się Muzeum Miejskie z wystawą dotyczącą historii miasta i wyspy Korcula. Do ciekawszych eksponatów należą modele statków wyprodukowanych w miejscowych stoczniach.

Marco Polo a Korcula

Do końca nie wiadomo czy Marco Polo urodził się w Korculi, jednak mieszkańcy co do tego nie mają wątpliwości. Będąc w mieście Korcula warto zajrzeć do jego domu. Z rynku trzeba zejść główną ulicą sv Roka i następnie skręcić w prawo w ul Depolo. Najlepiej zachowanym elementem jest wieża, na którą polecamy wejść. Warto również obejrzeć wystawę poświęconą Marco.

Korculanska wersja głosi, że rodzina Polo przeniosła się do Wenecji w 1269 roku ( 15 lat po narodzinach Marco Polo). Mimo licznych wątpliwości Korczulanie uznają Marco za swojego rodaka. Hucznie obchodzą rocznice związane z datą jego urodzin, powrotu z Chin oraz bitew morskich.

Inna wersja mówi o słowiańskich korzeniach Marco. Henry. S. Hart w swojej książce wysuwa przypuszczenia, że Polo urodził się w starej dalmatyńskiej rodzinie zamieszkującej miejscowość Drniś- nieopodal Sibenik.

Moreska – taniec wojenny z Korculi

Jednym z ważniejszych wydarzeń odbywającym się co roku na Korculi jest Moreska mająca miejsce w okolicach wieży Veliki Revelin. Jest to przedstawienie tańca wojennego, przywiezionego do Dalmacji przez marynarzy hiszpańskich lub włoskich w XVI w. Przedstawienie tradycyjnie odbywa się w lipcu, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie ze strony turystów powtarzane jest kilkakrotnie w ciągu wakacji. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa Maura lub włoskiego Moresco i oznacza Maurów czyli Muzułmanów. Ten taniec z mieczami obrazuje historię dwóch władców, Osmana i Moro, którzy pokochali tę samą niewolnicę Buli. Najbardziej efektowny element to walka dwóch rywalizujących ze sobą armii: Osmana – ubrani na czerwono oraz Moro – na czarno. Teraz taniec jest przedstawieniem teatralnym, natomiast jeszcze przed I wojną światową tancerze z przeciwnych ekip zadawali sobie prawdziwe ciosy. Finał przedstawienia kończy się “happy endem” – żołnierze Moro poddają się, a Osman uwalnia ukochaną Bulę.