Sucuraj

Na wschodnim krańcu wyspy Hvar, z dala od zabytków leży Sucuraj.

Miejscowość Sucuraj jest odwiedzana głównie przejazdem. W miejscowości znajduje się bowiem przeprawa promowa z Drvenikiem ( w sezonie nawet kilkanaście razy na dobę). Dzięki tej przeprawie na wyspę Hvar możemy popłynąć z autem.

Ponadto w  miejscowości nie ma wielu atrakcji turystycznych, poza charakterystyczną latarnią morską, która wdzięcznie pozuje na tle Biokova. Zdecydowanie miejscowość  można zwiedzić czekając na prom w długiej kolejce aut (szczególnie w sezonie).

Panorama Sućuraj na wyspie Hvar
Panorama Sucuraj na wyspie Hvar

Co ciekawe początki osadnictwa na wyspie Hvar sięgają  połowy XV w. Natomiast w  1573 r. w Sucuraj powstał klasztor Augustianów, natomiast w 1631 r. weneckie fortyfikacje. Dodatkowo jedną z niewielu zabytkowych budowli jest kościół sv. Ante (Antoniego) z typową dzwonnicą nad frontem. Nad wejściem widnieje data 1897 r., jednak jest to data przebudowy, ponieważ kościół zbudowano w 1664 r.

Kościół sv Ante w Sućuraj
Kościół sv Ante

Zatoczki z plażami znajdują się na północnym wybrzeżu miejscowości.

Obecnie turystyka w rejonie nie jest tak popularna jak po zachodniej stronie wyspy w miejscowościach Jelsa, Hvar czy Stari Grad. A szkoda..bo miejscowość ma w sobie coś typowo dalmatyńskiego i zasługuje zdecydowanie na więcej uwagi niż pobieżny spacer w oczekiwaniu na prom.

Przystań promowa w Sućuraj
Przystań promowa w Sucuraj