Hvar – miasto

Miasto na wyspie o tej samej nazwie Hvar– uznawane jest za jedno z atrakcyjniejszych w Chorwacji

Hvar miasto usytuowane jest na południowo- zachodnich peryferiach wyspy Hvar, nad zatoczką wychodzącą na Archipelag Piekielnych Wysp – Pakleni Otoci. Ponadto nazywane jest również chorwackim Saint Tropez z racji kurortowego klimatu oraz licznych pięknych jachtów nie brakuje w mieście zabytków. Dodatkowo Hvar posiada łagodny klimat – przeciętnie 24,8 stopni C w lipcu oraz duże nasłonecznienie oraz średnio dwa mgliste dni w roku.

Twierdza Spanjola w  Hvarze

Co ciekawe miasto Hvar rozłożyło się na wzgórzu nad zatoką, z pewnością najlepiej prezentuje się z sąsiedniego wzniesienia, którego szczyt zajmuje średniowieczna Twierdza Spanjola. Zdecydowanie zwiedzanie polecamy rozpocząć od wejścia na wzniesienie z prawej strony Rynku. Następnie stroma uliczka- schody, wspina się tuż przy Klasztorze Benedyktynów oraz Pałacu Hektorovicia. Potem po pokonaniu kilkudziesięciu schodów rozpoczyna się nieco zacieniony park z piniami, opuncjami oraz agawami. Pomimo upału zdecydowanie warto udać się na szczyt wzniesienia 109 m. n.p.m. ponieważ stoi tam Twierdza Spanjola – nazywana również Fortica. Ponadto jej pierwowzór powstał w XIII w. Po tym okresie była rozbudowana przez Hiszpanów i Austriaków. Z murów roztacza się przepiękna panorama na miasto, archipelag Pakleni Otoci oraz wyspę Vis – przy dobrej widoczności.

Dodatkowo wewnątrz Forticy znajdziemy zbiór przedmiotów oraz amfor ze starożytnych statków, które rozbiły się u wybrzeży Chorwacji. Natomiast  dla amatorów silniejszych wrażeń polecamy zwiedzenie więzienia – kilku klaustrofobicznych sal, do których prowadzą śliskie i strome schody.

Hvar miasto -Trg sv Stjepana

Centrum miasta  Hvar wyznacza plac przy którym znajduje się Katedra św. Stjepana – budowla z XVI-XVII w. usytuowana na rynku Pjaca. Z pewnością jest to również jeden z największych placów w Dalmacji, ma powierzchnię 4500 m2, dawniej nazywany Titov trg. Powstał w XV w. poprzez zasypanie bocznej odnogi zatoczki. Dzieli również miasto Hvar na część południową oraz północną – starszą. Przy placu znajdziemy pękatą studnię z 1529 r. przykrytą kratą z 1780 r. Tuż przy zatoce, w narożniku rynku znajdziemy Arsenał z 1611 r. – służył on Wenecjanom do naprawy okrętów wojennych. Dodatkowo nieopodal w północnej części budynku powstał teatr publiczny-  najstarszy Teatr Miejski w Europie otwarty w 1612 r.

Z pewnością najbardziej charakterystycznym punktem placu jest Katedra sv Stjepana z piękną proporcjonalną fasadą oraz wieżą z łukowymi oknami. Poza tym przy rynku stoi również Pałac Paladini – odnowiony w XIX w.

Warto wiedzieć, że Hvar nie jest głównym portem na wyspie, natomiast w sezonie zawija tu prom pokonujący trasę Split-Hvar-Vela Luka-Ubli. Minusem jest fakt, że prom jest tylko pasażerski, bez możliwości przewozu auta.

Na zakończenie słów kilka o drugiej stronie miasta. Z pewnością interesująca jest również część miasta Hvar na południe od rynku. Po niespełna kilometrowym spacerze promenadą  dojdziemy do zespołu klasztornego Franciszkanów. Warto wiedzieć, że budowa klasztoru trwała tylko 4 lata (1461-1464). W klasztorze warto zajrzeć na dziedziniec z renesansowymi arkadami z 1489 r. Ponadto znajduje się tam zbiór map morskich, iluminowanych rękopisów, numizmaty oraz wydanie atlasu Ptolemeusza z 1524 r.