Hvar

Hvar nazywany jest również chorwacką Maderą. Wyspa Hvar nazywana jest również wyspą lawendy. Słynie również  z bardzo niebezpiecznych i krętych dróg. To drugie określenie skłoniło mieszkańców do stworzenia przekleństwa : obyś zginął na drogach Hvaru!

Hvar – wyspa lawendy, jest to jedna z większych wysp Chorwacji.

Hvar jest prawdopodobnie najbardziej znaną ze wszystkich chorwackich wysp. Nam podoba się ze względu na historię i kulturę, piękne krajobrazy, ukryte zatoki, smaczne jedzenie  oraz wspaniałe lokalne wina. Z powierzchnią 300 m 2, Hvar jest czwartą co do wielkości chorwacką wyspą.

Spis treści:

  1. Położenie wyspy Hvar

Kręte, wąskie z niebezpiecznymi przepaściami drogi dostarczają nie lada emocji i skoku adrenaliny. Miejscowi jeżdżą po nich z delikatnie mówiąc “fantazją”. Wyspa Hvar  jest atrakcyjna przez cały rok. Występuje tu największe nasłonecznienie – średnio 2724 h rocznie!

Wyspa Hvar
Miasto Hvar

Wyspa Hvar długość 68 km i szerokość od 4 do 11 km. Najwyższy szczyt to Sveti Nikola 626 m.n.p.m. Wybrzeże wyspy Hvar dzieli się na północną część – bardziej przyjazną turystom, obfituje w półwyspy i zatoczki, natomiast część południowa ma charakter stromy i skalisty.

Pomimo rajskiego wizerunku wyspy Hvar, mieszkańcy nie mają tu łatwo. Na wyspie Hvar nie ma rzek ani jezior, a roczna suma opadów to zaledwie 800 mm. Do tradycyjnych zajęć należy rybołówstwo, uprawa winorośli, oliwek, fig oraz lawendy i rozmarynu. Najbardziej jednak mieszkańcy otwarci są na turystów, praktycznie od 1868 r. bowiem wtedy powstała tu organizacja turystyczna.

Wyspa Hvar była zamieszkana już od czasów neolitu, pierwsi mieszkańcy “udomawiali” pieczary – świadczą o tym pozostawione przez nich pamiątki w jaskiniach: Markova oraz Pokrivenik. W roku 384 p.n.e. Grecy założyli tu osadę Faros – latarnię morską. Po Grekach nastali Ilirowie, potem Rzymianie a od VII w. rozpoczęła się ekspansja Słowian. Następnie teren ten przechodził z rąk do rąk, aż w 1420 r. przypadł Wenecji. Wenecjanie panowali na wyspie do 1797 r. potem władzę przejęli Austriacy. Podczas wojen napoleońskich wyspę przejmowali Francuzi oraz Anglicy. 12.09.1944 r. Hvar stał się częścią Jugosławii.

Na wyspę Hvar można się dostać promem ze Splitu, Drvenika, Dubrownika, Korculi, Brac, Vis oraz Lastovo.

Największe miejscowości wyspy Hvar to Jelsa, Stari Grad, Sućuraj (przystań promowa) oraz Hvar. W 2008 r. krajobraz wyspy wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Równina Starego Gradu.

Zapraszamy do pozostałych wpisów o wyspie Hvar:

Hvar miasto – http://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwackie/hvar/hvar-miasto/