Hvar

Hvar nazywany jest również chorwacką Maderą. Wyspa Hvar nazywana jest również wyspą lawendy. Słynie również  z bardzo niebezpiecznych i krętych dróg. To drugie określenie skłoniło mieszkańców do stworzenia przekleństwa : obyś zginął na drogach Hvaru!

Hvar – wyspa lawendy, jest to jedna z większych wysp Chorwacji.

Hvar jest prawdopodobnie najbardziej znaną ze wszystkich chorwackich wysp. Nam podoba się ze względu na historię i kulturę, piękne krajobrazy, ukryte zatoki, smaczne jedzenie  oraz wspaniałe lokalne wina. Z powierzchnią 300 m 2, Hvar jest czwartą co do wielkości chorwacką wyspą.

Kręte, wąskie z niebezpiecznymi przepaściami drogi dostarczają nie lada emocji i skoku adrenaliny. Miejscowi jeżdżą po nich z delikatnie mówiąc “fantazją”. Wyspa Hvar  jest atrakcyjna przez cały rok. Występuje tu największe nasłonecznienie – średnio 2724 h rocznie!

Wyspa Hvar
Miasto Hvar

Wyspa Hvar długość 68 km i szerokość od 4 do 11 km. Najwyższy szczyt to Sveti Nikola 626 m.n.p.m. Wybrzeże wyspy Hvar dzieli się na północną część – bardziej przyjazną turystom, obfituje w półwyspy i zatoczki, natomiast część południowa ma charakter stromy i skalisty.

Pomimo rajskiego wizerunku wyspy Hvar, mieszkańcy nie mają tu łatwo. Na wyspie Hvar nie ma rzek ani jezior, a roczna suma opadów to zaledwie 800 mm. Do tradycyjnych zajęć należy rybołówstwo, uprawa winorośli, oliwek, fig oraz lawendy i rozmarynu. Najbardziej jednak mieszkańcy otwarci są na turystów, praktycznie od 1868 r. bowiem wtedy powstała tu organizacja turystyczna.

Warto oddalić się nieco dalej od miasta Hvar, a w Jelsa, Stari Grad, Vrboska czy Pitve można doświadczyć spokojniejszego i typowo dalmatyńskiego stylu życia mieszkańców.


Spis treści:

 1. Hvar – trochę historii wyspy 
 2. Wyspa Hvar plaże
 3. Wyspa Hvar dojazd
 4. Co warto zobaczyć na wyspie Hvar?
 5. Hvar apartamenty

1. Hvar – trochę historii wyspy

Wyspa Hvar była zamieszkana już od czasów neolitu, pierwsi mieszkańcy “udomawiali” pieczary – świadczą o tym pozostawione przez nich pamiątki w jaskiniach: Markova oraz Pokrivenik. W roku 384 p.n.e. Grecy założyli tu osadę Faros – latarnię morską. Po Grekach nastali Ilirowie, potem Rzymianie a od VII w. rozpoczęła się ekspansja Słowian. Następnie teren ten przechodził z rąk do rąk, aż w 1420 r. przypadł Wenecji. Wenecjanie panowali na wyspie do 1797 r. potem władzę przejęli Austriacy. Podczas wojen napoleońskich wyspę przejmowali Francuzi oraz Anglicy. 12.09.1944 r. Hvar stał się częścią Jugosławii.


2. Wyspa Hvar plaże 

Plaże na wyspie Hvar są przede wszystkim kamienisto-żwirowe. Ponadto położone są w zatoczkach otoczonych lasami sosnowymi lub piniowymi. Na Hvarze znajdują się też naturalne piaszczyste plaże, przede wszystkim po stronie północnej wyspy, a to ze względu na to, że wiatr północny (bura) i fale od strony północnej są silniejsze od tych z południowej strony. Dlatego też i żwirek na plażach żwirowych po tej stronie wyspy jest drobniejszy a co za tym idzie plaże są bardziej odpowiednie dla dzieci oraz osób nie umiejących pływać. Poza tym płytkie piaszczyste plaże w głęboko wciętych w ląd zatokach możecie znaleźć w okolicach Jelsa i w zatoce Mlaska w pobliżu Sucuraj, a także z południowej strony na plaży „Česminica” w Sućuraj.

Plaże w pobliżu miasta Hvar:

 • Mekićevica

Plaża Mekićevica znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Hvar (oddalona jest zaledwie 2,5 km na wschód od miasta). Składa się z dwóch żwirowych miejsc do plażowania i białego kamienistego nabrzeża („Bila punta” – „Biały przylądek”), idealnego dla tych osób, które pragną się oddać upałowi chorwackiego słońca. Do zatoki można dotrzeć łodzią lub na piechotę.

 • Milna Hvar

Miejscowość Milna leży około 4 km na wschód od miasta Hvar. W Milna znajdują się dwie plaże żwirowe oraz przyjazne wybrzeże porośnięte lasem sosnowym, otoczone agawami, winnicami oraz sadami. W pobliżu Milna znajdują się jeszcze dwie podobnie zalesione zatoki – Malo i Veliko Borče.
Ponadto Milna jest jednym z najstarszych chorwackich ośrodków wypoczynkowych. Powstała praktycznie na początku turystyki na wyspie Hvar, a o jej wyraźnym rustykalnym charakterze świadczy stara willa letniskowa z XVII wieku należąca do szlacheckiej rodziny (dzisiaj własność rodziny Božić- Fio).

 • Zaraće

U podnóża małej, opuszczonej wioski Zaraće, usytuowanej na szczycie skalistego klifu w taki sposób, że dla patrzącego od strony morza wygląda jak pirackie gniazdo, znajduje się głęboka zatoka ze żwirową plażą.
To wspaniałe miejsce dla miłośników nurkowania ze względu na malownicze podwodne pejzaże. Do Zarać można dojechać samochodem lub przypłynąć statkiem.

 • Dubovica

Dubovica to ulubiony hvarski kurort wypoczynkowy. Jest on oddalony o około 8 km na wschód od miasta Hvar, gdzie znajduje się duża żwirowa plaża. Podobnie jak Milna, Dubovica ma długą tradycję turystyczną. Dostać się można samochodem lub łodzią.

 • Pišćena

Pišćena to letnisko oddalone 8 km na wschód od miasta Hvar ze żwirową plażą oraz gęstym sosnowym lasem. Do Pišćena organizowane są całodniowe wycieczki z wypłynięciem i z powrotem do hvarskiego portu.

 • Sveta Nedjelja

Sveta Nedjelja to osada i letnisko (oddalone około 12 km na wschód od miasta Hvara), gdzie najłatwiej się dostać własnym samochodem. Nad samym morzem położone są piękne żwirowe plaże, liczne restauracje i pensjonaty.

 • Jagodna (Bojanića )

Nieco dalej położone od miasta Hvar letnisko (około 13 km na wschód), do którego najłatwiej się dostać własnym samochodem, z piękna plażą, kilkoma restauracjami i pensjonatami.

Plaże w pobliżu miasta Stari Grad:

Kilkaset metrów od centrum miasta Stari Grad znajdują się dwie miejskie plaże, do których można się dostać na piechotę.

 • Banj

Banj to żwirowa zatoka w północnej części miasta Stari Grad. Jest to dogodne miejsce do kąpieli dla małych dzieci oraz dla osób z niepełnosprawnością fizyczną. Przy kąpielisku znajduje się zaplecze gastronomiczne, można też wynająć leżaki.

 • Lanterna

W południowej części Stari Grad zatoki znajduje się kąpielisko Lanterna. Kąpielisko ma żwirową plażę i podesty do leżenia ze schodkami, którymi można zejść do morza. Przy kąpielisku znajduje się zaplecze gastronomiczne, prysznice, leżaki i przebieralnie.

 • Zatoka Maslinica 

Zatoka położona jest 2 km za miastem, w pobliżu portu. To jedyna piaszczysta plaża w pobliżu, do której można się dostać samochodem. W pobliżu plaży jest mały parking z zarezerwowanymi miejscami dla osób z niepełnosprawnością.

Do pozostałych zatok z plażami wybrzeża można się dostać samochodem, jadąc wzdłuż grzbietu półwyspu Kabla, łodzią  lub taksówką wodną, która zawiezie was do zatoki, gdzie możecie spędzić cały dzień.

Plaże w pobliżu miasta Jelsa:

 • Mina 

Mina to piaszczysta zatoka oddalona około 500 m od centrum Jelsa. Idealna dla dzieci oraz osób nie umiejących pływać.

 • Grebišće

To piaszczysta zatoka oddalona około 1.5 km od Jelsa. Składa się z dwóch zatoczek – Vela Grebišća oraz Mala Grebišća.

 • Vala sv Luke

Vala sv Luke to żwirowa plaża oddalona około 4 km na wschód od Jelsa, a równocześnie stanowisko archeologiczne z czasów rzymskich. Na przylądku znajduje się mały kościółek.

Plaże w pobliżu miasta Vrboska:

 • Maslinica 

To popularna żwirowa plaża w pobliżu Vrboska.

 • Soline

Soline to półwysep z kilkoma żwirowymi plażami od strony południowej oraz równymi kamiennymi płytami od strony północnej.


3. Wyspa Hvar dojazd

Oto kilka użytecznych rad dotyczących podróży na wyspę Hvar w Chorwacji. Najdogodniejszy sposób podróży zależy od tego, jaki środek transportu wybierzecie.

Jeśli podróżujecie samochodem, autokarem lub pociągiem, w każdym z tych przypadków musicie dojechać do Splitu lub Drvenika w Środkowej Dalmacji, a dalej możecie popłynąć promem. Promy wypływają ze Splitu w kierunkach: Stari Grad (przewóz samochodów), Jelsa (katamaran), miasto Hvar (katamaran).
Z miejscowości Drvenik (na południe od Makarskiej) prom przewożący samochody dopływa do miejscowości Sućuraj na wyspie Hvar.

 • Samochód

Jeśli podróżujecie na wyspę Hvar samochodem, z kierunku Austrii, Węgier, Polski, Słowenii oraz Bośni, jedziecie zazwyczaj przez Zagrzeb autostradą A1 lub Magistralą Adriatycką aż do Splitu lub Drvenik na Riwierze Makarskiej.
Ze Splitu możecie dopłyną promem do Stari Grad (podróż trwa około 105 minut) lub z Drvenik do Sućuraj (podróż trwa około 25 minut). Warto wiedzieć, że w obydwu przypadkach promy przewożą samochody.
Wybór promu zależy od Waszego wyboru, ceny biletu, częstotliwości kursów oraz czasu trwania rejsu.

Przystań promowa w miejscowości Stari Grad jest najbliższa do miast: Hvar (około 20 km), Jelsa, Zavala, Vrboska itd.

Poza sezonem prom do Stari Grad kursuje 3-4 razy dziennie, a z Drvenik do Sućuraj 6-7 razy dziennie.
W trakcie sezonu wakacyjnego połączenia promowe Split – Stari Grad odbywają się 4-7 razy dziennie a Drvenik – Sućuraj około 12-20 razy. Połączenia promowe Split – Stari Grad (Hvar) i Drvenik – Sućuraj (Hvar) działają codziennie, jak również katamarany (wodoloty) na liniach: Split – Jelsa i Split – Hvar. Ponadto istnieją również sezonowe połączenia międzynarodowe z Włoch: Ancona – Hvar i Pescara – Hvar

Na wyspę Hvar można się dostać promem ze Split, Drvenik, Dubrownik, Korcula, Brac, Vis oraz Lastovo.

Największe miejscowości wyspy Hvar to Jelsa, Stari Grad, Sućuraj (przystań promowa) oraz Hvar. W 2008 r. krajobraz wyspy wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Równina Starego Gradu.

 • Samolot

Porty lotnicze w Split oraz Dubrownik są położone najbliżej wyspy Hvar. Dubrownik oddalony jest od Drvenik około 100 km (stąd mamy prom Drvenik-Sućuraj).  Busy z Dubrownik do Drvenika lub Splitu kursują bardzo często (w sezonie co pół godziny).
Port lotniczy w Split oddalony jest od przystani promowej w Split o około 30 minut drogi. Stąd już możecie kontynuować swoją podróż na Hvar promem, katamaranem/wodolotem do Stari Grad, miasta Hvar lub Jelsa.

Poza tym porty lotnicze międzynarodowe znajdują się w Zagrzeb, Split, Dubrownik, Pula, Rijeka, Zadar, Osijek. W porcie lotniczym na wyspie Brač lądują tylko małe samoloty.

 • Prom /Katamaran

Bez względu na to czy podróżujecie samochodem czy samolotem, najlepszym sposobem dotarcia na wyspę Hvar są linie promowe ze Split oraz miejscowośc Drvenik na Riwierze Makarskiej oraz z Ancony i Pescary (Włochy). Istnieją również linie promowe na Hvar z Korčula, Brač i Vis (Wyspy Dalmatyńskie). Warto wiedzieć, że samochodem możecie się przedostać na wyspę jedynie liniami promowymi ze Split oraz Drvenik.
Więcej informacji o rozkładzie kursów, rezerwacjach, cenach biletów uzyskacie na stronach Jadrolinija–  największego chorwackiego morskiego przewoźnika, który utrzymuje regularne lokalne i międzynarodowe linie morskie w całej Chorwacji.
 • Autobus 

Jeśli zamierzacie podróżować na wyspę Hvar autokarem, istnieją regularne oraz dosyć częste połączenia autokarowe z wszystkich większych miast Chorwacji przez Split. Odjazdy autokarów z Zagrzebia i Splitu są bardzo częste (co godzinę lub nawet co pół godziny). Po szczegóły zajrzyjcie na Dworzec Autobusowy w Split i Dworzec Autobusowy w Zagrzeb.

Ponadto dworzec autobusowy w Split znajduje się w pobliżu przystani promowej, skąd możecie kontynuować podróż promem do Stari Grad oraz katamaranem lub wodolotem do Jelsa i miasta Hvar. Inną możliwością jest przejazd autokarem do Drvenika (92 km od Splitu), skąd promem dostaniecie się do miejscowości Sućuraj na wyspie Hvar.

 • Pociąg

Praktycznie z każdego miejsca w Chorwacji możemy dojechać na wybrzeże Dalmacji aż do Splitu. Naszym zdaniem lepiej wybrać inne środki komunikacji, chyba że wolicie spędzić dużo czasu w pociągu. Niestety infrastruktura kolejowa nie jest tak dobrze rozwinięta jak sieć dróg i autostrad w Chorwacji. Pociągi jadą dosyć wolno i często mamy dosyć dużo przesiadek.
Jeśli już zdecydujecie się na podróż koleją to najbardziej na południe dojedziemy do Splitu i stamtąd dalej promem lub autobusem.
Dworzec kolejowy w Split znajduje bezpośrednio przy przystani promowej, skąd możecie popłynąć promem, do Stari Grad i katamaranem lub wodolotem do Jelsy oraz miasta Hvar. Inną możliwością jest przejazd autokarem do Drvenik (92 km od Splitu), skąd promem dostaniecie się do Sućuraj na wyspie Hvar.
Pociągi Inter City kursują z Zagrzebia do Splitu 3 razy dziennie i dodatkowo w nocy. Podróż trwa około 6 godzin.
Szczegółowe informacje uzyskacie na www.hzpp.hr

4. Co warto zobaczyć na wyspie Hvar?

Mocno wcięte wybrzeże wyspy Hvar jest usiane kamienistymi zatoczkami, a wnętrze wyspy miesza się polami lawendy z wyłożonymi sosną wzgórzami.

 • Miasto Hvar

Jako główny widok wyspy, miasto Hvar oferuje doskonale zachowaną architekturę w stylu weneckim i najgorętsze życie nocne na Adriatyku. Chociaż latem jest tłoczno, nigdy nie jest nudno.

 • Stari Grad

Stari Grad jest najstarszą osadą na wyspie Hvar i stanowi zdecydowanie cichszą alternatywę dla miasta Hvar. To świetne miejsce do poznania lokalnego stylu życiu oraz krótkiej podróży na równinę Stari Grad.

 • Jelsa

Jelsa to wioska rybacka z kilkoma olśniewającymi piaszczystymi plażami, które latem są bardzo popularne wśród odwiedzających, a poza sezonem wracają do ciszy i spokoju.

 • Milna 

Milna to niewielka wioska rybacka z dwiema piaszczystymi plażami  oraz lasem sosnowym. To relaksujące miejsce na pływanie oraz spacery po okolicy.

 • Vrboska

Dzięki swoim malowniczym kanałom Vrboska przypomina miniaturową Wenecję. Ma również kilka zabytków i piękną przystań.

 • Wnętrze wyspy Hvar

Wyspa Hvar to nie tylko piękne wybrzeże. Warto wynają samochód, skuter lub rower i udać się na wzgórza, by zobaczyć prawie opuszczone wioski Hvaru. To fascynujące spojrzenie na wiejskie życie od starożytności do współczesności.

 • Wyspy Pakleni, Wyspy Paklińskie, Pakleni Otoci, Wyspy Piekielne

Wyspy Pakleni, położone na obrzeżach miasta Hvar, są naturalnym rajem z krystalicznie czystą wodą i bogactwem kamienistych zatoczek. Latem łodzie z portu w mieście Hvar wypływają na wyspy, dodatkowo na jednej z plaż na wyspach Pakleni znajduje się modny bar na plaży.

5. Hvar apartamenty

Zakwaterowanie na wyspie Hvar jest wyjątkowo oblegane latem. Zdecydowanie z doświadczenia zalecamy dużo  wcześniejszą rezerwację. Większość wybiera apartamenty w  mieście Hvar, ponieważ jest ono najpiękniejsze, ale Stari Grad i Jelsa stanowią dobrą alternatywę miejsca na pobyt na wyspie Hvar. Zdecydowanie Stari Grad i Jelsa są tańsze i nieco cichsze niż gwarne miasto Hvar z jego bogatym życiem nocnym.

Apartamenty Hvar


Na zakończenie zapraszamy do pozostałych wpisów o wyspie Hvar:

Hvar miasto – http://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwackie/hvar/hvar-miasto/