Osor

Osor jest to najstarsza na wyspie Cres miejscowość leżąca nad przesmykiem Osorski tjesnac -11 metrów oddzielającym wyspy Cres i Lošinj.

Co ciekawe przesmyk w Osor został przekopany prawdopodobnie już w czasach starożytnych. Ponadto w dawnych czasach Osor był ośrodkiem administracyjnym wyspy Cres. Natomiast dziś jest to urokliwa mieścina licząca poza sezonem tylko 100 osób.

Co ciekawe czasy świetności Osoru skończyły się w XV w. kiedy to dżuma oraz malaria zmusiły Wenecjan do przeniesienia stolicy wyspy na Cres. Warto natomiast wiedzieć, że łączący Cres z Lošinj most zwodzony jest w godzinach 9 i 17 podnoszony aż do momentu aż wszystkie jachty przepłyną,

Co warto zobaczyć w Osor:

Co ciekawe, do dziś w Osor zachowało się sporo pozostałości ze starożytności. Z pewnością możemy na przykład natrafić bez problemu na fundamenty rzymskich villae rusticae. Natomiast w centrum rynku stoi katedra Wniebowzięcia NMP ( Katedrala Uznesenja Marijina) z XV w. Dodatkowo osobno stojąca dzwonnica została dobudowana w XVII w.

Poza tym tuż obok Katedry wznosi się również Ratusz.  Natomiast obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Archeologicznego  (Arheolośki muzej) otwartego w sezonie letnim w godzinach 10-12 oraz 19-21.

Co ciekawe wystawę tworzą przedmioty zdecydowanie z czasów rzymskich oraz wczesnochrześcijańskich. Natomiast na placu przed Muzeum stoi rzeźba autorstwa Ivana Meśtrovicia. Poza tym w sezonie od lipca do sierpnia w Osorze odbywają się wieczorne koncerty muzyki klasycznej.

Na zakończenie zapraszamy na fotorelację z pobytu w tej uroczej miejscowości:

IMAG1994 IMAG1993 IMAG1980 DSC01164