Cres – miasto

W naturalnie chronionej zatoce znajduje się piękne, historyczne miasto Cres, które jest ulubionym celem żeglarzy ze względu na dogodne położenie.

Miasto Cres
Miasto Cres
fot. www.livecamcroatia.com

Wyspa Cres jest pełna naturalnego piękna. Strome urwiska, gęste dębowe i piniowe lasy oraz  liczne pastwiska to symbol wyspy. Ponadto na Cresie od wieków hoduje się owce, więc wełna z  Cres jest bardzo popularna. Dodatkowo jedną z naturalnych atrakcji, na którą warto zwrócić uwagę, jest niezwykłe zjawisko naturalne – jezioro Vrana. Co ciekawe jego poziom jest poniżej poziomu morza, co czyni go szczególnie atrakcyjnym. Legenda mówi, że na dnie jeziora znajduje się zamek.

Cres ma również piękne plaże, zwłaszcza plaża w Kovačine, gdzie znajduje się plaża dla psów. Między innymi wszyscy, którzy kochają zwierzęta, będą powracać na Cres ze względu na miejsce przyjazne dla zwierząt.

Co ciekawe największe miasto na wyspie o tej samej nazwie to również Cres. Warto wiedzieć, że w starożytności znajdowała się tutaj rzymska osada Res Publica Crepsa. Ponadto po upadku Cesarstwa Rzymskiego osada wpadła we władanie Bizancjum. Natomiast w VI w. panowanie przypadło Słowianom. Co ciekawe od XI do XVIII w. znajdowało się ono pod panowaniem Republiki Weneckiej. Natomiast po ich panowaniu miasteczko zachowało mury obronne oraz narożne baszty. Po upadku Republiki Weneckiej panowanie przejęli również Habsburgowie.

W mieście Cres niemal na każdym kroku można zobaczyć pozostałości wczesnochrześcijańskich kościołów i zabytkowych ruin. Cres otaczają trzy bramy miejskie. Warto zobaczyć zegar miejski, pałac Arsan, kamienicę z filarem hańby, klasztor Franciszkanów oraz Kościół św. Franciszka.

Cres co warto zobaczyć?

  • Kościół św. Franciszka – zbudowany w XV w. w stylu gotyckim. Kościół przeszedł wiele zmian. Natomiast obecny “styl” sięga 1854 r. w którym to szlachecka rodzina Petrić rozbudowała kościół z 1520 r dodając renesansową kaplicę. We wnętrzu znajdują się również zabytkowe organy z 1904 r. Nad Ołtarzem natomiast wisi drewniany krucyfiks z przełomu XVII i XVIII w. W 1694 r. do użytku oddana została przepiękna wieża kościoła.
  • XVI wieczną Loggię – siedziba dawnych władz miejskich
  • XV w. Bramę miejską z wieżą zegarową
cres-5
Zabytkowa baszta ( fot. Yacht Rent, flickr.com)

Na koniec podajemy odległości z Cres:

Krk – 14 km, Crikvenica – 30 km, Pula – 40 km, Rijeka – 41 km, Opatija – 42 km, Mali Lośnij – 48 km