Supetar

Supetar i przeprawa promowa ze Split na wyspę Brac

Supetar Wyspa Brac
Wyspa Brac

Pobudka i szybkie śniadanie bo w planach rejs promem na wyspę Brac do Supetar. Ze Splitu mamy możliwość przeprawy promowej liniami Jadrolinija. Wyruszamy dość wcześnie. Kolejka przy kasach jest dosyć duża więc istnieje realna obawa, że nie zdążymy tym bardziej, że kasy są dosyć daleko od promu. Czasu coraz mniej ale gdy bilety mamy w rękach pędzimy co tchu do naszego promu. W ostatniej chwili dobiegamy do promu Hrvat, kontrola biletów i zajmujemy miejsca na najwyższym pokładzie promu, by móc jak najwięcej widzieć. 

Przeprawa ze Splitu trwa około 50 minut.

Wyspa Brac – Supetar

Wyspa Brac słynie głównie z marmuru. Z tego kamienia zbudowano pałac Dioklecjana, a ciekawostką jest, że z marmuru wydobywanego z wyspy Brač zbudowano Biały Dom w Waszyngtonie. 

Supetar to bardzo urocza i typowo dalmatyńska miejscowość, usytuowana na północnej stronie wyspy Brač, w zatoce sv Petra.

Po krótkim odpoczynku w kawiarence przy porcie wyruszamy wzdłuż morza na spacer po miejscowości.

Jednym z charakterystycznych miejsc, przy których warto zatrzymać się na chwilę dłużej jest Kościół NMP z XVIII w. Zbudowany jest na fundamentach bazyliki św Petra. Obok Kościoła znajduje się dzwonnica oraz Muzeum Kościelne. Na placu przy kościele znajdują się wczesnochrześcijańskie mozaiki z VI w.

 

Spacerując wzdłuż morza docieramy do Bizantyjskiego Mauzoleum rodziny Petrinović, które znajduje się na cmentarzu obok kościółka sv Nikoli. Obok znajdują  się wczesnochrześcijańskie sarkofagi, natomiast pod cmentarzem znajdują się pozostałości po villae rusticae. 

Powrót do Splitu

Prom do Splitu odpływa w godzinach popołudniowych dość rzadko ( co ok. 2-3 h, natomiast w sezonie nieco częściej), dlatego niestety ale nastał czas pożegnania z wyspą Brac.

Prom Jadrolinja - Hrvat,
Prom Jadrolinja – Hrvat,

Obiecujemy, że jeszcze tu wrócimy!