Senj

Senj – jedno z najstarszych miast na północnym Adriatyku.

Senj znane jest również  z najsilniejszych wiatrów tam wiejących bora, ale bora nie przeszkadza aby miasteczko było jednym z najbardziej słonecznych miast w Chorwacji.  Piękne plaże i wyjątkowo bogata oferta turystyczna sprawiają, że jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych destynacji wakacyjnych w Chorwacji. Miejscowość jest jedną z najstarszych w Chorwacji, pierwsza osada powstała na tym rejonie przed 3 000 lat.  W VII w. osiedlili się tu Awarowie i Chorwaci.

Senj fot. www.livecamcroatia.com

Kiedy myślimy o kulturalnych i historycznych zabytkach, to najbardziej popularna jest twierdza Nehaj z XVI w., która jest również symbolem miasta. Odwiedzający Twierdzę mogą zobaczyć historyczne przedmioty, broń, sukienki i ilustracje. Warownia powstała w 1558 r. Do jej  budowy użyto budulca pozyskanego ze zniszczonych kościołów i domów poza murami miasta. Głównym zadaniem była obrona miasta przed tureckimi najazdami . Z murów warowni roztacza się przepiękny widok na okoliczne wyspy Krk, Rab i Goli Otok oraz góry Velebit. Naprzeciw fortecy znajduje się Park Nehaj z bogatą treścią dla wszystkich pokoleń. Warto również odwiedzić Muzeum Miejskie znajdujące się w pałacu rodzinnym Vukasović.

Dla miłośników odpoczynku polecamy jedną z 3 najlepszych plaż w Senj – plaża Prva Draga, plaża Škver lub plaża miejska Banja.

Poza tym plaża Prva Draga nosi tytuł najpiękniejszej plaży w Senj dzięki niezwykle czystemu morzu i pięknej żwirowej zatoczce. Kolejna to Plaża Škver jest stworzona dla tych, którzy preferują dodatkowe zajęcia na plaży, a także dla rodzin z małymi dziećmi. Plaża miejska Banja to plaża, która jest idealna dla wszystkich młodych ludzi. Są tam również kawiarnie, bary, muzyka, fantastyczna atmosfera i wszystko, co lubią młodzi ludzie.

Wszystkim, którzy lubią przyrodę i aktywny wypoczynek, mogą udać się do pobliskiego Parku Narodowego Północny Velebit i Parku Przyrody Velebit. W tych parkach można uprawiać turystykę pieszą lub jazdę na rowerze. W okolicy Senj znajduje się osiem dobrze utrzymanych szlaków turystycznych, a najdłuższa trasa to Premužić – 57 kilometrów. Krystalicznie czysta woda w okolicach Senj to raj dla wszystkich, którzy lubią nurkować.

W miesiącach letnich warto wziąć udział w letnim festiwalu Senj Klapa. Kolejnym z najbardziej atrakcyjnych wydarzeń są Dni “Uskoci” – wydarzenie to, ma na celu powrót do średniowiecza. Odbywają się wtedy warsztaty strzelania i łucznictwa, a także jest możliwość delektowania się przysmakami kuchni średniowiecznej.

 

Panorama Senj

Na zakończenie polecamy w okolicy: