Rijeka

Rijeka to miasto kontrastów.

Z jednej strony szara i niezbyt reprezentacyjna stocznia, z drugiej strony przepiękne położenie u podnóża masywu Risnjak. Naszym zdaniem jest to jedno z najpiękniej położonych miast w Chorwacji. Zdecydowanie w Rijece nie ma tylu zabytków co w Splicie czy Zadarze. Wjeżdżając do miasta możemy odczuć iż wjeżdżamy do smutnego oraz szarego portowego miasta. Nic bardziej mylnego!!

Z pewnością Rijeka zaprasza na swój reprezentacyjny deptak KORZO, na którym znajdują się zabytki Rijeki oraz najdroższe i eleganckie sklepy. Co ciekawe nazwa miasta pochodzi od słowa rijeka – po chorwacku znaczy rzeka. Poza tym Rijeka to ośrodek przemysłowy Chorwacji i największy port handlowy, tranzytowy i rybacki. Znajduje się tu również port lotniczy.

Trochę historii…

Położenie Rijeki sprawiło, że kilkakrotnie w ciągu kilku stuleci zmieniała właścicieli. Ponad 400 lat miasto to należało do Habsburgów, następnie Rijeka trafiła pod władanie Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Traktat w Rapallo z 1920r. dał jej wolność, jednak nie na długo, bo w 1924 znalazła się w granicach Włoch. Podczas II Wojny Światowej była pod niemiecką okupacją, po wojnie przyznana została Jugosławii. Wreszcie od 1991r. znalazła się w Republice Chorwacji.

Niestety w 1750 r. Rijekę zniszczyło trzęsienie ziemi. Na szczęście po odbudowaniu miasto odzyskało swój dawny wygląd. Zdecydowanie od połowy XIX w. nastąpił szybki rozwój miasta- rijecka stocznia należała do najprężniej działających w Europie. Natomiast w  1873 r. doprowadzono do miasta linię kolejową, która połączyła Rijekę z takimi miastami jak: Wiedeń, Budapeszt, Lublana, Zagrzeb oraz Triest.

Rijeka co warto zobaczyć ???

– słynny deptak KORZO

– podczas spaceru po deptaku łatwo dostrzec symbol KORZO – Gradski Toranj – wieża zegarowa. Pierwotna wieża powstała w XIII w., w XVIII w. przebudowano ją na obecny kształt. W okresie średniowiecza wieża była również  jedną z bram miejskich prowadzącą do portu.

– nieopodal Gradski Toranj stoi STARA VRATA- zdecydowanie najstarsza budowla w Rijece – kamienne przejście, pozostałość po rzymskim łuku

– zdecydowanie warto zobaczyć również KATEDRALA SVETOG VITA – jezuicką świątynię wybudowaną w stylu barokowym. Co ciekawe obecna forma katedry pochodzi z 1638-1742 i została ona odwzorowana na podstawie Kościoła z Wenecji.

– na pewno zwiedzając Katedrę św. Vita, warto wspiąć się po schodach pod górę oraz dotrzeć do Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja

– zwiedzając Rijekę koniecznie trzeba udać się na WZGÓRZE TRSAT, aby zwiedzić TWIERDZĘ TRSAT. Gradina Trsat powstała w XIII w. i zachowała się  w dobrym stanie do dziś. Wejście jest bezpłatne. Z wieży rozpościera się z jednej strony zdecydowanie przepiękna panorama Rijeki a z drugiej strony góry wijąca się autostrada

– co ciekawe Rijeka ma również swoją Krzywą wieżę KOSI TORANJ-powstała ona w 1377r., i odchylona jest od pionu o 40 cm

– fontanna na TRG IVANA KOBLERA

Rijeka może się zdecydowanie pochwalić przepięknym TEATREM NARODOWYM im. Ivana Zajc

Z pewnością Ivan Zajc to symbol Rijeki.  Urodził się w 1832 r. w Rijece, był chorwackim kompozytorem operowym. Natomiast w latach 1855-1862 był dyrygentem Teatru Miejskiego w rodzinnej Rijece. Poza tym jego imię nosi Teatr w Rijece.

– z pewnością, będąc w Rijece koniecznie trzeba się udać na Targ, który zachwyca wielkością i różnorodnością. Zdecydowanie zaobserwowaliśmy nieporównywalny np. z Zadarem wybór owoców morza, warzyw, produktów rolnych oraz wina. Poza tym przed zakupem wina można degustować a potem kupić bezpośrednio z wielkich kan.

rijeka
Port w Rijeka

Na zakończenie, pędząc na południe Chorwacji warto zaplanować podróż, aby chociaż dwa dni spędzić w Rijece i odkryć jej skarby…