Park przyrody Ucka

Czas czytania: 3 minut

Przyroda w parku jest nietknięta, dodatkowo występują w nim chronione oraz rzadkie gatunki zwierząt i roślin.

Park przyrody Ucka jest to malowniczy Park przyrody. Co ciekawe jest to Pasmo górskie z najwyższym szczytem Vojak 1401 m.n.p.m. oraz Veli Planik 1272 m.n.p.m. z których roztacza się malownicza panorama sięgająca 100 km na Istrię, Gorski Kotar, Alpy, Włochy oraz wyspy Kvarneru: KRK, Cres, Lośnij.

Ponadto wieża Vojak zbudowana została na szczycie góry Vojak w 1911 r. przez alpinistów i miłośników przyrody. Co ciekawe podczas I Wojny Światowej wieża służyła jako punkt widokowy dla wojska Austro-Węgier. Co warto wiedzieć, wieża stała się symbolem Parku przyrody Ucka. Następnie została odnowiona w 2004 r. Dodatkowo we wnętrzu znajduje się biuro informacji, sklep z pamiątkami oraz taras widokowy z teleskopami gwarantującymi widoki zapierające dech w piersiach.

Poza tym, pomiędzy Parkiem przyrody Ucka  a Ćićarije znajduje się przełęcz POKLON – 922 m.n.p.m. Warto wiedzieć, że nazwa pochodzi od tradycji pielgrzymkowej. Co ciekawe Pielgrzymi  z Istrii kierując się do kościoła NMP w Trsacie podróżowali przez wieki tą drogą. Zdecydowanie na pamiątkę tej tradycji wzniesiono krzyż. Natomiast w 1958 r. w miejscu włoskich koszar powstał pensjonat i restauracja Učka.