Opatija

Czas czytania: 11 minut

Pierwsza dama, Perła Adriatyku, Sankt Jakobi, Abbazia, Stara Dama oraz Królowa Turystyki..

to tylko niektóre z nazw Opatija -jednego z najpiękniejszych uzdrowisk Chorwacji. Co ciekawe, swego czasu była to stolica “austriackiej riwiery” ponieważ przybywali tu najznakomitsi z Austro- Węgier.  Warto wiedzieć, że był wśród nich m.in. Cesarz Ferdynand – który zrobił Opatija najlepszą reklamę.

Opatija Chorwacja
Panorama Opatija

Co warto zobaczyć w Opatija:

 • Park Angiolina – willa Angiolina – była to własność Iginio Scarpa – wielkiego miłośnika przyrody. W parku o powierzchni 3,64 ha znajdują się rośliny z Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej i również z  Australii. Dodatkowo, można znaleźć tam m.in. Kamelię japońską ( camellia japonica). W parku znajduje się również najstarszy budynek w Opatija- Kościół sv Jakova oraz willa Angiolina – która dała początek epoki turystyki Opatija. Ponadto obecnie willa to siedziba Chorwackiego Muzeum Turystyki.
  Opatija Chorwacja
  Willa Angiolina w Opatija

 • Kościół sv Jakova – Zbudowany prawdopodobnie w 1420 r. przez Benedyktynów. Pod koniec XVIII w. kościół został odnowiony. W zasadzie służył on w czasach świetności jako miejsce świętowania, ściągał do siebie mieszkańców okolicznych wsi. Co ciekawe, dziś oprócz funkcji kościelnych pełni funkcje kulturalną. Również  odbywają się w nim kameralne koncerty.
 • Madonna del Mare – figurka Madonny znajdująca się przed Kościołem św. Jakuba. Dodatkowo figurka powstała aby czuwać nad duszą hrabiego Artura Kesselstadta (który zginął niedaleko od tego miejsca).

 • Hotel Kvarner – Pierwszy hotel w Opatija  i prawdopodobnie pierwszy na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Zbudowany w 1884 r. Dodatkowo, dudowa trwała rekordowo krótko bo tylko 10 miesięcy. Co ciekawe, powstał na miejscu dawnych winnic rodziny Tomesić. Również początkowo hotel wybudowano z przeznaczeniem na sanatorium dla pacjentów z chorobami płuc.
 • Lungomare – nadmorska promenada,

  wybudowana została w kilku etapach. Ponadto ciągnie się od Preluk do Lovranu. Dodatkowo jej całkowita długość wynosi 12 km. Co ciekawe pierwszy etap Volosko- Slatine ukończony został w 1889 r. Warto dodać, że promenada przechodzi przez większość znaczących miejsc historycznych w Opatija.

 • Plaża Slatina, jedna z głównych plaż w Opatija. Co ciekawe jest traktowana jako główne kąpielisko z racji czystej, krystalicznej wody Adriatyku oraz niebieskiej flagi – otrzymywanej co roku.  Dodatkowo plaża posiada betonowe schodki i zejścia. Polecana jest ona również rodzinom z dziećmi. Ponadto świetnie został zagospodarowany teren dookoła plaży poprzez liczne place zabaw, kawiarnie, restauracje oraz wypożyczalnie sprzętów wodnych.
 • Pomnik Dziewczyna z mewą w Opatija

  pomnik zdecydowanie ma ciekawą historię. Został on ustawiony na skale w 1956 r. W szczególności polecamy popatrzeć na pomnik po zachodzie słońca. Zdecydowanie, przepięknie prezentuje się nocą i wieczorem kiedy lampy podświetlają posąg sprawiając wrażenie iż dziewczyna wygląda jak nimfa wyłaniająca się z fal. Dziewczyna z mewą jest jednym z wielkich tragicznych symboli Zatoki Kvarnerskiej. Tragedia sięga 1891 roku, kiedy miejscowy hrabia Arthur Kesselstadt stracił życie w wiosennej burzy. Jego rodzina umieściła ten pomnik na pamiątkę. Oryginał znajduje się teraz w Chorwackim Muzeum Turystyki, ale nadal możecie zrobić sobie “selfie” z jego nadmorskim zamiennikiem.

 • Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego. Również w Opatija w  roku 1914 wypoczywał  Marszałek Józef Piłsudski . Co ciekawe, dla upamiętnienia jego pobytu w 80 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – odsłonięto tablicę pamiątkową w języku polskim i chorwackim. Z nieoficjalnych informacji wiadomo iż w latach 1887-1909 w Opatiji przebywał również Henryk Sienkiewicz, który podobno stworzył tu Quo Vadis?

 • Pomnik Miroslava Krleža- pomnik ten dodatkowo, upamiętnia jednego z najwybitniejszych twórców literatury chorwackiej. Miroslav urodził się w 1893 r, zmarł w 1981 r.  Ponadto głównym tematem dzieł Miroslava był tragizm dziejów Chorwacji.

Sławni ludzie w Opatija:

Nie sposób wymienić wszystkich nazwisk znanych gości, którzy odwiedzili to uzdrowisko. Na pewno nie możemy jednak pominąć Friedricha Schüllera, dyrektora generalnego kolei południowej z Wiednia. Ponadto był on inicjatorem rozwoju turystyki miasta, oraz dr Juliusa Glaxa i Theodora Billrotha, którzy zasługują na podziękowania za pomoc w rozwoju turystyki zdrowotnej. Wśród innych byli liczni członkowie europejskiego społeczeństwa tacy jak chorwacki gubernator Josip Jelačić, arcyksiążę Ferdynand, cesarzowa Maria Anna, austriaccy spadkobiercy Stephanie i Rudolph, cesarz austriacki Franz Joseph, niemiecki cesarz Wilhelm, szwedzko-norweski król Oscar II, rumuńska para królewska Karol i Elizabeta, kompozytorzy Gustav Mahler i Giovanni Puccini, autor James Joyce, laureat Nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz oraz rosyjski pisarz Anton Pavlovich Czechow.

To tylko niektóre z nazwisk, które odwiedziły Opatija i wraz z nimi przyszła nowa era w historii chorwackiej turystyki. Od połowy lat 80. XIX w. do wybuchu I wojny światowej Opatija była miejscem bardzo popularnym wśród sławnych ówczesnego świata. Dziś, po dwóch kolejnych wojnach, Opatija jest nadal popularna wśród europejskich turystów, którzy przybywają do kurortu przez cały rok.


Opatija – co warto zobaczyć w pobliżu?

Opatija ma doskonale zloklizowana, co oznacza, że ​​możemy zaplanować jednodniowe wycieczki w dowolne miejsce w Zatoce Kvarner oraz na Istria. Przede wszystkim polecamy wybrać się na wycieczkę po Półwyspie Istria. Ponadto polecamy odwiedzić jej nadmorskie miasteczka, takie jak Pula, Porec, Rovinj i inne. Dodatkowo przepiękna jest jej część kontynentalna z małymi średniowiecznymi miasteczkami na wzgórzach, takimi jak Hum i słynnymi winnicami i gajami oliwnymi.

Godzinę jazdy samochodem z Opatija można odwiedzić park przyrody Ucka, w którym można udać się na piesze wędrówki wzdłuż szlaków. Niedaleko Opatija znajduje się także Park Narodowy Risnjak. Dodatkowo innymi parkami narodowymi, które można zwiedzać z Opatija, jest Park Narodowy Brijuni oraz Jeziora Plitwickie ( który jest najczęściej odwiedzanym chorwackim parkiem narodowym) i Park Narodowy Północnego Velebitu.

Poza tym polecamy wycieczki na wyspy Kvarner, takie jak Krk, Cres czy Rab. Ponieważ Opatija znajduje się w pobliżu Słowenii, dużą popularnością cieszą się również wycieczki do jaskiń Postojna.


Opatija imprezy kulturalne

Latem w Opatija odbywają się liczne imprezy, koncerty oraz spektakle w atrakcyjnych miejscach, takich jak teatr na świeżym powietrzu, pawilon sztuki Juraj Sporer itp. W lipcu odbywa się Liburnia Jazz Festival, podczas którego wielu znanych międzynarodowych i krajowych artystów występuje w parkach, na łodziach lub na otwartych scenach.

Odbywają się również liczne festyny ​​rybackie, podczas których można spróbować lokalnych potraw, posłuchać lokalnej muzyki oraz poczuć prawdziwego ducha tego miejsca i jego mieszkańców.

Kaisernacht to międzynarodowy festiwal o historii i kulturze krajów Europy Środkowej. Wielu aktorów i tancerzy przeniesie nas w czasy arystokratycznych balów tanecznych.


Opatija dojazd

Do Opatija możemy dotrzeć wszystkimi środkami transportu. Jeśli podróżujecie samochodem z innych części Chorwacji (Zagrzeb lub Dalmacja), możesz skorzystać z autostrady i zjechać na Rijeka. Ponadto z Rijeki dotarcie do Opatija zajmuje 15 minut. Jadąc ze Słowenii czy Włoch, skręćcie w przejście graniczne Rupa i Pasjak, zjedźcie na Matulji i jedźcie dalej do Opatija.

Podróżując autobusem, znajdziecie wiele krajowych i międzynarodowych połączeń z Opatija. Popularnym połączeniem Flixbus jest linia wakacyjna z Krakowa do Opatija (autobus bezpośredni), a poza sezonem z przesiadką.

Najbliższe lotnisko natomiast znajduje się na wyspie Krk ( jest to lotnisko Rijeka ), która jest połączona z lądem mostem. Inną opcją jest lot na lotnisko w Pula i autobus z Puli do Opatija. Czas podróży wynosi około 1 godziny i 20 minut.


Opatija plaże:

 • Plaża Slatina

Jest to chyba najpopularniejsza plaża w Opatija. Plaża Slatina znajduje się w centrum Opatija i oferuje wiele usług. Plaża Slatina to plaża oznaczona Błękitną Flagą. Wśród usług świadczonych na plaży Slatina są prysznice, parasole plażowe, leżaki, restauracje, boiska sportowe i sprzęt sportowy. Plaża Slatina to betonowa plaża raczej nie odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Podczas letnich nocy w Slatinie odbywają się również różne imprezy. Ponadto plaża jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i jest przyjazna dla zwierząt. Naszym zdaniem plaża jest przereklamowana. Warto ją zobaczyć ale mnie nie zachęciła do kąpieli. Tym bardziej, że w pobliżu Opatija jest wiele innych piękniejszych plaż.

 • Plaża Tomaševac

Jest to ulubiony wybór dla dzieci odpoczywających w Opatija. Plaża Tomaševac jest bogata w rozrywkę zarówno dla dzieci, jak i młodzieży: zjeżdżalnie, trampolina, rowery wodne i plac zabaw to tylko część tego, co oferuje, aby wypełnić czas w letnie dni.

 • Plaża Lido

Lido w Opatija jest piaszczystą oraz kamienistą plażą, jedną z piękniejszych w Opatija, położoną tuż obok parku Angiolina. Plaża Lido to plaża oznaczona Niebieską Flagą dla czystości morza. Przy plaży znajduje się kilka restauracji, w których można spróbować typowych potraw Kvarneru. Również na plaży w Lido można wypożyczyć leżaki i parasole przeciwsłoneczne oraz sprzęt sportowy. Warto wiedzieć, że za plażą Lido w Opatija znajduje się kino na świeżym powietrzu, w którym latem odbywają się pokazy filmowe i koncerty.

 • Plaża Lipovica 

Kamienista plaża Lipovica jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Za plażą znajduje się plac zabaw w cieniu ze zjeżdżalnią oraz huśtawkami. Co warto wiedzieć, plaża znajduje się poza centrum Opatija i zapewnia ciszę oraz spokój osobom szukającym odpoczynku.

 • Plaża Škrbići

Mała plaża Škrbići, położona jest w pobliżu hotelu Miramar. Jest idealną plażą dla rodzin z dziećmi oraz tych, którzy wolą odpoczywać w cieniu, niż rozkoszować się słońcem. Plaża jest wypełniona kamykami i betonem, a do morza prowadzą schody.

 • Plaża dla psów

Zatoka Kvarner w porównaniu z innymi częściami Chorwacji obfituje w plaże dla psów. Jeśli chcecie zabrać czworonożnego przyjaciela na zabawy w  morzu, w Opatija znajdziecie idealną plaża dla psów. Plaża znajduje się pomiędzy Opatija a Ičići i jest łatwo dostępna wzdłuż promenady Lungomare.


Riwiera Opatija – plaże w pobliżu:

 • Plaża w Volosko

Plaża Volosko składa się z betonowych tarasów i sporych kamieni w morzu. W pobliżu znajduje się kilka mniejszych żwirowych plaż.

 • Plaża w Moščenićka Draga

Plaża Moscenicka Draga to żwirowa plaża położona w miejscowości Moscenicka Draga, zaledwie kilkanaście kilometrów od Opatija. Ma ona około 2 km długości i jest otoczona śródziemnomorską roślinnością. Plaża Moščenićka Draga jest plażą z Niebieską Flagą dzięki jakości i czystości morza. Plaża niestety w sezonie jest dość zatłoczona, natomiast można na niej wypożyczyć leżaki oraz parasole. Przy plaży, a właściwie przy promenadzie, gdzie znajduje się plaża w Moščenićka Draga znajdują się bary, restauracje oraz lodziarnie. Polecamy także wybrać się na przyjemną promenadę wzdłuż plaży.

 • Plaża Peharovo – Lovran

Plaża Peharovo to plaża z drobnym żwirem oraz piaskiem, położona w pobliżu miejscowości Lovran. Tutaj możemy wypożyczyć leżaki oraz parasole. Plaża jest odpowiednia dla dzieci. Na plaży Peharovo znajdują się restauracje oraz bary. Podczas letnich nocy często można spotykać młodych ludzi, którzy pozostają tam do wczesnych godzin porannych. Plaża otoczona jest lasem sosnowym. Peharovo to plaża oznaczona Niebieską Flagą dla czystości morza.

 • Plaża Ičići 

Plaża Icici jest plażą z drobnym żwirkiem oraz betonowanymi częściami. Ponadto plaża w Ičići znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie i jest szczególnie odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi ze względu na obecność placu zabaw. Warto wiedzieć, że Icici znajduje się między Lovran a Opatija. Plaża Icici posiada Niebieską Flagą dzięki czystemu morzu i plaży. W pobliżu plaży Icici jest park dla dzieci ze zjeżdżalnią. Przy plaży znajduje się kilka restauracji i barów.


Noclegi:

Opatija posiada około 7000 miejsc zakwaterowania. W Opatija można znaleźć wiele hoteli różnych kategorii. Istnieje kilka hoteli 5-gwiazdkowych m.in.: Hotel Bevanda to pięciogwiazdkowy hotel, który powstał w oparciu o tytułową restaurację otwartą w 1971 roku. W hotelu jest 10 pokoi, wszystkie nazwane na cześć jednego ze słynnych ludzi, którzy przebywali w Opatija.

Kwatery prywatne oraz apartamenty zwykle można znaleźć w prywatnych domach, w których można wynająć apartamenty, apartamenty typu studio lub pokoje, ciekawostką jest to, że są tu też wille do wynajęcia. Osobiście polecamy rezerwacje apartamentów przez serwis airbnb.pl  Jest to opcja szczególnie wygodna i ekonomiczna przy wynajmach apartamentów na krótki jak i długo okres czasu.

W samej Opatija nie ma kempingów, ale w pobliżu można znaleźć kilka pól campingowych. Najbliższy  Camping znajduje się w Icici, małej miejscowości 2 km od Opatija. Kolejny autocamping Preluk, znajduje się między Opatiją a Rijeką , wśród sosen tuż nad samym morzem.

Na zakończenie polecamy przyjrzeć się przepięknym willom i hotelom w Opatija oraz zapraszamy na nasz film na youtube. 

Dodatkowo, miasto Opatija oferuje zdecydowanie inny klimat i widoki, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Dalmacji. Jedynym mankamentem są zdecydowanie wyższe ceny niż na przykład w niektórych rejonach Dalmacji.