Opatija

Pierwsza dama, Perła Adriatyku, Sankt Jakobi, Abbazia, Stara Dama oraz Królowa Turystyki

to tylko niektóre z nazw Opatija -jednego z najpiękniejszych uzdrowisk Chorwacji. Co ciekawe, swego czasu była to stolica “austriackiej riwiery” ponieważ przybywali tu najznakomitsi z Austro- Węgier.  Warto wiedzieć, że był wśród nich m.in. Cesarz Ferdynand – który zrobił Opatiji najlepszą reklamę.

Opatija Chorwacja
Panorama Opatija

Co warto zobaczyć w Opatija:

 • Park Angiolina – willa Angiolina – była to własność Iginio Scarpa – wielkiego miłośnika przyrody. W parku o powierzchni 3,64 ha znajdują się rośliny z Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej i również z  Australii. Dodatkowo, można znaleźć tam m.in. Kamelię japońską ( camellia japonica). W parku znajduje się również najstarszy budynek w Opatiji – Kościół sv Jakova oraz willa Angiolina – która dała początek epoki turystyki Opatiji. Ponadto obecnie willa to siedziba Chorwackiego Muzeum Turystyki.
  Opatija Chorwacja
  Willa Angiolina w Opatija

 • Kościół sv Jakova – Zbudowany prawdopodobnie w 1420 r. przez Benedyktynów. Pod koniec XVIII w. kościół został odnowiony. W zasadzie służył on w czasach świetności jako miejsce świętowania, ściągał do siebie mieszkańców okolicznych wsi. Co ciekawe, dziś oprócz funkcji kościelnych pełni funkcje kulturalną. Również  odbywają się w nim kameralne koncerty.
 • Madonna del Mare – figurka Madonny znajdująca się przed Kościołem św. Jakuba. Dodatkowo figurka powstała aby czuwać nad duszą hrabiego Artura Kesselstadta (który zginął niedaleko od tego miejsca).

 • Hotel Kvarner – Pierwszy hotel w Opatija  i prawdopodobnie pierwszy na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Zbudowany w 1884 r. Dodatkowo, dudowa trwała rekordowo krótko bo tylko 10 miesięcy. Co ciekawe, powstał na miejscu dawnych winnic rodziny Tomesić. Również początkowo hotel wybudowano z przeznaczeniem na sanatorium dla pacjentów z chorobami płuc.
 • Lungomare – nadmorska promenada, wybudowana została w kilku etapach. Ponadto ciągnie się od Preluk do Lovranu. Dodatkowo jej całkowita długość wynosi 12 km. Co ciekawe pierwszy etap Volosko- Slatine ukończony został w 1889 r. Warto dodać, że promenada przechodzi przez większość znaczących miejsc historycznych w Opatija.
 • plaża Slatina – jedna z głównych plaż w Opatii. Co ciekawe jest traktowana jako główne kąpielisko z racji czystej, krystalicznej wody Adriatyku oraz niebieskiej flagi – otrzymywanej co roku.  Dodatkowo plaża posiada betonowe schodki i zejścia. Polecana jest ona również rodzinom z dziećmi. Ponadto świetnie został zagospodarowany teren dookoła plaży poprzez liczne place zabaw, kawiarnie, restauracje oraz wypożyczalnie sprzętów wodnych.
 • Pomnik dziewczyny z mewą w Opatiji – pomnik zdecydowanie ma ciekawą historię. Został on ustawiony na skale w 1956 r. W szczególności polecamy popatrzeć na pomnik po zachodzie słońca. Zdecydowanie, przepięknie prezentuje się nocą i wieczorem kiedy lampy podświetlają posąg sprawiając wrażenie iż dziewczyna wygląda jak nimfa wyłaniająca się z fal.
 • Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego. Również w Opatija w  roku 1914 wypoczywał  Marszałek Józef Piłsudski . Co ciekawe, dla upamiętnienia jego pobytu w 80 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – odsłonięto tablicę pamiątkową w języku polskim i chorwackim. Z nieoficjalnych informacji wiadomo iż w latach 1887-1909 w Opatiji przebywał również Henryk Sienkiewicz, który podobno stworzył tu Quo Vadis?

 • Pomnik Miroslava Krleža- pomnik ten dodatkowo, upamiętnia jednego z najwybitniejszych twórców literatury chorwackiej. Miroslav urodził się w 1893 r, zmarł w 1981 r.  Ponadto głównym tematem dzieł Miroslava był tragizm dziejów Chorwacji.

Na zakończenie polecamy przyjrzeć się przepięknym willom i hotelom w Opatija.

Dodatkowo, miasto Opatija  to oferuje zdecydowanie inny klimat i widoki, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Dalmacji.