Opatija

Opatija -Pierwsza dama, Perła Adriatyku, Sankt Jakobi, Abbazia, Stara Dama, Królowa Turystyki..

To niektóre z nazw Opatija -jedego z najpiękniejszych uzdrowisk Chorwacji. Swego czasu była to stolica “austriackiej riwiery” ponieważ przybywali tu najznakomitsi z Austro- Węgier, a wśród nich m.in. Cesarz Ferdynand – który zrobił Opatiji najlepszą reklamę.

DSC00748
Panorama Opatiji

Co warto zobaczyć w Opatija:

 • Park Angiolina – willa Angi0lina – była to własność Iginio Scarpa – wielkiego miłośnika przyrody. W parku o powierzchni 3,64 ha znajdują się rośliny z Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej i Australii. Można znaleźć tam m.in. Kamelię japońską ( camellia japonica). W parku znajduje się najstarszy budynek w Opatiji – Kościół sv Jakova oraz willa Angiolina – która dała początek epoki turystyki Opatiji. Obecnie willa to siedziba Chorwackiego Muzeum Turystyki.
  DSC00704v
  Willa Angiolina

 • Kościół sv Jakova – Zbudowany prawdopodobnie w 1420 r. przez Benedyktynów. Pod koniec XVIII w. kościół został odnowiony. Służył on w czasach świetności jako miejsce świętowania, ściągał on mieszkańców okolicznych wsi. Dziś oprócz funkcji kościelnych pełni funkcje kulturalną. Odbywają się tu kameralne koncerty.
 • Madonna del Mare – figurka Madonny znajdująca się przed Kościołem św. Jakuba. Figurka powstała aby czuwać nad duszą hrabiego Artura Kesselstadta ( który zginął niedaleko od tego miejsca).

 • Hotel Kvarner – Pierwszy hotel w Opatij i prawdopodobnie pierwszy na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Zbudowany w 1884 r. Budowa trwała rekordowo krótko bo tylko 10 miesięcy. Powstał na miejscu dawnych winnic rodziny Tomesić. Początkowo hotel wybudowano z przeznaczeniem na senatorium dla pacjentów z chorobami płuc.
 • Lungomare – nadmorska promenada, wybudowana w kilku etapach. Ciągnie się od Preluk do Lovranu. Jej całkowita długośc wynosi 12 km. Pierwszy etap Volosko- Slatine ukończony został w 1889r. Promenada przechodzi przez większość znaczących miejsc historycznych Opatij.
 • plaża Slatina – Jedna z głównych plaż Opatij, traktowana jako główne kąpielisko z racji czystej, krystalicznej wody Adriatyku i niebieskiej flagi – otrzymywanej co roku.  Plaża posiada betonowe schodki i zejścia. Polecana jest ona głównie rodzinom z dziećmi. Świetnie został zagospodarowany teren dookoła plaży poprzez liczne place zabaw, kawiarnie, restauracje oraz wypożyczalnie sprzętów wodnych.

 

 • Pomnik dziewczyny z mewą w Opatija – pomnik ma ciekawą historię. Został on ustawiony na skale w 1956r.. Przepięknie prezentuje się nocą i wieczorem kiedy lampy podświetlają posąg sprawiając wrażenie iż dziewczyna wygląda jak nimfa wyłaniająca się z fal.
 • Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego– w roku 1914 wypoczywał w Opatij Marszałek Józef Piłsudski . Dla upamiętnienia jego pobytu w 80 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – odsłonięto tablicę pamiątkową w języku polskim i chorwackim. Z nieoficjalnych informacji wiadomo iż w latach 1887-1909 w Opatij przebywał również Henryk Sienkiewicz, który podobno stworzył tu Quo Vadis?

 • Pomnik Miroslava Krleža- pomnik upamiętniający jednego z najwybitniejszych twórców literatury chorwackiej. Urodzony w 1893 r, zmarł w 1981r.  Głównym tematem dzieł Miroslava był tragizm dziejów Chorwacji.
 • Przepiękne wille i hotele w Opatija