Twierdza Trsat Chorwacja

Twierdza Trsat – odkrywamy Kvarner

Czas czytania: 4 minut

Przejeżdżając przez miasto Rijeka w Chorwacji, mało kto kieruje swój wzrok na wzgórze Trsat ( 139 m.n.p.m) z Twierdza Trsat. 

Twierdza Trsat 

Twierdza Trsat wznosi się na wzgórzu o wysokości 139 metrów n.p.m., znajdującym się w północno-wschodniej części miasta. Warto wiedzieć, że twierdza Trsat stoi praktycznie na obrzeżach Rijeka. Jednocześnie miejsce to pełni funkcję rekreacyjną, jest zabytkiem historycznym oraz miejscem pielgrzymek. Co więcej twierdza Trsat z XIII wieku usytuowana jest wysoko na wzgórzu, z którego obecnie można podziwiać panoramę miasta Rijeka natomiast w latach poprzednich cieszyła się strategiczną pozycją. Równocześnie od czasów starożytnych istniała tu wieża widokowa Trsat, natomiast Rzymianie postanowili ją umocnić, choć niestety do dziś nie zachowały się rzymskie ruiny.

Dodatkowo fortyfikacje zostały wzniesione już w starożytności. Bynajmniej warownia stanowiła siedzibę członków rodu Frankopanów. Następnie zamek trafił w ręce Habsburgów. Do poważnych zniszczeń doszło w 1750 r. podczas trzęsienia ziemi.  1826 r. zniszczony zamek przejął marszałek Laval Nugent von Westmeath. Odbudował rodzinne mauzoleum w stylu doryckiej świątyni z 4 filarami.


Kościół i Klasztor Franciszkanów w Trsat

Wzgórze Trsat słynie nie tylko z Twierdzy, ale również z XV- wiecznego Klasztoru oraz Kościoła Franciszkanów. Kościół Matki Bożej Trsatskiej prawdopodobnie istniał już w 1419 roku. Nikola I Frankopan, chorwacki ban, zlecił wybudowanie większej  świątyni. Od 1453 roku opiekowali się nim ojcowie Franciszkanie. Do dziś wierni tłumnie gromadzą się przed  obrazem Matki Bożej, choć w kościele na ołtarzu głównym możemy dziś oglądać tylko kopię cudownego obrazu. Natomiast oryginał umieszczono w skarbcu Klasztoru Franciszkanów. W 2003 roku podczas swojej trzeciej pielgrzymki Chorwacji Papież Jan Paweł II udał się do kościoła Matki Bożej Trsatskiej z prywatną wizytą. Szczególnie ciepłą atmosferę Trsat zawdzięcza Franciszkanom, którzy opiekują się tym miejscem od ponad pięciuset lat.

Kościół Matki Bożej z Trsat

Kościół Matki Bożej z Trsat jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Chorwacji. Przyciąga on około 300.000 odwiedzających pielgrzymów rocznie. Według legendy aniołowie przenieśli Tabernakulum Świętej Rodziny z Nazaretu do Trsat 10 maja 1291 r. Pozostał on tam do 10 grudnia 1294 r., kiedy to według legendy aniołowie następnie przeniosły Tabernakulum do Loreto we Włoszech.

Miejsce, w którym podobno znajdowało się Tabernakulum z Nazaretu, stało się  świątynią. Natomiast pierwszy kościół zbudowano w tym miejscu pod koniec XIII wieku, a większość dzisiejszych sanktuariów pochodzi z XV wieku. W tym czasie hrabia Frankopan zbudował nowy kościół oraz klasztor i następnie sprowadził Franciszkanów w to miejsce. Na parterze Klasztoru znajduje się refektarz ze wspaniałymi malowidłami zdobiącymi ściany i sufit.

Do innych skarbów Klasztoru należy XVI-wieczny posąg Matki Boskiej, XIV-wieczny obraz Madonny, XV-wieczny gotycki posąg Matki Boskiej Slunjskiej nad ołtarzem oraz różne relikwiarze i przedmioty religijne.

Klasztor Franciszkanów w Trsat jest obecnie ważnym ośrodkiem kulturalnym, który przyciąga pielgrzymów z całego świata. Oczywiście data 10 maja jest najważniejszą datą dla pielgrzymów, ale jest również wiele innych ważnych dat. Jednym z najbardziej imponujących Świąt jest również 15 sierpnia, kiedy to Trsat jest zamknięty dla ruchu i pielgrzymi gromadzą się na wzgórzu w Kościele.


Schody Petar Kružić

Bynajmniej najbardziej imponującym sposobem na podejście do Twierdzy Trsat jest droga prowadząca schodami Petara Kruzica. Co ciekawe, 538 schodów prowadzi z miasta Rijeka na szczyt wzgórza Trsat. Warto wiedzieć, że budowę schodów rozpoczął kapitan Petar Kružić w 1531 r. W konsekwencji po wielu latach, schody zostały później rozbudowane oraz stały się znane jako „Droga Pielgrzyma”.

Warto wiedzieć, że na początku XVI wieku Petar Kružić przyczynił się również do obrony Twierdzy Klis przed inwazją Turków. Następnie zmarł w 1537 r., próbując przerwać kolejne oblężenie Turków. Co więcej po jego śmierci obrońcy Klis zgodzili się oddać fortecę Turkom w zamian za ich kobiety, dzieci oraz uratowane własne życie. Bynajmniej w ten sposób Turcy ostatecznie podbili Twierdzę Klis po prawie dwóch i pół dekadzie udanej obrony.


Twierdza Trsat dojazd

Trsat góruje nam miastem Rijeka, dlatego też w pierwszej kolejności musimy się dostać do miasta Rijeka. Jak to zrobić, o tym piszemy poniżej:

Samochód

Karlovac – 113 km Osijek – 445 km
Pula – 107 km Dubrownik – 622 km
Szybenik – 347 km Split – 380 km
Varaždin – 243 km Zadar – 293 km
Zagrzeb – 162 km

Samolot 

Lotnisko miasta Rijeka oraz Kvarner znajduje się na wyspie Krk, około 30 km od centrum miasta. Dodatkowo wszystkie informacje na temat lotów można znaleźć na stronie lotniska Rijeka, a bilety lotnicze można kupić online na stronach internetowych linii lotniczych lub w wielu biurach podróży. Co więcej na lotnisko Rijeka na wyspie Krk możemy się dostać:

1. samochodem: po przybyciu na wyspę Krk główną drogę krajową D102. Następnie po około 3 km, musimy kierować się do drogi krajowej D103, która prowadzi bezpośrednio na lotnisko

2. autobusem:  OLIVARI organizowany jest transfer autobusem z / do Rijeka, Kraljevica, Omišalj oraz Crikvenica.

Opłaty za przejazd autobusem wynoszą:

Rijeka – Lotnisko (i odwrotnie): 50,00kn (w jedną stronę) (Dworzec autobusowy w JELAČIĆ TRG 3)

Lotnisko  – Crikvenica (i odwrotnie): 40,00kn (w jedną stronę)

Lotnisko – Kraljevica (i odwrotnie): 30,00kn (w jedną stronę)

Rijeka Lotnisko – Omišalj (i odwrotnie): 20,00kn (w jedną stronę)

Autobus

Warto wiedzieć, że dworzec autobusowy znajduje się w centrum miasta Rijeka w Žabica. Wszystkie informacje o przyjazdach oraz odjazdach i cenach biletów można znaleźć na stronie internetowej Arrivastrona internetowa FlixBus lub w kasach dworcu autobusowym. Co ciekawe miasta, z którymi Rijeka jest połączona liniami autobusowymi to m.in.: Bazylea, Baška, Belgrad, Berlin, Cres, Crikvenica, Dortmund, Dubrownik, Frankfurt, Fužine, Hamburg, Karlovac, Krk, Labin, Lubljana, Makarska, Mali Lošinj, Malinska, Mannheim, Monachium, Novalja, Novi Vinodolski, Novigrad, Opatija, Pag, Poreč, Postojnska jama, Pula, Rab, Rovinj, Sarajewo, Split, Stuttgart, Šibenik, Triest, Umag, Zadar, Zagrzeb, Zurych.

Pociąg

Główny dworzec kolejowy znajduje się blisko centrum Rijeka oraz niedaleko dworca autobusowego. Co więcej, informacje na temat rozkładów jazdy pociągów można znaleźć na stronie internetowej Hrvatske željeznice (Chorwackie linie kolejowe) lub w punkcie informacyjnym na dworcu kolejowym. Miasta, z których pociągiem dojedziemy do Rijeka to Zagrzeb, Osijek i Lubljana. Dzięki przesiadkom możemy podróżować pociągiem z Rijeka do innych miast Europy.

Prom

Co ciekawe do Rijeka możemy również dopłynąć promem Jadrolinija z innych miast Chorwacji. Ponadto wyspy, z którymi Rijeka jest połączona promami to: Cres, Lošinj, Rab, Pag, Susak, Ilovik, Unije oraz dodatkowo od 2019 uruchomione zostało połączenie katamaranem do miasta Zadar w Dalmacji.

Trsat mapa

Warto wiedzieć, że twierdza Trsat mieści się przy ul. Partizanski put 9A, 51000, Rijeka. Do Twierdzy najlepiej dojść schodami.  Wystarczy pokonać 538 schodów. Inna opcja (nieco wygodniejsza) można dojechać tam autem lub autobusem linii 2 praktycznie z centrum Rijeka.


Na zakończenie słów kilka o samym mieście – Rijeka. Naszym zdaniem Rijeka zasługuje na większą uwagę, niż tylko przejazd przez miasto lub nawet nie w drodze na wyspę Krk lub do Opatija. Rijeka to zdecydowanie miasto portowe, poza tym jedno z największych w całej Chorwacji. Jednak pomimo tego znajdziemy tu bardzo ładne plaże, ciszę i spokój, wystarczy oddalić się nieco od centrum miasta. Dodatkowo Rijeka jest doskonale skomunikowana z pozostałymi regionami Chorwacji oraz wyspami zatoki Kvarner oraz miastem Zadar w Dalmacji.

Twierdza Trsat noclegi w pobliżu



Booking.com

Chorwacja