Odkrywamy Kvarner – Twierdza Trsat

Czas czytania: 4 minut

Przejeżdżając przez Rijekę mało kto kieruje swój wzrok na wzgórze Trsat ( 139 m.n.p.m)  z Twierdzą Trsat

Twierdza  Trsat wznosi się na wzgórzu o wysokości 139 metrów n.p.m., znajdującym się w północno-wschodniej części miasta.

Fortyfikacje zostały wzniesione już w starożytności. Warownia stanowiła siedzibę członków rodu Frankopanów. Następnie zamek trafił w ręce Habsburgów. Do poważnych zniszczeń doszło w 1750 r. podczas trzęsienia ziemi. W 1826 r. zniszczony zamek przejął marszałek Laval Nugent von Westmeath. Odbudował rodzinne mauzoleum w stylu doryckiej świątyni z 4 filarami.

Wzgórze Trsat słynie nie tylko z Twierdzy ale również z XV wiecznego klasztor i kościół Franciszkanów.  Kościół Matki Bożej Trsatskiej prawdopodobnie istniał już w 1419 roku. Nikola I Frankopan, chorwacki ban, zlecił wybudowanie większej  świątyni. Od 1453 roku opiekowali się nim franciszkanie. Do dziś wierni tłumnie gromadzą się przed  obrazem Matki Bożej, choć w kościele na ołtarzu głównym możemy dziś oglądać tylko kopię cudownego obrazu. Oryginał jest umieszczony w skarbcu klasztoru franciszkanów. W 2003 roku podczas swojej trzeciej pielgrzymki Chorwacji Papież Jan Paweł II udał się do kościoła Matki Bożej Trsatskiej z prywatną wizytą. Szczególnie ciepłą atmosferę Trsat zawdzięcza franciszkanom, którzy opiekują się tym miejscem od ponad pięciuset lat.