Moscenicka Draga

Moscenicka Draga

Czas czytania: 5 minut

Moscenicka Draga to mała rybacka iejscowość położona na wschodnim wybrzeżu Istrii nad Zatoką Kvarner

Mošćenička Draga to małe nadmorskie miasteczko leżące niedaleko miejscowości Opatija (około 15 km na południe od niej). Z Opatija do Moscenickiej Dragi prowadzi nadmorska promenada nazywana Lungomare. Mošćenička Draga znana jest także z pięknej żwirowej plaży oraz spokojnej okolicy.

Mošćenička Draga mapa

Warto wiedzieć, że miejscowość położona jest u podnóża góry Ucka, nad małą zatoczką wciśniętą w zbocza góry, z wyjątkowym widokiem na zatokę Kvarner, zapewnia poczucie izolacji, a to przyczynia się do relaksu.

Poza tym miejscowość jest bardzo klimatyczna i stosunkowo mała. Pomimo tego, posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczno-hotelową.

Główna plaża w miejscowosci moscenicka draga
Główna plaża w miejscowości Mošćenička Draga

Trochę historii Mošćenička Draga

Według najstarszych źródeł miejscowość powstała w XV w. jako port rybacki dla oddalonych o 2,5 km Moscenic. W centrum miasteczka znajduje się plac położony w pobliżu małej przystani. Występuje tu charakterystyczny średniowieczny układ zabudowań ze stromymi schodami, wąskimi uliczkami i kamiennymi domami. Nad Moszczenicką Dragą w odległości 2,5 km górują Mošćenice liczące około 300 mieszkańców. Miejscowość ta znajduje się na szczycie wzgórza liczącego 173 m. n.p.m. i jest jedną z najstarszych osad w tym regionie. ściany peryferyjne domów pełnią funkcję murów miejskich.

Moscenicka Draga plaże

Moscenicka Draga położona nad brzegiem pięknej zatoki Kvarner,  szczyci się 2-kilometrową żwirową plażą, znaną lokalnie jako Sipar, uważaną przez wielu za najbardziej ciekawą w regionie. Warto poszukać sobie ukrytej zatoczki lub klifu, aby odpocząć w spokoju nad lazurową wodą Adriatyku. W pobliżu znajduje się także plaża St. Ivan i plaża naturystyczna Senjavac.

Warto wiedzieć, że plażę w Mošćenička Draga stopniowo formowano z piasku pochodzącego z potoku Mošćenička Draga, którego źródło znajduje się na zboczach góry Učka. Plaża rozciąga się w kierunku Sv. Ivan, a jej szczególnie piękna i spokojna część jest ta ukryta wśród skał, poniżej Villa Zagreb. Wartą uwagi jest również plaża Senjavac , która znajduje się za plażą Sv. Ivan. 

Między Mošćeničką Dragą a miejscowością Brseč znajdują się jeszcze dwie większe plaże, Uboka oraz Jelenšćica. Możecie się tam dostać łodzią lub pieszo. Natomiast jeśli popłyniecie łodzią w kierunku Plomin, dotrzecie na plażę Stupova. Samochodem lub pieszo drogą tuż obok cmentarza w Brseč, do plaży Klančac i Riva. Jeśli macie łódkę, możecie udać się wzdłuż wybrzeża i poszukać małych piaszczystych zatoczek. Co ciekawe, na sąsiednich plażach znajdują się stare kamienne domy rybaków, które służą do przechowywania wyposażenia łodzi.

Mošćenička Draga – plaże dla psów

Plaża dla psów znajduje się tuż nieopodal Remisens Hotel Marina. warto wiedzieć, że jest to plaża nie ocieniona, dlatego warto zabrać zapas słodkiej wody dla pupila oraz parasol plażowy, jeśli planujecie spędzić tam więcej czasu.


Mošćenička Draga – największe atrakcje

  • Mošćenički Toš – starodawna prasa do wyrobu oliwy z oliwek, ciągle w użyciu;
  • Stražnica – budynek pełniący niegdyś funkcję targu, ratusza i miejsca zgromadzeń;
  • najpiękniejsze plaże z gładkim żwirkiem na Rivierze.

Moscenicka Draga atrakcje w pobliżu

Mošćenice

Generalnie średniowieczne miasto Mošćenice, które leży na wzgórzu nad Moscenicką Dragą, ma wiele zabytków, w tym stuletnie kościoły (Kościół św. Andrzeja, Kościół św. Bartłomieja, Kościół św. Sebastiana oraz Kaplica Krzyża na Górze Kalwarii).

Opatija

Opatija zapisała się w historii chorwackiej turystyki już w 1884 roku, kiedy to wybudowano tu pierwszy hotel w Chorwacji. Turyści także z zagranicy przyjeżdżają do Opatija- miasta, którego symbol – statua Dziewczyny z mewą – oczekuje ich na skałach, przy popularnej promenadzie Lungomare.

Lovran

Zapach liści laurowych, którym Lovran zawdzięcza swoją nazwę, wita gości tego uroczego miasteczka z dużą ilością willi pamiętających czasy Austro-Węgier. O dawnej przeszłości miasteczka Lovran przypomina także średniowieczna baszta, dawniej służąca do obrony przed najeźdźcami, a dzisiaj jest muzeum, w którym można podziwiać dzieła licznych malarzy.

Wyspa Cres

Niewątpliwie wyspa Cres jest jedną z ciekawszych wysp w zatoce Kvarner. Jej wyjątkowość polega na różnorodności pomiędzy „dziką” północną częścią z wysokimi skałami( siedliska sępa płowego) a spokojnymi, żwirowymi zatokami na zachodzie i południu wyspy Cres. Wyspa Cres ponadto przyciąga turystów skarbami swojej przyrody. Jednym z nich jest Jezioro Vransko. Jezioro Vransko znane jest z wyjątkowej czystości i przejrzystości wody. Podobno przez jego taflę można spojrzeć nawet do 24 m wgłąb.

Więcej o wyspie Cres przeczytacie na naszej stronie: Wyspa Cres

Rijeka

Rijeka jest administracyjnym i kulturalnym centrum regionu Primorsko-Goranskiego oraz trzecim co do wielkości miastem w Chorwacji pod względem liczby mieszkańców.  Dodatkowo Rijeka leży nad rzeką Rječina i na licznych źródłach. Ponadto rozwój Rijeki skłonił nowo przybyłych słowiańskich osadników – Chorwatów – do podboju Tarsatica i rozpoczęcia budowy nowej osady.

Więcej o mieście Rijeka przeczytacie na naszej stronie: Rijeka

Volosko

Około 2 km na wschód od Opatija, Volosko leży jedno z ładniejszych miejsc na tym odcinku wybrzeża Kvarner. Bezsprzecznie jest to wioska rybacka, która stała się także jednym z najpopularniejszych miejsc na mapie kulinarnej. Bynajmniej nie jest to bardzo popularna miejscowość turystyczna a jest warta uwagi i bardzo malownicza. Rybacy naprawiają sieci w niewielkim porcie, a kamienne domy z kwitnącymi balkonami wznoszą się od wybrzeża ku górze.

Veprinac

Podobnie jak Volosko, Veprinac był także ważnym ośrodkiem na długo zanim Opatija stała się popularnym ośrodkiem turystycznym. Prawdopodobnie zbudowano Veprinac na fundamentach prehistorycznej osady. Natomiast nazwa Veprinac jest związana z chorwackim słowem określającym roślinę, która rośnie bardzo obficie na tym obszarze. Historyczne dziedzictwo miasta obejmuje ustawę Veprinac z 1507 roku, bardzo ważny dokument regulujący ówczesne kwestie celne i prawne.

Ičići

Ogólnie rzecz biorąc, Ičići położone jest w pobliżu Opatija, jest dziś znanym centrum żeglarskim oraz miejscowością z plażą wyróżnioną Błękitną Flagą. Co ciekawe ACI Marina ma około 300 miejsc do cumowania na morzu i 40 miejsc do cumowania na sucho. Dodatkowo marina oferuje również kompleksową obsługę żeglarską.

Moscenicka Draga – jak dojade?

Podróż do Moscenicka Draga z Polski jest stosunkowo szybka, niezależnie od tego, z jakiego środka transportu zdecydujecie się skorzystać.

Samochód

  • przez Słowenię:

Przejście graniczne Lublana – Postojna (Pivka) – Rupa (Jelsane) – Opatija- Moscenicka Draga

  • przez Włochy:

Triest – przejście graniczne Kozina – przejście graniczne Pasjak – Rupa (Jelšane) – Opatija – Moscenicka Draga

  • przez Zagrzeb:

autostrada A1 Zagrzeb – Karlovac – Rijeka – Opatija- Moscenicka Draga


Samolot 

Lotnisko Rijeka, wyspa Krk, Chorwacja
www.rijeka-airport.hr /
56 km od Moscenicka Draga / ok. 1,5 h samochodem

Lotnisko Pula, Chorwacja
www.airport-pula.hr /
75 km od Moscenicka Draga / ok. 2 h samochodem

Zagrzeb, Chorwacja, Pleso Airport
www.zagreb-airport.hr /
190 km od Moscenicka Draga / ok. 3 h samochodem

Triest, Włochy, Friulia Venezia Giulia, lotnisko Ronchi dei Legionari
www.aeroporto.fvg.it /
100 km od Moscenicka Draga / ok. 2 h samochodem

Lublana, Słowenia, lotnisko Brnik
www.lju-airport.si /
130 km od Moscenicka Draga / ok. 2,5 h samochodem

Autobus/Pociąg

Jeśli planujecie podróż do Moscenicka Draga autobusem lub pociągiem to będziecie musieli przesiąść się w Rijece na dworcu głównym kolejowym lub autobusowym (obydwa są stosunkowo blisko siebie) i następnie  stamtąd wybrać autobus w kierunku półwyspu Istria i Moscenickiej Dragi.

Mošćenička Draga – gdzie zjeść?

Na mapie kulinarnej Moscenickiej Dragi znajdziemy sporo miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z takich miejsc jest Konoba Zijavica (Šetalište 25. travnja 2, Mošćenička Draga) w której serwowane są lokalne przysmaki tj. owoce morza i dania kuchni istryjskiej. Kolejnym smacznym miejscem jest Konoba Pescaria (Stari Grad 28, 51417, Mošćenička Draga), która serwuje niesamowicie smaczne owoce morza i ryby. Kalmary są wprost nieziemskie 🙂 Jeśli owoce morza i ryby się znudzą to warto zajrzeć na obiad lub kolację do Bistro Pizzeria Rubin (D66 20, 51417, Mošćenička Draga), gdzie zjemy smaczną pizzę lub pastę. Idealnym miejscem na ochłodę przy popołudniowym drinku, piwie czy po prostu kawie jest Coco Beach Bar (przy głównej plaży Sipar) z świetnym widokiem na plaże i morze. Można tam siedzieć bez końca. Zawsze chętnie tam wracamy.

Mošćenička Draga kamera

Kamera na żywo w Moscenickiej Dradze na plażę Sipar i promenadę znajduje się tutaj

Mošćenička Draga noclegi



Booking.com


Podsumowując, Moscenicka Draga zasługuje szczególnie na uwagę osób chcących odpocząć w ciszy i względnym spokoju. Pomimo, że główna plaża jest w sezonie oblegana to wystarczy przejść kilkaset metrów dalej i znajdziemy ciche zatoczki z lazurową wodą.

Chorwacja