Fužine

Fužine to  przepiękne górskie miasteczko usytuowane około 30 kilometrów od Rijeki na wysokości 730 m.n.p.m i zaledwie 15 kilometrów od morza.

Miasteczko otoczone jest  malowniczymi górami, ciszą stuletnich lasów iglastych i pięknem jezior.Klimat jest tu zdecydowanie górski.

Fužine zostało zbudowane w XVII wieku, kiedy to rodzina Zrinskich zaczęła w tym czasie kopać rudę żelaza, co nadało temu miejscu swoją nazwę.

Fužine oznacza bogactwo wody. Dziś są tu trzy jeziora zbiorników: Bajer, Lepenica i Potkoš, które doskonale pasują  do przepięknego krajobrazu. Jezioro Bajer jest najstarszym jeziorem zbiornikowym. Są one bogate w ryby i stanowią prawdziwą przynętę dla rybaków. Czysta woda obfituje w pstrągi, karpie, szczupaki i wiele innych. Organizowane są regaty żeglarskie, zawody w nurkowaniu na jeziorach, surfing, kajakarstwo i kajakarstwo,  można je również zwiedzać statkiem turystycznym.

Jako popularna miejscowość turystyczna, Fužine oferuje turystom liczne obiekty sportowe i rekreacyjne.

W okolicy znajduje się 9 oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych o ciekawych nazwach (szlak jeleni, ścieżki niedźwiedzi, szlaki wędkarskie, ścieżki zakochanych) i górskie szlaki turystyczne oraz najpopularniejsza promenada wokół jeziora Bajer z własnym szlakiem.

Fužine i jego okolice są bogate w kulturowe i przyrodnicze zabytki, z których najsłynniejszym jest sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Według legendy, w 1733 r. Matka Boża pojawiła się na śniegu, a dzisiaj święto to obchodzone jest 5 sierpnia, wtedy o odbywają się tradycyjne pielgrzymki.

Bardzo ważną atrakcją turystyczną jest jaskinia Vrelo. Jaskinia została odkryta podczas budowy zbiornika wodnego Bajer. Jest dobrze oświetlona i dobrze zaprojektowana pod kątem zwiedzania. Ma ona łączną długość 300 metrów i jest jedyną jaskinią turystyczną w Chorwacji, przez którą przepływa woda gruntowa. Co ciekawe, nie ma w nim schodów, co sprawia, że ​​jest ona przyjazna dla wszystkich odwiedzających.

Spacery po lawendowych polach w Lič to kolejna atrakcja, której nie można pominąć. To coś, czego na pewno nie spodziewaliśmy się w tej okolicy i którą warto odwiedzić. Oprócz zorganizowanych i indywidualnych wizyt można również spróbować produktów z lawendy, a 8 lipca obchodzony jest Dzień Lawendy.

Fužine znane jest jako miejsce godne polecenia w Sylwestra. Oprócz romantycznej atmosfery uroczej wioski nad jeziorem, Fužine jest wyjątkowe,ponieważ 31 grudnia, dokładnie w południe, żegna się Stary Rok.

Inne wydarzenia popularne w ciągu roku o których warto wspomnieć to: dzień św. Ante (13 czerwca), który jest także patronem Fužine, latem Dni Truskawek i regaty żeglarskie Fužine. W sierpniu, w Ličko Polje, odbywa się Para Lič, zawody w paralotniach oraz jesienią obchodzony jest Dzień Ziemniaka.

Każdy znajdzie coś dla siebie. To miejsce tak blisko morza a jednak powietrze i klimat jest zdecydowanie górski i odmienny od tego na wybrzeżu Chorwacji.