Kvarner

Kvarner

Czas czytania: 9 minut

Historia Zatoki Kvarner sięga starożytności. Zwiedzając ten rejon Chorwacji natknąć się możemy na pozostałości po cywilizacjach: Ilirów, Rzymian, Bizancjum, Słowian, Awarów, Wenecjan oraz Austriaków. Co ciekawe do Kvarneru zaliczamy: Rivierę Opatija, Wybrzeże Rijeka – Krajlevica, Riviera Crikvenica, Riviera Novi Vinodolski oraz wcześniej wspomniane wyspy aż po Paklenicki Park Narodowy. Ponadto granicę z Istrią wyznacza potężna Ucka, z której dodatkowo roztacza się bajkowa panorama Zatoki Kvarnerskiej.

Kvarner mapa

Zatoka Kvarner – zatopiona na północy Chorwacji, otoczona z jednej strony przez półwysep Istria a na południu przez region Dalmacja – jest jednym z coraz częściej odwiedzanym miejscem wypoczynkowym w Chorwacji.  Cała zatoka jest chroniona wysokimi pasmami górskimi przed silnymi wiatrami. Region ten ma nawet do 2500 godzin słonecznych w roku. Panuje tu doskonały klimat z florą śródziemnomorską. Oprócz imponujących nadmorskich miejscowości Opatija, Crikvenica i Novi Vinodolski, wyspy Cres, Losinj, Krk i Rab, które są oddalone od lądu tworzą Zatokę Kvarner.


Zatoka Kvarner – najpopularniejsze atrakcje regionu

Malownicze miasta, nienaruszona flora i fauna, przybrzeżne wyspy oraz gościnność mieszkańców sprawiają, że zatoka Kvarner już od dziesięcioleci jest popularnym rajem wakacyjnym w Chorwacji.

Początki turystyki w zatoce Kvarner sięgają XIX wieku. Łagodny klimat oraz bujna roślinność na wybrzeżu oraz na dużych wyspach takich jak: Cres, Losinj, Krk i Rab zapraszają do odpoczynku. Na Losinj słońce świeci nawet ponad 2500 godzin rocznie !

Zatoka Kvarner stanowi region turystyczny, który łączy wiele różnych aspektów. Połączenie malowniczych wysp oraz gęsto zalesionych łańcuchów górskich zaledwie kilka kilometrów od nierównego wybrzeża oferuje miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Crikvenica

Jest to najpopularniejszy kurort Zatoki Kvarner. Riwiera kurortu rozciąga się na 8 km wzdłuż chorwackiego wybrzeża.  Od ponad 125 lat Crikvenica jest synonimem doskonałego odpoczynku w Chorwacji. Urok miejscowości można odczuć nie tylko w starych i tradycyjnych hotelach Kvarner Palace (dawniej Therapia) i Kastel, ale i odległych wioskach Riviera Dramalj, Selce, Kacjak i Jadranovo.

Krystalicznie czyste morze, świeże powietrze i piękne plaże to atuty Crikvenicy. Plaże wyposażone w niezliczone możliwości sportowe oraz rekreacyjne to składniki, które czynią Crikvenicę najbardziej popularnym nadmorskim kurortem w Kvarnerze. Absolutną atrakcją jest złotożółta piaszczysta plaża „Crni Mol”, wyróżniona „Błękitną flagą”.
Crikvenica jest synonimem rodzinnych wakacji – przyjazne dzieciom miasteczko oferuje płytkie plaże oraz wiele atrakcji. Wieczorami w wielu restauracjach oraz tawernach można delektować się daniami kuchni śródziemnomorskiej z oryginalnymi i niepowtarzalnymi daniami, takimi jak rupice Crikvenice. Zdecydowanie polecamy zakończyć wieczór lampką wina lub romantycznym spacerem wzdłuż pozornie niekończącej się pięknej, ozdobionej palmami promenady. Różne bary i tawerny oferują romantyczną atmosferę dla tych, którzy wolą ciszę. Dla wszystkich, którzy lubią nocne życie, wokół placu Stjepana Radica odbywa się wiele imprez. 

Wyspa Krk

Wyspa Krk, jest największą wyspą w Chorwacji o powierzchni około 406 km². Co ciekawe znajduje się ona na północy regionu zatoki Kvarner. Dodatkowo można do niej łatwo dojechać samochodem z lądu przez most Krk w pobliżu Kraljevicy. Przejazd na wyspę to „opłata za most” w wysokości około 2 euro za wjazd. Wyjazd z wyspy jest darmowy. Ci, którzy zwiedzają wyspę samochodem, powinni zawsze trzymać się ograniczeń prędkości, ponieważ drogi na Krku są zwykle wąskie, kręte i bardzo śliskie w deszczu.

Krk
Wyspa Krk -Krk

Na wyspie znajduje się lotnisko dla miejscowości Rijeka (nieopodal miejscowości Omisalj na wyspie). Lotnisko ma połączenie z wieloma europejskimi lotniskami, dodatkowo oferuje również możliwość wykonywania panoramicznych lotów nad wyspami zatoki Kvarner.

Wyspa Krk jest wyjątkową wyspą – czy to poprzez długą historię, cenne walory kulturowe, przyrodę czy piękne zatoki. Krk ma 60 małych wiosek, miast i miasteczek, w których mieszka około 18 000 mieszkańców. Liczba mieszkańców wzrasta w szczycie sezonu przez gości wakacyjnych do około 100 000 – to znak, jak popularna jest wyspa wśród turystów w całej Europie.
Ponadto “sezon kąpielowy” rozpoczyna się zawsze w pierwszym tygodniu maja dla mieszkańców Krk. Temperatura wody wynosi w tym czasie zwykle od 16 do 19 stopni. Dla niezbyt odpornych kąpiących się lepiej spędzić wakacje w Krku w miesiącach letnich od czerwca do września. Tutaj temperatura wody wynosi przyjemne 24 stopnie. Miesiące letnie są głównie suche i ciepłe, a temperatury wynoszą około 30 stopni.

Wyspa Rab

Wyspa Rab leży w regionie Kvarner. Co ciekawe jest to ulubiona wyspa Niemców (!) ma powierzchnię 91 km ². Dzięki dobremu połączeniu promowemu mamy bardzo dobre połączenie z lądem stałym. Stolicą wyspy Rab jest miasto Rab z dzielnicami Mundanije, Palit, Barbat i Banjol. Stare miasto Rab ma wiele atrakcji historycznych i kulturalnych. Wokół miejscowości znajdują się piękne plaże.
Nadmorski kurort Lopar w północnej części wyspy ma bardzo wysoką popularność ze względu na długą piaszczystą plażę San Marino, która jest również nazywana jako rajska plaża. Lopar zachwyca zwłaszcza rodziny z dziećmi, ponieważ plaża  bardzo łagodnie opada do morza, dlatego dzieci mogą bawić się w spokoju w wodzie.  Inne wioski na wyspie Rab to Supetarska Draga, typowa wioska rybacka oraz Kampor ze znanym klasztorem Eufemia. Popularna jest także osada hotelowa Suha Punta z 2 hotelami.

Novi Vinodolski

Znany kurort Novi Vinodolski na Riwierze o tej samej nazwie znajduje się na południe od Crikvenicy w zatoce Kvarner . Do Riwiery Novi Vinodolski należą małe miejscowości Povileoraz Klenovica. Typowe dla Novi Vinodolski są białe fasady oraz czerwone kominy domów, które wznoszą się od centrum starego miasta na brzegu morza do kościoła na wzgórzu. Oprócz licznych zabytków i zabytków sakralnych ośrodek oferuje swoim gościom szeroki wachlarz atrakcji turystycznych.
W ciągu dnia życie toczy się głównie na plaży Gradska Lisanj oraz w porcie Novi Vinodolski. Wieczorem ożywa centrum, wzdłuż deptaka sklepy na  Korzo zapraszają na spacery.  Novi Vinodolski jest jednym ze “współzałożycieli turystyki” w tej części Chorwacji ze względu na prawie roślinność, klimat śródziemnomorski, czyste morze oraz powietrze.

Senj

Małe miasteczko Senj leży na końcu zatoki Kvarner i rozciąga się wzdłuż graniczących obszarów brzegowych wzdłuż 7,5-kilometrowego wybrzeża między morzem a górami Velebit. Senj z twierdzą Nehaj, która góruje nad miastem, znana jest również dzięki dziecięcej powieści „Czerwona Zora”. Zdjęcia do powieści „Czerwona Zora i jej gang” zostały nakręcone w oryginalnych miejscach w Senj.
W całej Chorwacji Senj jest znany ze swoich festiwali m.in.takich jak Zimowy Karnawał (w styczniu i lutym), Festiwal Chórów Męskich (w lipcu) oraz najpopularniejszy festiwal Letniego Karnawału w sierpniu. W czasie karnawału w mieście Senj zazwyczaj przebywa ponad 25 000 gości z całego świata. Obecnie Senj jest popularnym miejscem wypoczynku odwiedzanym przez turystów, którzy chcą spędzić spokojne wakacje na plaży i podziwiać wspaniały widok.

Opatija

Opatija
Opatija

Turystyczne miasto Opatija znajduje się w północnej części zatoki Kvarner, tuż pod górą Ucka w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Rijeka. Opatija jest doskonale chroniona przed silnymi lokalnymi wiatrami przez wyspy leżące przed nią oraz pasmo górskie Ucka za nią. Dzięki temu w Opatija panuje łagodny i przyjemny klimat przez cały rok. Opatija ma wiele przydomków i jest często określana jako „perła turystyki” lub „starsza pani”. Ten ostatni jest komplementem, który Opatija z pewnością zarobiła dzięki ponad 160-letniej tradycji w turystyce.

Początki turystyki sięgają XIX wieku, kiedy Opatija przekształciła się w ośrodek zimowy dla wyższych sfer. W tym czasie na miejscu wybudowano wiele rezydencji i willi, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostały odnowione i przekształcone w hotele oraz pensjonaty o najwyższym standardzie. Opatija znana jest również jako „Nicea Chorwacji” ze względu na doskonałą ofertę turystyczną i liczne atrakcje.
Riwiera Opatija o tej samej nazwie obejmuje wsie Volosko,  Icici, Ika, Lovran i miasteczko na południu Moscenicka Draga.

Rijeka

Miasto Rijeka znajduje się w północnej części regionu Kvarner, pomiędzy dwoma popularnymi  Riwierami: Opatija oraz Crikvenica. Rijeka jest nie tylko ważnym centrum handlowym, ale także jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Chorwacji jako miejsce wypoczynku.

Rijeka port, Rijeka zachód słońca, zachód słońca, Rijeka chorwacja
Zachód słońca w porcie w Rijeka

Dzięki idealnej lokalizacji geograficznej miasto to stało się jednym z największych miast portowych w tej części Europy już w XIX wieku. Rijeka była również jednym z centrów finansowych w byłej Jugosławii. Wybudowanie nowej obwodnicy “nad” Rijeką znacznie zmniejszył ruch w mieście a dodatkowo ma pozytywny wpływ na warunki klimatyczne, dzięki czemu miasto staje się ponownie interesującym miejscem wypoczynku.
Dobrze rozwinięta sieć promowa łączy Rijekę z resztą nadmorskich miast i wysp wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Wiele wspaniałych fasad zdobi Rijekę. Na Korzo – głównym deptaku miasta, znajdują się liczne sklepy, a na nabrzeżu znajdują się dobre restauracje i kawiarnie, w których można skosztować pysznych lokalnych potraw.

Wyspa Losinj

Losinj leży na południowy zachód od wyspy Cres na północy zatoki Kvarner. Wyspa jest połączona mostem z wyspą Cres w miejscowości Osor.
Na wyspie mieszka około 7 700 mieszkańców, którzy każdego roku doświadczają około 300 słonecznych dni. Klimat na wyspie Losinj jest cieplejszy w porównaniu z sąsiednią wyspą Cres, co wpływa również na faunę wyspy. W Losinj jest kilka tysięcy różnych gatunków roślin, a wiosną i latem wyspa naprawdę kwitnie. Dla aktywnych urlopowiczów jest wiele możliwości, takich jak tenis, wędrówki po wielu ścieżkach, żeglowanie po pięknym archipelagu wysp Losinj i Cres, a także różne ciekawe wycieczki. Dla nurków wyspa oferuje niesamowity podwodny świat, w którym można odkrywać koralowce, muszle, ławice ryb, glony i gąbki w krystalicznie czystym morzu przy Losinj.

Punktem kulminacyjnym zwiedzania zabytków jest „Apoxiomen” – pomnik został znaleziony na dnie morskim przed Lošinj i reprezentuje greckiego sportowca. Losinj jest również znana jako wyspa zapachów i smaków. Na miejscu dostępne są różne zabiegi aromaterapii. Bogactwo różnych ziół leczniczych znajduje również odzwierciedlenie w menu lokalnych restauracji. Losinj słynie ze zdrowej kuchni śródziemnomorskiej, zwłaszcza ryb i owoców morza. Polecamy lokalne wino z wyspy Susak.

Mali Losinj
Mali Losinj

Wyspa Cres

Wyspa Cres jest praktycznie najbardziej na północ wysuniętą wyspą chorwackiego Adriatyku. Znajduje się w północnej części regionu zatoki Kvarner. Na północy znajduje sie przeprawa promowa  z Brestova do Poroziny na wyspie Cres. Na południu Cres jest połączony z wyspą Losinj poprzez obrotowy most w miejscowości Osor. Kolejne połączenie promowe znajduje się  między Valbiska (wyspa Krk ) a Merag. Merag znajduje się około 14,5 km od miasta Cres.

Główne plaże znajdują się na południowym i zachodnim wybrzeżu Cres, podczas gdy północne i wschodnie wybrzeże jest przeważnie kamieniste i skaliste. Najwyższe wzniesienie na wyspie Cres to góry Gorice (648 m) oraz Sis (638 m). Ze szczytów gór roztacza się wspaniały widok na prawie całą zatokę Kvarner.

Wyspa Cres - skarby Chorwacji
Wyspa Cres – skarby Chorwacji

Jedną z ciekawostek wyspy Cres jest słodkowodne jezioro Vrana. Jezioro znajduje się około 16 km na południe od miasta Cres, praktycznie na środku wyspy. Jezioro ma łączną powierzchnię 5,75 km², a powierzchnia jest wyższa niż poziom morza. Najgłębszy punkt jeziora znajduje się około 74 m poniżej poziomu morza. Roślinność na wyspie jest bardzo zróżnicowana. Na północy wyspy znajdują się gęste lasy z dębami, kasztanami i wiązami. W kierunku południowym roślinność staje się coraz bardziej śródziemnomorska z jałowymi pastwiskami oraz lasami piniowymi.
Dla żeglarzy wyspa Cres ma bogatą ofertę. Działa tam dobrze rozwinięta marina ACI w Cres. Marina posiada ponad 440 miejsc do cumowania, prąd i wodę.  Marina jest otwarta przez cały rok.

Moscenicka Draga

Uroczy kurort Moscenicka Draga znajduje się w południowej części Riwiery Opatija w zatoce Kvarner. Dawny port rybacki sąsiednich wiosek Moscenice i Brsec stał się w międzyczasie jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych na Riwierze.
Dobrze chroniony port, znajduje się w zatoce Draga, który jest centrum małego kurortu.
„Nie znasz Sipara, nie znasz mojej plaży, gdzie w dzieciństwie znalazłem muszle, unoszące się w snach, złapane motyle, zaklęte falami, morzem i wiatrem…”
Tak w  jednym ze swoich wierszy chorwacki poeta Richard Katalinic Jeretov opisał najpiękniejszą plażę Riwiery Opatija, Sipar w Moscenicka Draga.
Wieczorami można odwiedzić restauracje oraz konoby w centrum kurortu. Polecamy również spacer Lungomare, która prowadzi również na piekną plażę Św. Ivan.

Moscenicka Draga Chorwacja, chorwacja plaże, kvarner
Moscenicka Draga Chorwacja

Sveti Juraj

Sveti Juraj znajduje się 10 km na południe od Senj w regionie Kvarner u podnóża gór Velebit. Małe miasteczko żyje głównie z rybołówstwa i turystyki. Polecamy przełęcz znaną pod nazwą Oltari leżącą na wysokości nieco ponad 1000 metrów. W okolicy znajdują się również liczne źródła wody pitnej.
W porcie cumują liczne łodzie rybackie.  Dania rybne często serwowane są gościom Sveti Juraj w lokalnych restauracjach oraz knajpkach.
Wokół Sveti Juraj znajduje się kilka zatoczek ze żwirowymi plażami. Miejsce to jest idealne dla turystów, którzy chcieliby spędzić spokojne oraz relaksujące wakacje.

Jablanac

Chorwacki kurort Jablanac znajduje się naprzeciwko słynnej wyspy Rab w zatoce Kvarner.
Kiedyś znajdował się tu duży port promowy, który stanowił  główne połączenie z wyspą Rab. Niestety przeniesiono gp do sąsiedniego miasta Stinica zaledwie kilka kilometrów dalej. Jablanac leży u podnóża pasma górskiego Velebit. Jest doskonałym punktem do  wyjścia wycieczek po okolicy.

Piękna żwirowa plaża  zaprasza nie tylko do kąpieli w krystalicznie czystej wodzie, ale także do opalania. Na pobliskiej wyspie Rab odbywają się liczne festiwale i imprezy. Małe restauracje w okolicy portu Jablanac serwują lokalne specjały, w tym grillowany okoń morski.


Kvarner noclegi



Booking.com

Zatoka Kvarner co zobaczyć?

  • Riwierę Opatijską – secesyjna zabudowa Opatija, 12 kilometrowa promenada, szlaki piesze w masywie Ućka, zabytkowe Moscenice;
  • Veliki Risnjak – najlepszy punkt widokowy w Chorwacji, znajdujący się w Parku Narodowym Risnjak;
  • Wzgórze Trsat w Rijece – panorama Rijeki, średniowieczna twierdza, sanktuarium z cudowną ikoną Matki Boskiej;
  •  Park Narodowy Północny Velebitświatowy rezerwat biosfery, ogród botaniczny, rezerwaty przyrody;
  • Fiord Zavratnica – bajkowa zatoka ze stromymi skałami;
  • Twierdza Nehaj – Senj– XVI wieczna forteca górująca nad miejscowością Senj.

Podsumowując Kvarner i Zatoka Kvarnerska należą naszym zdaniem do jednych z piękniejszych regionów Chorwacji. Szczególnie wyjątkowy klimat zdecydowanie inny niż w całej Dalmacji odczuliśmy w Opatija i Riwierze Opatija oraz na wyspach Cres, Losinj oraz Krk. Kvarner i Zatokę Kvarner polecamy również na pierwszą przygodę z Chorwacją. Poza tym jest to region chorwackiego wybrzeża najbliżej Polski.

Chorwacja