Pula

Pula – istryjska perła Adriatyku

W miejscu gdzie wybrzeże wschodnie półwyspu Istria styka się z wybrzeżem zachodnim, na 7 wzgórzach położona jest Pula- turystyczne i gospodarcze centrum Istrii.

Panorama Pula

Choć administracyjną stolicą Istrii jest Pazin, to jednak Pula jest zdecydowanie bardziej popularną destynacją choćby na fakt, iż jest ona najstarszym miastem na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Głównym symbolem Puli jest zachowany w świetnym stanie rzymski amfiteatr.

Trochę historii Pula:

Według historyków obszar dzisiejszego miasta zamieszkiwany był już w 3 tysiącleciu p.n.e. Legenda głosi Pulę założyli Argonauci podczas wyprawy po złote runo. Nas interesują twarde dowody i wierzymy historii, mówiącej o osadzie Ilirów z V w.p.n.e. Rzymianie rozplanowali miasto wokół 4 bocznego Forum, przy którym wzniesiono świątynie, Amfiteatr oraz inne budowle.

Wraz z Triestem, Rawenną oraz Akwileą, Pula należała do najważniejszych miast rzymskich położonych nad północnym Adriatykiem. Przełomowy moment w historii Puli nastał wraz z nadejściem 1331 roku, kiedy to miasto to “oddało się” w opiekę dotychczasowych wrogów – Wenecji. Pod rządami Wenecji Pula pozostawała aż do 1797 r. kiedy to nastąpiło rozwiązanie Republiki Weneckiej.

Prze następne lata Pula podupadała. Następnie miasto trafiło pod panowanie Habsburgów. Postanowiono rozbudować port i przekształcono go w największą bazę morską monarchii Habsburskiej. Po upadku Habsburgów, zniszczona przez wojny trafiła w ręce Josipa Broza-Tity, który wcielił ją do Państwa Jugosłowiańskiego, a po jego upadku do Chorwacji.

Co warto zobaczyć Pula?

Niestety Pula przywitała nas burzą a następnie 3 godzinną ulewą. Jednak pomimo tego uparci i nieco przemoczeni postanowiliśmy ją zwiedzić.

  • Amfiteatr – ta ogromna budowla robi niesamowite wrażenie. A świadomość, że została wzniesiona w I w. n.e., za panowania rzymskiego cesarza Wespazjana potęguje wrażenie “wooow”. W amfiteatrze organizowano walki gladiatorów, a w początkach chrześcijaństwa ginęli tu wyznawcy “nowej wiary”. Budowla ma owalny kształt – 100 m x 130 m. Po upadku Republiki Weneckiej Amfiteatr ograbiono i przewożąc co się da do Wenecji, na szczęście uniknął “demontażu”. Obecnie Amfiteatr latem zamienia się w scenę koncertową, operową, pokazów filmowych oraz innych wydarzeń kulturalnych. Koszt wstępu to 40 kn/os. 
Pula amfiteatr
Pula amfiteatr
  • Wzgórze (z Twierdzą)

    – pośrodku Starego Miasta “wyrasta” dosłownie wzgórze. Pierwotnie była tam osada Ilirów, w czasach rzymskich – Kapitol, a w okresie wczesnego chrześcijaństwa Kościół.  Jednak średniowieczni władcy miasta mieli koncepcję wzniesienia Twierdzy – Kaštel, powiększoną i rozbudowaną w okresie panowania Wenecjan. W Twierdzy obecnie mieści się Muzeum Historyczne Istrii. Warto obejść Twierdzę i spojrzeć na panoramę ( naszym zdaniem niezbyt porywającą) Puli.

  • Katedra – niedaleko Forum wznosi się również duża trójnawowa budowla o konstrukcji bazyliki. Katedra stoi w miejscu dawnej świątyni Jowisza. Zachowały się w niej mozaiki podłogowe z V/VI w. n.e. oraz murowany sarkofag z III w. wbudowany w ołtarz. Stojącą obok Katedry dzwonnicę wzniesiono w XVII w. z bloków pozyskanych z Amfiteatru.

Katedra w Pula

  • Świątynia Oktawiana Augusta – na przełomie tysiącleci Rzymianie zbudowali przy Forum 2 bliźniacze  świątynie, z których jedna – Oktawiana Augusta – ostała się do dzisiaj oraz stoi przy północnej części placu Augustov hram. Poza tym sześć 8 metrowych kolumn z korynckimi głowicami podtrzymuje trójkątny fronton wieńczący wejście do Świątyni. Ponadto budowla w swojej historii była pogańską świątynią, kościołem chrześcijańskim oraz magazynem zboża. Niestety budowla w 1944 r. została zniszczona, po rekonstrukcji obecnie można w niej obejrzeć za drobną opłatą kolekcję kamiennych i brązowych rzeźb.
Świątynia Oktawiana Augusta
Świątynia Oktawiana Augusta

Zwiedzenie wszystkich zabytków Puli w ciągu kilku godzin jest zdecydowanie niemożliwe. Jest to świetne miejsce na bazę wypadową również do wszystkich miejscowości na Istrii.

Na zakończenie, dla niezmotoryzowanych Pula jest  idealnym miejscem ponieważ jest doskonale skomunikowane z wieloma miejscowościami w Chorwacji oraz za granicą.