Poreč

Porec na Istrii to nie tylko miejscowość z której odpływają promy do Wenecji!

Dla wielu Porec na Istrii to miejsce z którego w kilka godzin dopłyniemy z Chorwacji do Wenecji. Naszym zdaniem warto zostać tu dłużej i odkryć historię, architekturę oraz plaże tej okolicy.

 1. Zwiedzanie  Poreč
 2. Św. Maur patron Poreč
 3. Trochę historii
 4. Co warto zobaczyć?
 5. Wyspa sv Nikola
 6. Prom do Wenecji 

1. Zwiedzanie Porec

Chcąc pospacerować uliczkami i nacieszyć się wyszukiwaniem detali architektonicznych budynków, najlepiej zarezerwować sobie kilka dni. Starówka Porec mieści się na niewielkim półwyspie, który można obejść dookoła. Burzliwa historia również przez stulecia nie zmieniła układu Starego Miasta.

Marina w Porec

Spacer warto zacząć od Nadmorskiej promenady Riva – Obala Marsala Tito, która zaczyna się u nasady półwyspu, niedaleko przystani. Na południe od Narodni Trg, Riva rozszerza się i możemy podziwiać urocze budynki z XX w. oraz rzędy palm. Obala Marsala Tito kończy się przy budynku hotelu obecnie Valamar Riviera Hotel, poprzednio Riviera – najstarszego hotelu w Poreč.

W dalszej części promenada zmienia nazwę na Matka Laginje, spacerując wzdłuż niej możemy podziwiać mury obronne z XIII/ XV w. Spacerując po Poreci nie sposób pominąć Bazyliki Eufrazjana, która oczarowuje swoim kunsztem każdego turystę. Znajdują się w niej przepiękne bizantyjskie mozaiki oraz niewielkie miejsce modlitwy św. Maura – chorwackiego męczennika Poreča.  Ozdobione mozaiką wejście do bazyliki prowadzi do atrium. Niewielki dziedziniec otaczają krużganki. Drzwi po lewej (zachodniej) stronie atrium prowadzą do baptysterium – starszego od samej bazyliki.

Osią Starówki jest ul. Decumanus – wytyczona przez Rzymian, biegnie od Trg Slobode do Trg Marafor. Na turystów czekają tam liczne kawiarnie, restauracje, lodziarnie oraz sklepy. Poza sezonem część z nich jest zamknięta.

2. Św. Maur – patron Porec

Jest on symbolicznym opiekunem miasta Poreč. Żył on w IV w. oraz był uczniem św. Benedykta. Jak głosi tradycja w 303 r. Maur poniósł śmierć właśnie w miejscu, gdzie obecnie stoi bazylika. Po 10 latach od śmierci postanowiono wybudować kościół. Decyzję, aby na miejscu wybudować większą i okazalszą świątynię podjął biskup Eufrazjan w VI w. Bazylikę budowali m.in. rzemieślnicy z Rawenny i Konstantynopola. Relikwie św Maura złożone w bazylice w 1354 r. zostały skradzione przez genueńskich najeźdźców.  Powróciły do bazyliki dopiero w 1934 r. Obecnie bazylika Eufrazjana  wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Bazylika Eufrazjana z relikwiami św. Maura

3. Trochę historii Porec

Poreč jest jednym z najstarszych miast Istrii. Półwysep zamieszkiwany był już w czasach neolitu. Według greckich historyków osadę założyli Ilirowie. W I w. p.n.e. w miejscu obecnym Poreca Rzymianie zbudowali warownię. Następnie tereny opanowali Goci aż do okresu bizantyjskiego, kiedy to nastąpił rozkwit miasta, oraz wtedy to powstała bazylika Eufrazjana. W VIII w. na całej Istrii jak i w Porecu zaczęli osiedlać się Słowianie, następnie przez kolejne stulecia panowali tutaj Frankowie, Longobardowie oraz Wenecjanie. Było to pierwsze miasto, które Ci ostatni opanowali w 1267 r. W okresie od XV do XVII wieku Porec bardzo ucierpiała.

Liczne epidemie dziesiątkowały mieszkańców, napady Turków oraz serbskich graniczarów doprowadziły miasto do ruiny. Po upadku Republiki Weneckiej rządy w Poreč przypadły Habsburgom. Panowali oni aż do 1918 r. ( z pominięciem 1805-1810 r.). Po I Wojnie Światowej miasto przyłączono do Włoch, następnie trafił on do Republiki Chorwacji należącej do Jugosławii.  W ciągu kolejnych dziesięcioleci źródłem finansowania stał się przemysł turystyczny, który miał przerwę spowodowaną wojną po rozpadzie Jugosławii.

4. Co warto zobaczyć w Porec?

 • Stare Miasto Porec z bazyliką Eufrazjana;
 • Kula Pietra de Mula;
 • Mury obronne z XIII – XV wieku;
 • Decumanus – oś Starego Miasta;
 • Pałac gotycki z 1473 r.;
 • Canonica – najstarszy romański dom w  Poreč z 1251 r.;
 • Dom dwóch świętych – został on nazwany na cześć reliefów dwóch świętych na swojej fasadzie, które pochodzą z czasów romańskich. Prawdopodobnie zostały usunięte z innego budynku, może nawet byłego klasztoru położonego na pobliskim placu Fran Supilo;
 • przepiękne plaże z błękitno-lazurową wodą.

5. Wyspa sv Nikola

Wysepka osłania port w Poreču przed porywistym wiatrem. W 1402 r. powstała na niej latarnia morska- najstarsza na całym chorwackim wybrzeżu. Obecnie na wyspie znajduje się kompleks hotelowy. W sezonie na wyspę kursuje statek, cumujący przy molo nieopodal przystani dla gości hotelu Valamar jest on bezpłatny.

6. Prom do Wenecji

Z Poreča możemy popłynąć do Wenecji. Trasa promowa do Wenecji  jest obecnie obsługiwana przez 2 firmy: Atlas Kompas i Venezia Lines. W sezonie promy kursują 1 lub 2 razy dziennie, łącznie około 13 razy w tygodniu z Poreca. Poza sezonem promy nie pływają. Czas podróży wynosi od 2 godzin 45 minut do 3 godzin 30 minut w zależności od trasy. Koszt osoby dorosłej (przykładowo w maju 2019) to 55 euro w jedną stronę, w obydwie strony koszt Atlas Kompas to 125 euro a w przypadku Venezia Lines 110 euro.