Živogošće

Zivogosce – to osada licząca około 500 mieszkańców.

Panorama Zivogosce
fot. www.livecamcroatia.com

Miejscowość Zivogosce znajduje się w południowej części Riwiery Makarskiej, u podnóża stoku góry.  Jest idealnym miejscem dla wszystkich miłośników przygód, alpinizmu i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jest to popularna miejscowość turystyczna składająca się z kilku osad nad samym morzem: Porat, Duba, Blato. Leży ona u podnóża  góry Sutvid 1155 m. n.p.m.

Zivogosce oddalone jest od Igrane około 2 km, prowadzi do niego stara droga z której rozpościera się piękny widok na gaje oliwne oraz morze. Zapach pinii jest wszechobecny.

Miejscowość Zivogosce była zamieszkana już w czasach iliryjskich i rzymskich, o czym świadczą iliryjskie groby na szczycie wzgórza Suzina i pozostałości rustykalnej willi w Malej Dubie i Blato.

Franciszkański klasztor św Krzyża zbudowany został w 1616r. w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się villa rusticae z czasów rzymskich. Obecny neoromański wygląd klasztor uzyskał w czasach przebudowy w XVIII w. Podczas okupacji napoleońskiej klasztor został zniszczony ale  na początku XX w. został odbudowany. Klasztor posiada wartościowe zbiory książek i dokumentów.