Zivogosce 2024

Živogošće

Czas czytania: 5 minut

W południowej części Riwiery Makarskiej u podnóża góry Biokovo leży miejscowość Živogošće. Składa się ona z trzech mniejszych osad na wybrzeżu: Porat – Mala Duba – Blato. Swoją obecną formę Zivogosce zyskało w ciągu ostatnich 40 lat, kiedy to rozpoczął się najbardziej znaczący rozwój turystyki na tych obszarach.

Živogošće jest zamieszkane od czasów iliryjskich oraz rzymskich. Świadczą o tym iliryjskie grobowce na szczycie wzgórza Suzina oraz willa Rustica na Malej Dubie i Blato. Jako osadę Živogošće po raz pierwszy wspomniano w połowie XIII wieku.

Živogošće mapa

Živogošće atrakcje

Klasztor franciszkanów w Živogošće był centrum życia duchowego i nie tylko. Kształcono w nim umiejętności czytania, ponadto posiadał bogatą bibliotekę i cenne dzieła sztuki.

Franciszkański klasztor św. Krzyża zbudowano w 1616 r. w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się villa rusticae z czasów rzymskich. Dzisiejszy neoromański wygląd klasztor przybrał w czasach przebudowy, w XVIII wieku. Kościół został zbudowany w roku 1766., natomiast dzwonnica 1733. Klasztor został uszkodzony podczas okupacji napoleońskiej, natomiast z początkiem XX wieku został odnowiony. Jednocześnie Klasztor posiada wartościowe zbiory książek i dokumentów.

W pobliżu Klasztoru znajduje się jeden z najpiękniejszych i najstarszych pomników z czasów rzymskich. To tutaj, na kamiennym klifie na samym wybrzeżu, na miejscu zwanym ‘Pokrivenica‘, została wygrawerowana pieśń dziękczynna źródłu zimnej wody. Pomnik pochodzi z czasu około roku 350.

Naturalne piękno gajów oliwnych oraz lasów sosnowych i piniowych unoszących się nad małymi żwirowymi plażami o długości 6 km to symbol Zivogosce. Ponadto czyste i lazurowe morze u podnóża szczytu Sutvid – 1155 m.n.p.m.,  wszystko to daje turystom ogromną przyjemność z pobytu .

panorama
Panorama Zivogosce
fot. www.livecamcroatia.com

Ponadto Živogošće jest idealnym miejscem dla wszystkich miłośników przygód, alpinizmu i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Dodatkowo to popularna miejscowość turystyczna składająca się z kilku osad nad samym morzem: Porat, Duba, Blato.

Zivogosce oddalone jest od Igrane o około 2 km, prowadzi do niego stara droga z której rozpościera się piękny widok na gaje oliwne oraz morze. Co więcej, zapach pinii jest wszechobecny.


Plaże w Živogošće

Plaża Porat  Zivogosce

Przy wejściu do Živogošće znajduje się plaża Porat. Plaża zaczyna się w niezamieszkanej części, rozciągając się prawie do centrum Živogošće. Plaża jest idealna zarówno dla osób, którzy nie lubią tłumów, chcą naturalnego środowiska, podczas gdy na drugi koniec plaży jest idealny dla ludzi, którzy nie mają nic przeciwko tłumom ani gwarnemu odpoczynkowi. Na plaży mamy do dyspozycji prysznice oraz przebieralnie.

Plaża Mala Duba Živogošće

Plaża Mala Duba ukryta jest w małej osadzie Mala Duba. Ktokolwiek słyszał o tej plaży i był na niej, wraca tam co roku. Za plażą znajdują się kwatery prywatne i restauracja grillowa oferująca doskonałe posiłki z grilla. Plaża nie jest popularna na Adriatyku, ale z pewnością jest ulubionym miejscem wśród gości. Piękna panorama, mało ludzi i nieco odizolowana atmosfera nadają tej plaży wyjątkowy klimat. Morze, oczywiście, jest czyste oraz spokojne.

Plaża Velika Duba Živogošće

Kontrast, który daje otaczająca zieleń z morzem jest trudny do opisania szczególnie w bezchmurny i upalny dzień. Dodatkowo Velika Duba znajduje się w naturalnej zatoce pomiędzy Živogošće a osadą Blato.

Plaża Camping Dole 

Plaża przy Campingu Dole jest przestronna i bardzo czysta. Jest to plaża żwirowa z cieniem w niektórych miejscach. Koniec plaży jest otoczony przez naturalne skały. Linia brzegowa tej plaży nadaje się dla każdego. Nawet słabsi pływacy tutaj mogą się tutaj dobrze bawić.


Živogošće – atrakcje w pobliżu

Biokovo

Masyw górski a właściwie część pasma górskiego Gór Dynarskich. Jego najwyższym szczytem jest Sveti Jure (-wznosi się do 1762 m.n.p.m.) w Dalmacji  oraz jest drugą najwyższą w Chorwacji.

Park Przyrody Biokovo jest czynny od początku kwietnia do połowy listopada każdego roku, z dłuższymi godzinami otwarcia w miesiącach letnich.

Pasmo górskie Biokovo jest bardzo popularna wśród spacerowiczów oraz miłośników pieszych wędrówek, a szczyt Vosac (1422 m.n.p.m.) znajduje się zaledwie 2,8 km od centrum Makarskiej (na dobrze oznakowanej trasie). Od Vosac dojedziemy w dwie godziny inną dobrze oznakowaną ścieżką do Sveti Jure, najwyższego szczytu Biokovo. Ze szczytu Sv. Jure oraz najwyższych szczytów tego pasma górskiego są niesamowite widoki na chorwacką linię brzegową oraz wyspy. W dodatku w pogodne dni można nawet zobaczyć części Bośni i Włoch.

Sanktuarium Vepric

Na zalesionych wzgórzach w pobliżu Makarskiej, przy samym wjeździe do miasta leży chorwackie sanktuarium Vepric. Cały krajobraz otaczający sanktuarium wygląda jak jedna z najpopularniejszych świątyń w Europie – Lourdes. Sanktuarium zostało założone w 1908 roku w naturalnej jaskini otoczonej śródziemnomorskimi roślinami i strumieniem w pobliżu (tak jak w Lourdes). W świątyni znajduje się kaplica z zakrystią, ołtarz na placu, kabiny do spowiedzi, Droga Krzyżowa, miejsce do ćwiczeń duchowych i ścieżki do procesji.

Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych chorwackich świątyń oraz miejsce pielgrzymek na drodze do duchowego powrotu do zdrowia. Miejsce to jest szczególnie odwiedzane 15 sierpnia, w dzień Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Jednocześnie ze względu na swoje naturalne piękno i niezwykły spokój sanktuarium odwiedza się przez cały rok.

Omiš

Miasteczko “pirackie” Omiš znajduje się nad ujściem rzeki Cetina. Omiš jest miastem o bogatej i znanej historii, piracką siedzibą, z której piraci rządzili Adriatykiem. Natomiast dziś jest centrum pięknej Riwiery Omiš. Bynajmniej miasteczko stało się ono najbardziej pożądanym miejscem dla aktywnych miłośników wakacji w Dalmacji oraz Chorwacji. Rafting na rzece Cetina, bezpłatna wspinaczka oraz żeglarstwo morskie są na wyciągnięcie ręki.

Omiš słynie z pięknej długiej piaszczystej plaży oraz stoków górskich opadających wprost do morza. Słynie także z festiwalu dalmatyńskiej „klapy” w ramach kulturalnego lata Omiša. Wiele kościołów i starych kamiennych fortec, to tylko część uroku i oferty tego małego miasteczka.

Split

Miasto Split często nazywane jest „najpiękniejszym na świecie”. Split liczy ponad 17 wieków, a dzięki temu, że rzymski cesarz Dioklecjan wybrał to miejsce do budowy swojego letniego domu, stał się jednym z najbardziej znanych miast w basenie Morza Śródziemnego.

Split i jego Starówka są objęte ochroną UNESCO oraz zostały wpisane do rejestru Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Miasto Split znajduje się w samym centrum wybrzeża Adriatyku. Split obfituje w liczne zabytki kulturalne i historyczne. W ciągu dnia miasto jest pełne spacerowiczów i turystów, którzy podziwiają jego piękno. Słynny miejski deptak – Riva, ciągnie się wzdłuż południowych ścian pałacu Dioklecjana. Jest to najpopularniejsze miejsce spotkań mieszkańców i odwiedzających miasto. Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji i ważnym portem do transferu turystów w kierunku wysp Dalmacji oraz Włoch. Codziennie wiele promów płynie w kierunku wysp Brač, Hvar, Korčula, Vis i Šolta, które są atrakcyjnymi miejscami turystycznymi.

Imotski

Imotski znajduje się w Dalmacji około 50 km od morza, ale ma ślady małego nadmorskiego miasteczka. Harmoniczna architektura oparta na kamieniu i przyjemny klimat śródziemnomorski sprawia, że ​​to śródlądowe miasto jest bardzo klimatyczne. Położone jest na wysokości 440 metrów, skąd roztacza się piękny widok na Krainę Imotski. W pobliżu Imotski leżą dwa hydrograficzne i geomorfologiczne zjawiska przyrodnicze – jeziora Modro o Crveno.

Na skraju miasta leży Modro Jezero (Niebieskie Jezioro). W miesiącach letnich jest to także kąpielisko. Ze względu na wyjątkową błękitną wodę ludzie nadali mu taką nazwę. Około 1 km od miasta w kierunku północno-zachodnim leży kolejne jezioro Imotski – Crveno Jezero (Jezioro Czerwone). Czerwony kolor zawdzięcza czerwonym kamieniom otaczającym jezioro. Ponadto czerwone jezioro jest najgłębsze w Europie. Głębokość jeziora wynosi od 390 do 490 m, a głębokość wody około 250 m. Wiele historii i legend związanych jest z Niebieskim i Czerwonym jeziorem. Są znaną atrakcją turystyczną i nieuniknionym miejscem dla turystów lubiących naturalne piękno. Upuszczenie kamienia do jeziora wygląda na łatwe, ale tylko nielicznym się udało.



Živogošće noclegi



Booking.com


Živogošće kamera

Kamera na żywo z Živogošće znajduje się pod linkiem


Podsumowując, chyba każdy się ze mną zgodzi, że miejscowości leżące na południe od Makarska, mają w sobie niepowtarzalny urok. Są to zazwyczaj małe miejscowości z pięknymi plażami i widokami. Ogromnym plusem jest również zdecydowanie mniejsza liczba turystów. Właśnie Zivogosce i okoliczne miejscowości takie są. Dlatego wracamy tak tak często jak tylko możemy.

Chorwacja