Zadar

Zadar i najpiękniejsze zachody słońca na świecie

Zadar – (wł. Zara) to  miasto w Chorwacji nad Morzem Adriatyckim. Bezspornie Zadar Chorwacja jest centrum kulturalnym i gospodarczym północnej Dalmacji. Jednocześnie znajduje się tu port rybacki, lotniczy i handlowy. A co ciekawe historia miasta Zadar sięga IV w. p.n.e.

Dodatkowo podczas panowania Cezara i Augusta wzmocniono obronę Zadaru, budując mury obronne, baszty i 3 bramy. Równocześnie wybudowano forum, wzniesiono bazyliki i świątynie wraz z cmentarzem i akweduktem. Co więcej po okresie panowania weneckiego Zadar znalazł się w granicach habsburskiej Austrii. Zasadniczo Zadar zbudowano na typowym planie prostokątnym uwarunkowanym przez Cerdę i Decamenus- główne ulice wszystkich antycznym miast. Natomiast od 1947 r. miasto oficjalnie znalazło się w granicach Jugosławii, a od 1991 do Chorwacji.

Zdecydowanie katolicka rotundowa romańska świątynia- to jeden z głównych symboli Zadar (Chorwacja).

Co ciekawe, powstała ona w IX w., co więcej do budowy użyto fragmenty z rzymskich konstrukcji. W XV w. przemianowano go na kościół św. Donata. Niestety Kościół został zbombardowany podczas II Wojny Światowej i nie pełni już  obecnie swojej funkcji religijnej.

Kolejnym symbolem Zadaru jest Katedra św. Anastazji.  Jest ona główną świątynią rzymskokatolicką archidiecezji Zadar. Co ciekawe, stara część kościoła pochodzi z XI -XIII w., natomiast nowsza pochodzi z XII i XIII w. Co więcej w kamiennych sarkofagach znajdują się szczątki Św. Anastazji i biskupa Donata.

DSC02066

 

Następnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest Trg 5 bunara w Zadarze. Warto wiedzieć, że Trg został nazwany tak od XVI w., ponieważ znajdowała się tu wielka cysterna z wodą, którą czerpano poprzez 5 studni.

 

Zadar

Zadar

 “Pozdrowienie dla Słońca”

Bezspornie współczesnym symbolem Zadar (i jednocześnie naszym ulubionym w tej części Chorwacji) stały się organy morskie.

W szczególności organy morskie w Zadarze to jedyny w swym rodzaju cud współczesnej architektury. Co ciekawe, fale morskie przechodząc przez rury pod morzem, tworzą jedyny w swoim rodzaju koncert morski. Niewątpliwie koncert, który uzależnia, nie wspominając już o zachodach słońca, które można podziwiać wsłuchując się w melodię fal.

Dodatkowo, na szczycie półwyspu obok organ znajduje się ” Pozdrowienie dla Słońca“. Warto wiedzieć, że jest to instalacja wokół, której na kamiennych kostkach jest prezentowana kompilacja wszystkich planet Układu Słonecznego wraz z ich orbitami. Co więcej, Pozdrowienie słońca w Zadarze składa się z 300 płytek zainstalowanych na deptaku, w kształcie koła o średnicy 22 metrów.

Jednocześnie podczas “najpiękniejszych zachodów słońca na świecie” włącza się oświetlenie, w którym odbywa się całonocna gra świateł.

DSC02134 DSC02129 DSC01986 DSC01984

DSC02227  DSC02221   

Podsumowując Zadar to jedno z najbardziej  klimatycznych miejsc w Chorwacji. Nie mniej jednak, my zdecydowanie tam wrócimy i podzielimy się z Wami swoimi wrażeniami.