Vransko Jezero

 Vransko Jezero – jezioro
Park ma powierzchnię około 57 km2 z czego około 30 m2 stanowi Vransko jezero.

 

Vransko Jezero jest największym naturalnym jeziorem w Chorwacji. Woda w jeziorze jest nieco słona (wody morskie mieszają się z wodami słodkimi) w związku z tym występują tu ryby słodkowodne i morskie.

 

W 1983 r. na terenie Parku Vransko Jezero powstał rezerwat ornitologiczny mający ogromną wartość naukową i ekologiczną.

Jezioro Vransko to nie tylko Park. Każdy znajdzie coś dla siebie:

  • Wędkarstwo – ze względu na zwiększone zasolenie wody (jezioro znajduje się w pobliżu morza), występują tu  gatunki słodkowodne i morskie. Czyni to jezioro bardzo interesującym dla wędkarzy;
  • Obserwacja ptaków – łącznie 251 gatunków ptaków żyje w rezerwacie ornitologicznym i aż 13 gatunków, których populacje na tym obszarze są ważne na poziomie europejskim i światowym. Wszystko to sprawia, że ​​Jezioro Vransko jest idealnym miejscem do obserwowania ptaków. Po zachodzie słońca i wieczorem ponad 100 000 ptaków odpoczywa na powierzchni jeziora Vransko.
  • Jazda na rowerze i spacery – jazda na rowerze, spacery to świetne sposoby na poznanie Vransko Jezero  oraz okolicznych miejscowości  oraz odkrywanie magicznego świata flory i fauny

Ścieżka prowadząca do punktu widokowego Kamenjak  jest dość niebezpieczna (nierówne i ostre kamienie).

W Parku Vransko znajduje się taras widokowy usytuowany na szczycie wzgórza Kamenjak. Rozpościera się z niego malowniczy widok na jezioro, Archipelag Kornati, na Murter, Pirovac, Drage, Pakostane….

Średniowieczna twierdza Vrana to historyczna osada usytuowana na północ od jeziora Vrana. 6 km od Pakostane i zaledwie kilka kilometrów od Adriatyku.

Dziś to zaledwie ruiny . Od 1070 r.był to najważniejszy ośrodek życia politycznego. W XII w. obiekt został wzmocniony wieżami, murami i fosą.

 

Vransko Jezero

Vransko Jezero

 

( strona www Parku)