Vransko Jezero

Vransko Jezero

Czas czytania: 4 minut

Vransko Jezero – Park Przyrody z niesamowitym widokiem na Kornati

Park Przyrody Vransko Jezero ma powierzchnię około 57 km 2 z czego około 30 m2 stanowi Jezioro Vransko Jezero. Dodatkowo Vransko Jezero jest największym naturalnym jeziorem w Chorwacji. Woda w jeziorze jest nieco słona (wody morskie mieszają się z wodami słodkimi) w związku z tym występują tu ryby słodkowodne i morskie.

Vransko Jezero mapa

Park Przyrody Vransko Jezero w Chorwacji

Park Przyrody Vransko Jezero (inne nazwy to: Park Prirode Vransko Jezero, Jezioro Vransko, Jezioro Vrana, Vranskog Jezera)  to naturalny park w Chorwacji z setkami ptaków i niesamowitą fauną oraz florą. Poza tym Jezioro Vransko to świetna atrakcja dla wszystkich obserwatorów ptaków. Granice Parku znajdują się między miejscowościami Pirovac oraz Pakoštane. Łatwo trafić nad Jezioro ponieważ leży ono praktycznie przy trasie z Zadar do Szybenik. Vransko Jezero ma swój naturalny specjalny rezerwat ornitologiczny, w którym miłośnicy ptaków mogą znaleźć różne gatunki ptaków i obserwować je w ich naturalnym środowisku. Park został wpisany na Listę UNESCO w 2013 roku.

W 1983 r. na terenie Parku Vransko Jezero powstał rezerwat ornitologiczny mający ogromną wartość naukową i ekologiczną.


Vransko Jezero dojazd

Nad Jezioro Vransko najlepiej dojechać od strony Jadranskiej Magistrali. Jezioro leży na trasie Zadar – Szybenik. Kierując się od Jadranki najlepiej udać się przed Pakostane (w stronę Szybenika) na sklep Plodine. Oczywiście sklep zostawiamy z boku, mijamy również camping Crkvine i jedziemy dalej w kierunku miejscowości Vrana. Aby dojechać do punktu widokowego Kamenjak z przepiękną panoramą na Adriatyk i Kornati należy kierować się do miejscowości Radošinovci skąd prowadzi bezpośrednia droga (nieco pod górę) do Kamenjak.


Vransko Jezero klimat

Klimat w okolicy Jeziora Vransko jest typowo śródziemnomorski, z łagodnymi, stosunkowo krótkimi i deszczowymi okresami zimowymi oraz suchym i gorącym latem. Według klasyfikacji klimatów niemieckiego klimatologa Köppena ten typ klimatu nazywa się „klimatem drzewa oliwnego”, jego roślinność charakteryzuje się makią i suchymi murawami na terenie krasowym.

Średnia roczna temperatura wynosi tu około 15,0 ° C. Najcieplejszymi miesiącami w roku są lipiec oraz sierpień, a styczeń i luty są miesiącami najzimniejszymi. Natomiast listopad i grudzień mają najwyższe opady, a czerwiec oraz lipiec to najsuchsze miesiące w roku.


Vransko Jezero plaża

Plaża Vransko Jezero znajduje się obok campingu Crkvine Vransko Jezero, w pobliżu interesującej i malowniczej miejscowości Vrana.


Rowerem dookoła Vransko Jezero

Wokół jeziora Vransko przebiega ponad 50 kilometrów tras rowerowych. Większość miłośników 2 kółek podąża szlakiem wokół jeziora Vransko w kierunku południowo-wschodnim.

Jednak warto mieć na uwadze, że ta pierwsza część jest najpiękniejszą, ale także najtrudniejszą częścią szlaku rowerowego. Warto upewnić się, że macie przy sobie wystarczającą ilość wody, ponieważ pierwsze miejsce ze sklepem to miejscowość Prosika około 20 kilometrów od startu.

Droga jest wystarczająco szeroka, aby zmieściły się na niej rowerzyści i auta, jednak pomimo kilku turystów na trasie i lokalnych mieszkańców nikt nie będzie przeszkadzał nam na drodze. Zdecydowanie polecamy odwiedzić punkt widokowy Kamenjak, który znajduje się tuż nad środkową częścią jeziora. Zapewnia spektakularne widoki na cały park krajobrazowy jeziora, wyspy Kornati, Pakoštane, Murter, Pašman…ale o tym nieco później 🙂

Po dotarciu do miejscowości Prosika możemy wreszcie odpocząć w cieniu, uzyskać więcej informacji w punkcie informacyjnym oraz obserwować kanał łączący jezioro z morzem.

Ostatnia część trasy prowadzi z Modrave do Drage i z powrotem do autocampingu Crkvine. Ta część szlaku rowerowego jest łatwa. To tutaj można spotkać wielu rybaków stojących na małych plażach próbujących złapać słynne karpie z jeziora Vransko.


Punkt widokowy Kamenjak

W pobliżu najwyższego szczytu Parku Przyrody Jeziora Vransko – Standarac, 303 m. n.p.m znajduje się najbardziej atrakcyjny punkt widokowy tego obszaru -punkt widokowy Kamenjak. Leży on na wysokości około 283 metrów nad poziomem morza Adriatyckiego. Ścieżka prowadząca do punktu widokowego Kamenjak  jest dość niebezpieczna (nierówne i ostre kamienie).
W okolicy punktu widokowego można uzyskać więcej informacji na temat Parku Przyrody Vransko Jezero. Dodatkowo można kupić pamiątki z motywami jeziora Vransko, wypożyczyć rower a także spróbować specjałów tego regionu Dalmacji.

Obok punktu widokowego leży Kaplica Wszystkich Świętych, do której w Wielki Piątek pielgrzymi udają się w 2,5-kilometrową Drogę Krzyżową z miejscowości Bakovići. Ponadto do Kamenjak można dotrzeć, kierując się trasą z wioski Radašinovci.


Jezioro Vransko to nie tylko Park. Każdy znajdzie tu coś dla siebie

  • Wędkarstwo – ze względu na zwiększone zasolenie wody (jezioro znajduje się w pobliżu morza), występują tu  gatunki słodkowodne i morskie. Czyni to jezioro bardzo interesującym dla wędkarzy;
  • Obserwacja ptaków – łącznie 251 gatunków ptaków żyje w rezerwacie ornitologicznym. Natomiast aż 13 gatunków, których populacje na tym obszarze są ważne na poziomie europejskim i światowym. Wszystko to sprawia, że ​​Jezioro Vransko jest idealnym miejscem do obserwowania ptaków. Po zachodzie słońca i wieczorem ponad 100 000 ptaków odpoczywa na powierzchni jeziora Vransko.
  • Jazda na rowerze i spacery – jazda na rowerze, spacery to świetne sposoby na poznanie Vransko Jezero  oraz okolicznych miejscowości  oraz odkrywanie magicznego świata flory i fauny

Polecamy udać się na wirtualny spacer dookoła jeziora tutaj

W Parku Vransko znajduje się taras widokowy usytuowany na szczycie wzgórza Kamenjak. Rozpościera się z niego malowniczy widok na jezioro, Archipelag wysp Kornati, na Murter, Pirovac, Drage, Pakostane….

Vrana

W miejscowości Vrana od dawna przechowywane są symbole władz (insygniów) królestwa chorwackiego.  Chorwacko-węgierski król Koloman przybył na koronację do Biograd na Moru, najbliższej rezydencji królewskiej.
Ponadto w IX wieku zbudowano Klasztor Benedyktynów poświęcony św. Grgurowi.

Stare Miasto Vrana obejmuje: dużą posiadłość ziemską oraz cenny wykaz skarbów: srebrną skrzynię św. Grzegorza, krzyże, kielichy oraz dwie złote korony ozdobione kamieniami szlachetnymi. Następnie król Zvonimir zbudował budynek wraz z całym majątkiem oraz wszystkimi bogactwami z okazji jego koronacji w Solinie 1075/76.

Co ciekawe Vrana stała się pierwszą stałą siedzibą Watykanu po wschodniej stronie Adriatyku. Z pomocą Papieża, jako właściciela posiadłości.
Bynajmniej przez resztę średniowiecza miasto utrzymywało czołowe stanowisko polityczne i  znane było jako „klasztor wszystkich klasztorów” należący do Iwanowiczów. W XVI wieku administracja turecka przekształciła Vrana w fort wojskowy z armią 150 jeźdźców i 100 żołnierzy piechoty. Natomiast po wyzwoleniu w 1648 r. armia wenecka całkowicie zniszczyła fort. Niestety do dziś pozostały jedynie zarysy jego pierwotnego wyglądu.

Chwalebna przeszłość dawnego centrum władzy kościelnej, politycznej i militarnej przerodziła się teraz w ruiny. Na pewno starożytne mury wciąż czekają na ponowne odkrycie  tajemnic wielu władców.

Średniowieczna twierdza Vrana to historyczna osada usytuowana na północ od jeziora Vrana. 6 km od Pakostane i zaledwie kilka kilometrów od Adriatyku. Dziś to zaledwie ruiny. Od 1070 r.był to najważniejszy ośrodek życia politycznego. W XII w. obiekt został wzmocniony wieżami, murami i fosą.

Vransko Jezero noclegi w pobliżu



Booking.com


Wycieczkę na punkt widokowy Kamenjak polecamy szczególnie pod koniec dnia. Warto zaplanować sobie tam jeden z zachodów słońca. Panorama zachodzącego słońca nad Jeziorem Vransko i Archipelagiem Wysp Kornati sprawi, że zapamiętacie to miejsce na długo. To możemy zagwarantować. A jeszcze większym plusem jest fakt, że odwiedza to miejsce (jeszcze!) mało turystów. Dlatego korzystajmy póki jest tam tak pięknie i nie tłoczno.

Chorwacja