Sukošan

Sukosan to małe miasteczko z przepiękną i dużą mariną umiejscowione wzdłuż wybrzeża Zatoki Zlatna Luka pomiędzy Zadarem a Kanałem Pasman.

Sukosan jest to kolejna miejscowość przy Jadranskiej Magistrali zdecydowanie warta uwagi.  Ponadto leży około 10 km na południe od Zadaru. Dodatkowo wzdłuż zatoki ciągną się również długie plaże – piaszczyste oraz żwirkowe.

Ponadto duża marina Marina Dalmacjia – Zlatna Luka, umiejscowiona jest częściowo w naturalnej zatoce. Co ważne przyciąga ona żeglarzy z całej Europy. Nieopodal, w głębi zatoki znajduje się nieco mało urokliwa plaża żwirowa. Poza tym na szczęście w miejscowości znajduje się kilka różnych plaż, m.in.: “Djecji Raj”, “Makarska” oraz “Zlatna Luka”.

Co ciekawe data założenia miejscowości  nie jest znana. Zdecydowanie jednak pewne jest iż powstała ona jeszcze za panowania imperium rzymskiego, a świadczy o tym m.in. akwedukt.

Poza tym na sztucznej wysepce w zatoce znajdują  się ruiny letniej rezydencji zadarskiego arcybiskupa z Zadaru z XV stulecia nazywane Palac.

Kolejny zabytek to Kościół św. Kasjana. Co ciekawe  pochodzi on również prawdopodobnie z XI w. ,lecz jego współczesny wygląd datuje się na XVII w. Warto wiedzieć że, mieszkańcy pielęgnują tradycje oraz związane z nią uroczystości św. Kasjana przypadające na 13 sierpnia. Poza tym Święty Kasjan jest patronem miasteczka.

Na zakończenie prezentujemy zdjęcia plaż w Sukosan: