Sukošan

Wakacje w Sukošan – w pobliżu Zadaru

Czas czytania: 6 minut

Sukošan jest to kolejna miejscowość przy Jadranskiej Magistrali, blisko Zadaru, która jest warta uwagi. Leży około 10 km na południe od Zadaru. Dodatkowo wzdłuż zatoki ciągną się również długie plaże – piaszczyste oraz żwirowe.

Nie jest znana dokładna data zasiedlenia Sukošanu. Natomiast jego wyjątkowe położenie geograficzne w chronionej zatoce zwanej „Zlatna luka” (Portus aureus), wciąż widoczne ruiny wiejskiej willi Barbir, iliryjskiej fortecy na Vrčevo i stare rzymskie wodociągi (Vilinski zid) świadczą o możliwości zasiedlenia tego miejsca podczas rzymskiego panowania nad wschodnim wybrzeżem Adriatyku. Natomiast pierwszy pisemny dowód, w którym wspomniano Sukosan jako osadę, pochodzi z 1289 roku.


Historia turystyki w Sukošan

Warto wiedzieć, że początki turystyki w tym rejonie rozpoczęły się w latach 20. ubiegłego wieku. Wtedy to około 500 turystów, głównie z Czech oraz Niemiec odwiedzili Sukosan i tak naprawdę rozpoczęli rozwijanie turystyki w tej okolicy. Ponadto to oni nazwali  wyjątkowo uroczą plażę z płytkim morzem „Dječji raj“ (raj dla dzieci). Co ciekawe pierwsze stowarzyszenie turystyczne na tym terenie zostało założone w Sukošan w 1957 roku.

Na pewno kolejną zaletą tego małego dalmatyńskiego miasteczka jest sąsiedztwo pięciu znanych parków narodowych i dwóch parków przyrody, z których najbardziej znane to Park Narodowy Kornati, Park Narodowy Paklenica, Park Narodowy Jezior Plitwickich oraz parki przyrody Telascica, Jezioro Vrana oraz Góry Velebit.

Sukošan mapa

Sukošan atrakcje

Kościół św. Kasjana – Crkva Svetog Kasijana

Kościół św. Kasjana to kościół parafialny położony w najstarszej części Sukosan. Dziś jest to piękny kamienny budynek z detalami romańskimi i barokowymi z XVII wieku. Według wielu historyków pierwsza wersja kościoła, znacznie skromniejsza istniała jeszcze przed pierwszą pisemną wzmianką w 1289. Potwierdza to założenie, że dzisiejsza nazwa miejsca pochodzi od nazwy San Cassian. Co ciekawe obecny wygląd kościół uzyskał w 1642 r.

Kościół jest jednonawowy z kapliczką, zakrystią i pięcioma marmurowymi ołtarzami. Uwagę skupia ołtarz główny z Tabernakulum i obrazem przedstawiającym Najświętszą Marię Pannę Cassian. Po bokach ołtarza znajdują się marmurowe posągi św. Kasjana oraz św. Hieronima – dzieło Leona Botinellego.

Obok kościoła stoi dzwonnica wybudowana między 1906 r. a 1910 r.. Co ciekawe ukończono ją w 1970 r. według projektu słynnego architekta i konserwatora Cyryla Ivekovicia. Bynajmniej mieszkańcy Sukosan są szczególnie dumni z pięknego dźwięku ich dzwonów, które wciąż odgrywają ważną rolę w ich życiu codziennym. Dodatkowo dziedziniec kościoła, otoczony wysokim kamiennym murem, latem staje się wyjątkową sceną, na którą od wielu lat odbywają się koncerty Klapa. Warto wiedzieć, że święto św. Kasjana-  patrona Sukosan – obchodzone jest 13 sierpnia. Wtedy to wierzący chodzą w procesji niosąc jego posąg.

Pałac Arcybiskupa w Sukošanie – Palac Nadbiskupski Ljetnikovac

Na sztucznie utworzonej wysepce w zatoce znajdują się ruiny letniej rezydencji zadarskiego arcybiskupa z Zadaru z XV stulecia nazywane Palac. Na pewno o pięknie zatoki w Sukošan najlepiej świadczy dwór archidiecezji Zadar – Palac, zbudowany na sztucznie nasypanej wysepce pośrodku zatoki pod koniec XV wieku. Pochowano tu kościelnych dostojników miasta. Bynajmniej dziś tylko jego skromne szczątki przypominają o tym, co jednak świadczy o jego dawnej świetności.

Co ciekawe, zbudowano go dzięki arcybiskupowi Matheo Valaresso z Zadaru w 1470 roku. Był to prostokątny piętrowy pałac na piętrze o monumentalnych wymiarach. Ponadto podczas wojny służył on do obrony Sukošan przed atakami tureckimi. Dziś jest to symbol. Na pewno ruiny pałacu są szczególnie piękne o zachodzie słońca, gdy zapewniają niepowtarzalny widok na tle zachodzącego słońca. Warto wiedzieć, że w lecie można do ruin dopłynąć.

Herb Zmajevića – Grb Zmajevića

Niestety w budynku zwanym „diecezją”, który dziś jest zaniedbany, naprzeciwko Pałacu, wciąż znajduje się piękny okaz chorwackiego herbu, kamienny herb arcybiskupa Zadaru, Vicko Zmajevića.

Gornja Vrata – Sukošan

Gornja Vrata służyła jako wejście lub wyjście z ufortyfikowanego Sukosanu. Dodatkowo są to widoczne pozostałości murów obronnych, wzniesionych przez władze weneckie w latach 1468-1470, aby chronić osadę oraz ludzi.

Sukošan plaże

Od Zlatna Luka do kompleksu Tustica mamy do wyboru ponad 10 km linii brzegowej, z krystalicznie czystym morzem i prawie na całej długości znajdują się plaże. Dodatkowo goście mogą wybierać spośród zadbanych plaż i małych kameralnych zatoczek.

Główna plaża „DJEČJI RAJ“ (Raj dla dzieci)

Jak sama nazwa wskazuje, ze względu na płytkie wody i piaszczyste dno jest rajem dla dzieci oraz wszystkich tych, którzy lubią spędzać czas w morzu. Szczególnie nadaje się do grania w grę zwaną „picigin”. Dodatkowo na plaży można wypożyczyć leżaki oraz rowery wodne oraz napić się kawy w jednej z kawiarni. Plaża jest również wyposażona w prysznice, przebieralnie oraz toalety.

Plaża ZLATNA LUKA

Warto wiedzieć, że plaza Zlatna Luka znajduje się przy wjeździe do Sukosan od strony Zadaru. Ponadto plaża pokryta jest drobnymi kamykami, a dodatkowo sosny zapewniają naturalny cień podczas letnich upałów. Na plaży są prysznice, szatnie oraz toalety. Co ciekawe, na plaży Zlatna Luka można pograć w siatkówkę plażową.

Plaża MAKARSKA

Na pewno plaża Makarska jest całkiem przyjemną plażą. Jedynym mankamentem naszym zdaniem jest dosyć małe zacienienie. Ponadto na plaży mamy do dyspozycji: prysznice, przebieralnie oraz toalety. Plaża jest częściowo wybrukowana a częściowo pokryta kamykami. Bynajmniej w pobliżu plaży znajduje się plac do gry w siatkówkę oraz boisko do koszykówki.

Plaża D-Marin

Warto wiedzieć, że jest to nowo zaprojektowana plaża w Marinie D-Marin Dalmacija. Jest to plaża przy której znajduje się ekskluzywny klub „PORTUS.

Jednodniowe wycieczki z Sukošan


Sukošan noclegi



Booking.com

Sukošan D- Marin Dalmacija

Znakomita lokalizacja, urozmaicona linia brzegowa oraz bliskość wysp, zwłaszcza wysp Kornati, sprawia że, Marina D-Marin Dalmacja jest bardzo popularna wśród żeglarzy. Dodatkowo Marina znajduje się w naturalnej zatoce Zlatna luka, która jest doskonałym miejscem do cumowania.

D Marin Dalmacija jest dziś atrakcyjnym morskim punktem turystycznym. Łączy, a jednocześnie oddziela dwa malownicze miejsca turystyczne – Sukosan oraz Bibinje.

Warto wiedzieć, że marina rozciąga się na ponad 35 ha lądu, podobnie jak na morzu, z 1200 w pełni wyposażonymi miejscami do cumowania w morzu, a także całkiem przyjemną plażą. Ponadto ze względu na głębokość morza i przestronne koje, wyposażone zgodnie z międzynarodowymi standardami, marina zapewnia dodatkowo zakwaterowanie dla statków o długości do 80 metrów.

Zaletą D-Marin Dalmacja jest z pewnością doskonałe połączenie komunikacyjne. Ponadto marina znajduje się blisko regionalnego lotniska Zadar-Zemunik, autostrady oraz dworca kolejowego w Zadar.


Sukošan dojazd

Warto wiedzieć, że jeśli planujecie przyjechać do Sukosan z kierunku północnego lub południowego autostradą A1, najbliższym zjazdem na Sukosan jest Zadar 2. Polecamy również dojazd Jadranka – wzdłuż wybrzeża, jednak latem może być tu bardzo tłoczno, dlatego lepiej jest skorzystać z autostrady.

Bynajmniej najbliższe lotnisko znajduje się w Zemunik w pobliżu Zadar, który znajduje się około 12 km od Sukosan (ok. 15 minut jazdy samochodem). Warto wiedzieć, że regularne linie autobusowe kursujące Jadranką (Jadranska Magistrala) zatrzymują się przy głównej drodze w Sukosan. Ponadto z lotniska w Zadar Zemunik należy najpierw udać się na główny dworzec autobusowy w Zadar i następnie złapać autobus do Sukosan.


Reasumując w Sukosanie spędziliśmy dwukrotnie urlop wakacyjny oraz 2 wyjazdy wiosną oraz jesienią. We wszystkich przypadkach spokojnie możemy polecić tę spokojną miejscowość na odpoczynek. Sukošan jest to idealne miejsce na odpoczynek od turystów, ale gdy nam się to znudzi to mamy stosunkowo blisko do Zadar, gdzie mamy wiele atrakcji oraz bogate życie nocne.

 
Chorwacja