Sukošan

Sukosan to małe miasteczko z przepiękną i dużą mariną umiejscowione wzdłuż wybrzeża Zatoki Zlatna Luka pomiędzy Zadarem a Kanałem Pasman.

Sukosan jest to kolejna miejscowość przy Jadranskiej Magistrali, leżąca około 10 km na południe od Zadaru. Wzdłuż zatoki ciągną się długie plaże – piaszczyste i żwirkowe. Duża Marina Dalmacjia – Zlatna Luka, umiejscowiona częściowo w naturalnej zatoce, przyciąga żeglarzy z całej Europy. Nieopodal, w głębi zatoki znajduje się nieco mało urokliwa plaża żwirowa. Na szczęście w Sukosanie znajduje się kilka plaż, m.in.: “Djecji Raj”, “Makarska”, “Zlatna Luka”.

Data założenia miejscowości Sukosan nie jest znana jednak pewne jest iż powstała jeszcze za panowania imperium rzymskiego o czym świadczy m.in. akwedukt.

Na sztucznej wysepce w zatoce w Sukosan znajdują  się resztki letniej rezydencji zadarskiego arcybiskupa z Zadaru z XV stulecia  nazywana Palac.

Kościół św Kasjana pochodzi prawdopodobnie z XI w. lecz jego współczesny wygląd datuje się na XVII w. Sukošan pielęgnuje tradycje i związane z nią uroczystości św. Kasjana przypadające na 13 sierpnia. Święty Kasjan jest patronem Sukošanu.

Plaże w Sukosanie: