Stobrec

Stobrec – urocza miejscowość na przedmieściach Splitu.

Stobrec miasteczko usytuowane jest  na półwyspie, 6 km na wschód od Centrum Splitu. Co ciekawe miasteczko leży również na dawnym starożytnym mieście Epation. Poza tym ma też tu swoje ujście rzeka Žrnovnica wypływająca z gór. Warto wiedzieć, że  w centrum Stobrec znajdują się pozostałości starochrześcijańskiej Bazyliki św Wawrzyńca. Ponadto w  Stobrec są również piękne plaże .Pierwsza główna najdłuższa wzdłuż Put Svetog Lovre oraz pozostałe plaże Campingu Stobreč Split południowa oraz północna, dostępne są dla wszystkich.

Komunikacja Split – Stobrec

Dodatkowo Stobrec jest doskonale skomunikowana. Warto wiedzieć, że leży przy głównej trasie na południe Chorwacji “Jadranskiej Maigistrali” oraz nieopodal zjazdu z autostrady. Co ciekawe, dla niezmotoryzowanych  polecamy również  komunikację miejską. Z Centrum Splitu jak i do Centrum możemy dojechać autobusami nr 25,27,30 oraz 60. Poza tym, przez Stobreč przejeżdżają również autobusy krajowe w kierunku Południowej Dalmacji (koszt wycieczki  z  Stobrec do Omiš to około 20 kn/os.)

Atrakcje w pobliżu Stobrec:

  • miasto Split oraz Pałac Dioklecjana – około 6 km na zachód od Stobreč ( naszepodroze.edu.pl/16-zdjec-ktore-pokochacie-split/)
  • Salona – zdecydowanie warto zobaczyć,starożytne miasteczko, miejsce urodzenia cesarza Dioklecjana, 8 km na południowy wschód od Splitu;
  • Twierdza Klis – nazywana również “bramą Dalmacji i ołtarzem Ojczyzny“. To jedna  z największych i najważniejszych twierdz w Chorwacji, usytuowana około 10 km w kierunku północno- wschodnim od Splitu;
  • Omiš – miasto przy ujściu rzeki Cetiny, ponadto położone na skraju skalnego masywu górskiego Mosor z pięknymi Twierdzami na szczycie. Dodatkowo leży około 21 km na południe od Splitu.
  • Trogir – “miasto muzeum” oraz “perła Adriatyku” to tylko niektóre określenia tego pięknego miasta z niezliczoną ilością zabytków oraz pięknych widoków. Usytuowany jest około 28 km od Splitu.
  • Miasteczko Supetar – to typowe wyspiarskie i  dalmatyńskie miasteczko na wyspie Brač, dodatkowo połączone ze Splitem promem.

Na zakończenie podsumowując, atrakcji w tej miejscowości jak i w okolicy nam nie zabraknie, dlatego warto udać się w tę okolicę.