Stobrec

Stobrec – urocza miejsowość na przedmieściach Splitu.

Stobrec miasteczko usytuowane na półwyspie, 6 km na wschód od Centrum Splitu. Co ciekawe miasteczko leży na dawnym starożytnym mieście Epation. Ma też tu swoje ujście rzeka Žrnovnica wypływająca z gór. Warto wiedzieć, że  centrum Stobrec znajdują się pozostałości starochrześcijańskiej Bazyliki św Wawrzyńca. W Stobrec są również piękne plaże, pierwsza główna najdłuższa wzdłuż Put Svetog Lovre oraz pozostałe plaże Campingu Stobreč Split południowa oraz północna, dostępne są dla wszystkich.

Komunikacja Split – Stobrec

Dodatkowo Stobrec jest doskonale skomunikowana. Warto wiedzieć, że leży przy głównej trasie na południe Chorwacji “Jadranskiej Maigistrali” oraz nieopodal zjazdu z autostrady. Co ciekawe, dla niezmotoryzowanych  polecamy komunikację miejską. Z Centrum Splitu jak i do Centrum możemy dojechać autobusami nr 25,27,30 oraz 60. Poza tym, przez Stobreč przejeżdżają również autobusy krajowe w kierunku Południowej Dalmacji (koszt wycieczki  z Stobreci do Omiša to około 20 kn/os.)

Atrakcje w pobliżu Stobrec:

  • miasto Split oraz Pałac Dioklecjana – około 6 km na zachód od Stobreč ( naszepodroze.edu.pl/16-zdjec-ktore-pokochacie-split/)
  • Salona – starożytne miasteczko, miejsce urodzenia cesarza Dioklecjana, 8 km na południowy wschód od Splitu;
  • Twierdza Klis – nazywana “bramą Dalmacji i ołtarzem Ojczyzny“. To jedna  z największych i najważniejszych twierdz w Chorwacji, usytuowana około 10 km w kierunku północno- wschodnim od Splitu;
  • Omiš – miasto przy ujściu rzeki Cetiny, położone na skraju skalnego masywu górskiego Mosor z pięknymi Twierdzami na szczycie. Około 21 km na południe od Splitu.
  • Trogir – “miasto muzeum”, “perła Adriatyku” to tylko niektóre określenia tego pięknego miasta z niezliczoną ilością zabytków i pięknych widoków. Usytuowany około 28 km od Splitu.
  • Miasteczko Supetar – typowe wyspiarskie i  dalmatyńskie miasteczko na wsypie Brač, połączone ze Splitem promem.

Podsumowując, atrakcji w Stobrec jak i w okolicy nam nie zabraknie, dlatego warto udać się w tę okolicę.