fbpx

Stobreč

Stobreč

miasteczko usytuowane na półwyspie, 6 km na wschód od Centrum Splitu. Miasteczko leży na dawnym starożytnym mieście Epation. Ma też tu swoje ujście rzeka Žrnovnica wypływająca z gór. W centrum miasteczka znajdują się pozostałości starochrześcijańskiej Bazyliki św Wawrzyńca. W Stobreči są również piękne plaże, pierwsza główna najdłuższa wzdłuż Put Svetog Lovre oraz pozostałe plaże Campingu Stobreč Split południowa oraz północna, dostępne dla wszystkich.

Komunikacja

Miasteczko jest doskonale skomunikowane. Leży przy głównej trasie na południe Chorwacji “Jadranskiej Maigistrali” oraz nieopodal zjazdu z autostrady. Dla niezmotoryzowanych  polecamy komunikację miejską. Z Centrum Splitu jak i do Centrum możemy dojechać autobusami nr 25,27,30 oraz 60. Przez Stobreč przejeżdżają również autobusy krajowe w kierunku Południowej Dalmacji (koszt wycieczki  z Stobreči do Omiša to około 20 kn/os.)

Atrakcje w pobliżu

  • miasto Split oraz Pałac Dioklecjana – około 6 km na zachód od Stobreč ( naszepodroze.edu.pl/16-zdjec-ktore-pokochacie-split/)
  • Salona – starożytne miasteczko, miejsce urodzenia cesarza Dioklecjana, 8 km na południowy wschód od Splitu;
  • Twierdza Klis – nazywana “bramą Dalmacji i ołtarzem Ojczyzny”. To jedna  z największych i najważniejszych twierdz w Chorwacji, usytuowana około 10 km w kierunku północno- wschodnim od Splitu;
  • Omiš – miasto przy ujściu rzeki Cetiny, położone na skraju skalnego masywu górskiego Mosor z pięknymi Twierdzami na szczycie. Około 21 km na południe od Splitu.
  • Trogir – “miasto muzeum”, “perła Adriatyku” to tylko niektóre określenia tego pięknego miasta z niezliczoną ilością zabytków i pięknych widoków. Usytuowany około 28 km od Splitu.
  • Miasteczko Supetar – typowe wyspiarskie i  dalmatyńskie miasteczko na wsypie Brač, połączone ze Splitem promem.

Atrakcji w Stobreč jak i w okolicy nam nie zabraknie, dlatego warto udać się w tę okolicę.

Relaks na morzu