Skradin

Skradin to urocze miasteczko portowe położone około 100 km od Splitu nad rzeką Krka nieopodal parku Krka.

Każdy jadąc na południe bądź wracając z Chorwacji przejeżdża przez most z którego roztacza się bajkowy widok na małe miasteczko – Skradin. Znajduje się tu punkt wyjściowy do Parku Narodowego Krka oraz Zarząd NPK. Nad miastem górują ruiny fortyfikacji weneckiej.

Skradin - miasteczko nad rzeką Krka
Skradin – miasteczko nad rzeką Krka
fot. croatia.hr

Skradin to romantyczne miasto śródziemnomorskie z wąskimi i brukowanymi uliczkami.

Całe centrum miasteczka Skradin jest chronionym zabytkiem kultury. W centrum znajdują się zabudowania typowe dla weneckich wpływów, które pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku.

Na ulicach Skradin znajdziemy przytulną atmosferę małego dalmatyńskiego miejsca.  Szczególnie podczas Festiwalu Klapa w Skradin (śpiew a capella jest typowy dla chorwackiego Adriatyku).

Skradin - panorama
Skradin – panorama
fot. www.katarina-line.com

Miasteczko Skradin słynie  z mariny, która pomieści około 220  jednostek.

Bill Gates uznał Skradin za swoją ulubioną destynację  w Dalmacji. 

Parking “Krka – zapad” na autostradzie A1, Zagreb – Split, koło Skradinskiego mostu, jest  drugim najlepiej urządzonym parkingiem europejskim ( mając za konkurencję 101 innym parkingów europejskich).

Parking ten znajduje się na lewym brzegu rzeki Krk. Obok mostu, z którego rozpościera się przepiękny widok na Prokljansko jezero, Most Velebni, rzekę Krka oraz miasteczko portowe Skradin.

Park Narodowy rzeki Krka – wejście w Skradin

Najczęściej odwiedzanymi obszarami Parku Narodowego Krka są Skradinski buk i Roški slap. 

  • Wodospad Skradinski buk, największy wodospad na rzece Krka, jest jednym z najbardziej znanych naturalnych krajobrazów Chorwacji. Kaskady składają się z trawertynowych barier, wysp i jezior. Można je oglądać przez cały rok dzięki sieci ścieżek i mostów, które umożliwiają wygodne i bezpieczne spacerowanie.
  • Wyspa Visovac należy do najcenniejszych wartości przyrodniczych i kulturowych Chorwacji.Franciszkański klasztor Matki Bożej Miłosierdzia i kościół Matki Bożej z Visovac zostały wybudowane w  1445 roku. Ze swoimi wspaniałymi terenami i widokami tworzą wyjątkową całość.
  • Roški (Roski ) slap nazywany jest także „rozległym wodospadem” i składa się z głównego wodospadu o wysokości 22,5 mi oraz rozlewisk, kaskad i trawertynów.Roški slap znajduje się około 36 km poniżej źródła rzeki Krka. Początek bariery składa się z szeregu małych kaskad (zwanych przez miejscowych „naszyjnikami”), po których następują liczne rozlewiska i wysepki. Między wodospadem Roški a jaskinią Oziđana pećina znajduje się 517 drewnianych stopni. Nad wodospadem biegnie droga z czasów rzymskich.
  • Wodospad Manojlovac – leży zaledwie kilkaset metrów od stanowiska archeologicznego Burnum, wzdłuż drogi Knin – Kistanje.Jest to trzeci wodospad w serii, najwyższy i uważany przez wielu za najpiękniejszy wodospad na rzece Krka. Wodospad składa się z szeregu barier trawertynowych o łącznej wysokości 59,6 m. Największa bariera ma 32,2 m wysokości. Kanion wokół wodospadu porośnięty jest bujną śródziemnomorską roślinnością z małymi polami i pastwiskami wzdłuż rzeki.