Sibenik

Czas czytania: 7 minut

Sibenik to przepiękne historyczne miasto w środkowej Dalmacji, nazywane miastem Krešimira IV.

Szybenik to miasto położone na chorwackim wybrzeżu Dalmacji, około 80 km na północ od Split. Położone w głębokiej zatoce jest jednym z najbardziej naturalnie chronionych portów na wybrzeżu Adriatyku.

Miasto to jest mniej popularne wśród turystów niż np. Dubrownik czy  Split, choć ma równie ciekawą historię i atrakcje. Wąskie uliczki prowadzą do atrakcyjnych placów, na których nowoczesne witryny sklepowe łączą się ze stylową architekturą minionych wieków.

Jedną z rzeczy, których nie można pominąć w Szybenik jest katedra Sveti Jakov, zbudowana w 1434 roku. Poza tym jest ona ważnym renesansowym budynkiem w Chorwacji, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo katedra leży tuż pod murami Twierdzy na starym mieście Sibenik.

Co ciekawe katedra została zbudowana z wapienia i marmuru z wyspy Brac w Chorwacji. Sam budynek nadzorowali Juraj Dalmatinac i Nikola Firentinac, znani mistrzowie kamienia z Chorwacji.

Ponadto Sibenik umiejscowiony jest nad rzeką Krka przy jej ujściu do Adriatyku. Co ciekawe z Sibenik wywodzi się m.in.: święty chorwacki: Nikola Tavelić ( 1340-1391) oraz Juraj Dalmatinac ( ur. również w Zadar).

Trochę historii Sibenik:

Sibenik to wyjątkowe miasto ponieważ nie zostało założone przez Rzymian czy Ilirów tylko przez rodowitych Chorwatów. Poza tym jest to najstarsze chorwackie miasto, pierwsze wzmianki pochodzą  z 1066 r. Natomiast prawa miejskie nadano Sibenik w 1298 r. Co więcej Turkom nigdy nie udało się podbić tego miasta. Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 r. miasto dostało się pod władze Monarchii Habsburgów. Następnie po I Wojnie Światowej było częścią Królestwa Jugosławii, potem trafiło pod okupację faszystowskich Włoch oraz Niemiec. Co więcej miasto Sibenik stało się częścią Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Następnie po rozpadzie SFRJ przynależy do Chorwacji.

Co warto zobaczyć w Sibenik??

 • Katedra św Jakuba 

To zdecydowanie najważniejszy symbol Sibenik, KATEDRALA SVETOG JAKOVA – znajduje się na Liście Swiatowego Dziedzictwa UNESCO. Warto wiedzieć że łączy w sobie style gotycki oraz renesansowy. Budowano ją na przełomie XV i XVI w. przez kilku architektów m.in.: mistrza Bonino z Mediolanu oraz Juraja Dalmatinaca. Dodatkowo za surowiec posłużył m.in. kamień z wysp: Korcula oraz Brać. Co ciekawe na apsydach umieszczono również 71 realistycznych płaskorzeźb.

 • Twierdza św Mikołaja

Twierdzę św. Mikołaja zbudowano w połowie XVI w. tuż przy wejściu do kanału św. Antoniego. Twierdza miała na celu również obronę przed morskimi napadami. Należy ona do najtrwalszych oraz najmocniejszych fortyfikacji na wybrzeżu chorwackim.  Zdecydowanie polecamy wizytę na wzgórzu z Twierdzą tuż przed zachodem słońca, mamy wtedy piękne kolory panoramy na Szybenik, rzekę Krk i wyspy adriatyckie. Koszt wstępu do Twierdzy wynosi 40 kn/ os dorosła i 20 kn/dziecko.

 • Pałac Rektorów

Pałac Rektorów znajduje się również na Starym Mieście na wybrzeżu. Warto wiedzieć, że do dziś zachowały się 2 skrzydła tego budynku, w którym rezydował wenecki przedstawiciel władz w społeczeństwie tzn. miejski rektor. Obecnie mieści się tam Muzeum Miasta Szybenik. Bilety wstępu dla osoby dorosłej kosztują 30 kn natomiast dla dzieci 10 kn.

 • Ogród klasztorny

Ogród klasztorny został odnowiony i otwarty w 2007 roku, po tym jak został zapomniany przez prawie sto lat. Ponadto jest integralną częścią klasztoru. Został odnowiony według projektu architekta Dragutina Kiša. Dodatkowo jest to jedyny tego typu ogród klasztorny w Chorwacji. W centrum ogrodu znajduje się studnia, wokół której rosną śródziemnomorskie zioła i przyprawy.

 • Akwarium

Akwarium znajduje się w centrum starego miasta, zaledwie 50 metrów od katedry św. Jakuba, w kamiennym domu o autentycznym wyglądzie dalmatyńskim.

Na łącznej powierzchni około 200 m2 znajduje się 20 akwariów z tropikalnymi rybami i roślinami morskimi. Dodatkowo w akwarium znajduje się sklep z pamiątkami, w którym można kupić pamiątki związane tematycznie z morzem i Dalmacją, wykonane głównie przez lokalnych twórców.

Szybenik plaze

 • Banj

Banj to miejska plaża w Szybenik, z której roztacza się niepowtarzalny widok na stare miasto. Z centrum miasta można dotrzeć do niego w ciągu dziesięciu minut promenadą. Jest to piękna żwirowa plaża z wieloma udogodnieniami. Dodatkowo jest ona idealna dla rodzin z dziećmi oraz miłośników różnych sportów wodnych. Jest ona również wyróżniona Błękitną Flagą – międzynarodowym eko-znakiem jakości morskiej.

 • Piaszczysta plaża Solaris

Plaza Solaris jest jedną z najbardziej atrakcyjnych piaszczystych plaż w okręgu Šibenik-Knin. Jest ona idealna dla relaksu oraz spędzania całego dnia w cieniu parasola nad turkusowym morzem Adriatyckim.Ponadto plaza Solaris została kilkakrotnie uznana za najpiękniejszą plażę Adriatyku w całym kraju.

Oprócz piaszczystej plaży, możecie cieszyć się innymi plażami w parku Amadria i bogatą ofertą tego kompleksu hotelowego.

 • Plaża Jadrija

Plaza Jadrija jest ulubioną plażą mieszkańców Szybenik oraz turystów od 1921 roku. Ze względu na bliskość i połączenia komunikacyjne z lądu i morza, słusznie nosi tytuł kultowego kąpieliska Sibenik.

 • Plaża Rezalište

Plaża Rezalište znajduje się w miejscowości Brodarica, sześć kilometrów od Sibenik. Ta żwirowa plaża została odnowiona w 2017 roku i jest wyposażona w wiele udogodnień dla dzieci, dorosłych i wszystkich miłośników sportów na świeżym powietrzu. Oprócz tego istnieje wiele punktów gastronomicznych, w których można się odświeżyć i zjeść przekąskę.


Archipelag wysp Szybenik

Morze Adriatyckie w pobliżu Szybenik składa się z archipelagu przeszło 200 wysp ( z czego zamieszkałych 6). Archipelag rozciągająga się wzdłuż wybrzeża na powierzchni około 160 kilometrów kwadratowych. Ponadto ze względu na ograniczoną populację archipelag Sibenik jest popularny wśród osób poszukujących ciszy, spokoju, pięknej oraz nietkniętej przyrody.

Jak się tam dostać??

Aby dostać się na zamieszkałe wyspy, możecie skorzystać z przeprawy promowej. Co ważne wszystkie wyspy na archipelagu (ze stałymi mieszkańcami) są połączone codziennymi promami z sąsiednich wysp, a także z Szybenikiem, Brodaricą i Vodice na kontynencie. Na niezamieszkałe wyspy można dopłynąć jachtem lub jak w przypadku Wysp Kornati zorganizowaną wycieczką fish picnic.


Szybenik atrakcje w pobliżu

 • Vodice – kurort i świetna baza wypadowa
 • Park Narodowy Krka – słynne wodospady na rzece Krka
 • Pirovac – ustronne, śródziemnomorskie miasteczko nad zatoką Pirovac. Dobra baza wypadowa po okolicy oraz na romantyczne wczasy 🙂
 • Tisno – miasteczko położone częściowo na lądzie, a częściowo na wyspie Murter. Ponadto w Tisno znajduje się polska baza nurkowa.
 • Wyspa Murter – popularna destynacja wśród żeglarzy. Śródziemnomorski klimat i liczne kurorty przyciągają turystów lubiących „wyspiarskie” wakacje.
 • Primosten – miasto na wyspie połączonej z lądem. Liczne winnice, czyste morze i piękne plaże sprzyjają romantycznym wyjazdom. Jest tu plaża dla naturystów.
 • Rogoznica – miasto nad słonym jeziorem. Baza wypadowa do Parku Narodowego Krka. Urokliwe i śródziemnomorskie miasteczko.

NA KONIEC PREZENTUJEMY ODLEGŁOŚCI Z SZYBENIK:

Szybenik – Split – 82 km

Zadar – Szybenik – 75 km

Zagrzeb- Szybenik-  353 km

Szybenik -Rijeka – 293 km

Szybenik -Dubrownik- 360 km

Warszawa- Szybenik – 1365 km

Szybenik -Łódź – 1267 km

Szybenik -Gdańsk- 1597 km

Wiedeń- Szybenik- 700 km

Szybenik -Brno 819 km

Szybenik -Budapeszt- 700 km

Sarajewo-Szybenik-  344 km

Szybenik -Lubljana- 383 km

Szybenik -Wenecja – 525 km


Zapraszamy również na wirtualny spacer po Szybenik https://www.sibenik-tourism.hr/stranice/360-panorame/123.htmlPod linkiem znajduje się panorama 360.