Sibenik

Sibenik to przepiękne historyczne miasto w środkowej Dalmacji, nazywane miastem Krešimira IV.

Ponadto Sibenik umiejscowiony jest nad rzeką Krka przy jej ujściu do Adriatyku. Co cikawe z Sibenika wywodzi się m.in.: święty chorwacki: Nikola Tavelić ( 1340-1391) oraz Juraj Dalmatinac ( ur. również iw Zadarze).

Trochę historii Sibenika:

Dodatkowo Sibenik to wyjątkowe miasto ponieważ nie zostało założone przez Rzymian czy Ilirów tylko przez rodowitych Chorwatów. Poza tym jest to najstarsze chorwackie miasto, pierwsze wzmianki pochodzą  z 1066 r. Natomiast prawa miejskie nadano Sibenikowi 1298 r. Co więcej Turkom nigdy nie udało się podbić tego miasta. Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 r. miasto dostało się pod władze Monarchii Habsburgów. Następnie po I Wojnie Światowej było częścią Królestwa Jugosławii, potem trafiło pod okupację faszystowskich Włoch oraz Niemiec. Co więcej miasto Sibenik stało się częścią Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Następnie po rozpadzie SFRJ przynależy do Chorwacji.

Co warto zobaczyć w Sibenik??

  • zdecydowanie najważniejszy symbol Sibenika to kościół  – KATEDRALA SVETOG JAKOVA – znajdująca się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wiedzieć że łączy w sobie style gotycki oraz renesansowy, budowana na przełomie XV i XVI w. przez kilku architektów m.in.: mistrza Bonino z Mediolanu oraz Juraja Dalmatinaca. Dodatkowo za surowiec posłużył m.in. kamień z wysp: Korcula oraz Brać. Co ciekawe na apsydach umieszczono również 71 realistycznych płaskorzeźb.
  • Twierdza św. Mikołaja – zbudowana w połowie XVI w. na wejściu do kanału św. Antoniego. Miała ona na celu również obronę przed morskimi napadami. Należy ona do najtrwalszych oraz najmocniejszych fortyfikacji na wybrzeżu chorwackim.
  • Pałac Rektorów – znajduje się również na Starym Mieście na wybrzeżu. Warto wiedzieć że do dziś zachowały się 2 skrzydła tego budynku, w którym rezydował wenecki przedstawiciel władz w społeczeństwie tzn. miejski rektor.
  • obok katedry Sv Jakova znajduje się również budynek Ratusza z XVI w.. Co ciekawe obecnie znajduje się tam restauracja
  • natomiast nieopodal Sibenika znajduje się popularny Park Narodowy Krka

NA KONIEC PREZENTUJEMY ODLEGŁOŚCI Z SIBENIKA:

Szybenik – Split – 82 km

Zadar – Szybenik – 75 km

Zagrzeb- Szybenik-  353 km

Szybenik -Rijeka – 293 km

Szybenik -Dubrownik- 360 km

Warszawa- Szybenik – 1365 km

Szybenik -Łódź – 1267 km

Szybenik -Gdańsk- 1597 km

Wiedeń- Szybenik- 700 km

Szybenik -Brno 819 km

Szybenik -Budapeszt- 700 km

Sarajewo-Szybenik-  344 km

Szybenik -Lubljana- 383 km

Szybenik -Wenecja – 525 km