Sibenik

Sibenik to przepiękne historyczne miasto w środkowej Dalmacji, nazywane miastem Krešimira IV.

Sibenik umiejscowione jest nad rzeką Krka przy jej ujściu do Adriatyku. Z Sibenika wywodzi się m.in.: święty chorwacki: Nikola Tavelić ( 1340-1391) i Juraj Dalmatinac ( ur.w Zadarze).

Trochę historii Sibenika:

Sibenik to wyjątkowe miasto ponieważ nie zostało założone przez Rzymian czy Ilirów tylko przez rodowitych Chorwatów. Jest to najstarsze chorwackie miasto, pierwsze wzmianki pochodzą  z 1066r. natomiast prawa miejskie nadano Sibenikowi 1298r. Turkom nigdy nie udało się podbić tego miasta. Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 r. miasto dostało się pod władze Monarchii Habsburgów. Po I Wojnie Światowej była częścią Królestwa Jugosławii, potem trafiło pod okupację faszystowskich Włoch i Niemiec. Następnie miasto Sibenik stało się częścią Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Po rozpadzie SFRJ przynależy do Chorwacji.

Co warto zobaczyć w Sibenik??

  • najważniejszy kościół Sibenika – KATEDRALA SVETOG JAKOVA – znajdująca się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Łączy w sobie style gotycki i renesansowy, budowana na przełomie XV i XVI w. przez kilku architektów m.in.: mistrza Bonino z Mediolanu i Juraja Dalmatinaca. Za surowiec posłużył kamień z wysp: Korcula i Brać. Na apsydach umieszczono 71 realistycznych płaskorzeźb:
  • Twierdza św. Mikołaja – zbudowana w połowie XVIw. na wejściu do kanału św. Antoniego. Miała na celu obronę przed morskimi napadami. Należy ona do najtrwalszych i najmocniejszych fortyfikacji na wybrzeżu chorwackim.
  • Pałac Rektorów – znajduje się na starym mieście na wybrzeżu. Do dziś zachowały się 2 skrzydła tego budynku, w którym rezydował wenecki przedstawiciel władz w społeczeństwie – miejski rektor.
  • obok katedry Sv Jakova znajduje się budynek Ratusza z XVI w.. Obecnie znajduje się tam restauracja
  • nieopodal Sibenika znajduje się Park Narodowy Krka

ODLEGŁOŚCI Z SZYBENIKA:

Szybenik – Split – 82 km

Zadar – Szybenik – 75 km

Zagrzeb- Szybenik-  353 km

Szybenik -Rijeka – 293 km

Szybenik -Dubrovnik- 360 km

Warszawa- Szybenik – 1365 km

Szybenik -Łódź – 1267 km

Szybenik -Gdańsk- 1597 km

Wiedeń- Szybenik- 700 km

Szybenik -Brno 819 km

Szybenik -Budapeszt- 700 km

Sarajevo-Szybenik-  344 km

Szybenik -Lubljana- 383 km

Szybenik -Wenecja – 525 km