Podaca

Podaca to mała miejscowość turystyczna położona w południowej części Riwiery Makarskiej, poniżej Biokovo.

Miejscowość położona jest w południowej części Riwiery Makarskiej, pod Biokovo,  około 35 km od Makarskiej. Podaca jest podzielona na 3 osady: Kapeć ,Viskovića vala i Ravanje . Warto wiedzieć, że Podaca oferuje dwie długie i piękne kamieniste plaże, na których można wypożyczyć rowery wodne, łodzie, leżaki oraz skutery wodne itp. Piękne plaże w spokojnym lesie sosnowym i oferta gastronomiczna dalmatyńskiej kuchni,  a także bliskość atrakcyjnych miejsc turystycznych sprawiają, że Podaca jest bardzo pożądanym miejscem na wakacje.

Trochę historii Podaca:

Miejscowość Podaca została założona na skalistych zboczach Biokovo. Już od epoki kamienia istnieją ślady zamieszkiwania przez ludzi, m.in świadczy o tym: kamienny młotek do mieszania ziarna, który przechowywany jest w klasztorze franciszkańskim w Zaostrogu. Co ciekawe, wiele kamiennych ruin pod Biokovo świadczy o okresie zamieszkiwania iliryjskiego (2000 lat p.n.e. – 1 w.n.e. ).

Podczas rządów rzymskich obszar ten był zarządzany przez władze Narony. Istnieje wiele dowodów z tego okresu, np. jeden z nich to słoik ze srebrną monetą z rzymskim cesarzem Sewerem (193-211 n.e). Inne ślady pochodzą z epoki rzymskiej i obejmują część murów, w pobliżu których znaleziono chrześcijańską tabliczkę tonalną ze średniowiecza. Następnie w  czasie wielkich migracji (VII – VIII w.) Chorwaci osiedli na tych ziemiach. Założyli oni swoje osady wysoko na szczytach wzgórz, aby mieć bardziej bezpieczną i obronną pozycję oraz aby korzystać z górskich pastwisk.

Co ciekawe, średniowiecze charakteryzowało się ciągłą walką między Chorwatami a Wenecjanami. Chorwaci byli u szczytu potęgi morskiej podczas dominacji dynastii Kacic. Niestety wraz z ich upadkiem w 1280 r. dominacja chorwackiej marynarki również spadła. Jednym z pozostałości z tego okresu (XI-XII w.) jest stary chorwacki kościół św. Iwana z grobowcami rodziny Kaciców w Górnej Podacy (Gornja Podaca). Kościół św. Iwana na cmentarzu w Podacy został zbudowany w okresie przedromańskim w XI i XII wieku. W pobliżu kościoła św. Iwana, stał kościół św. Stjepana. Został on zburzony  w XVIII w., po to aby zrobić miejsce na dzisiejszy kościół zbudowany w 1762 r. Po trzęsieniu ziemi w 1962 r. , prawie cała ludność wyemigrowała na wybrzeże, gdzie wybudowano nowy kościół pw. Matki Bożej Zwiastowania.

Podaca plaże:

Osobiście polecamy 2 plaże w Podacy. Pierwszą z nich jest główna  plaża w Podacy ( dojście od ul. Primorski). Nieopodal znajduje się parking i kilka knajpek, w których możemy coś przekąsić lub napić się kawy. Druga plaża leży na południe od półwyspu na którym leży Podaca i nazywa się ona Ravanje. Jest ona bardzo ładnie położona jednak zejście do niej i powrót, szczególnie w upale może być nieco uciążliwe.

Dojazd do Podaca:

Dojechać do Chorwacji możemy na kilka sposobów, przez Węgry, przez Austrię lub przez Bośnię i Hercegowinę. Jednak dojazd przez Austrię i Słowenię i dalej przez Zagrzeb na południe Chorwacji jest najczęściej wybieraną opcją. Aby dojechać do Podacy proponujemy na zjeździe z autostrady w  Zagvozd kierować się tunelem Sv. Ilija do Jadranskiej Magistrali (droga krajowa nr.8). Inną opcją jest zjazd z autostrady w Mali Prolog (kilkanaście kilometrów od Ploće) i cofnięcie się do Podacy.

Panorama na wyspę Hvar Droga z Gornji Podaca
Panorama na wyspę Hvar
Droga z Gornji Podacy