Park Narodowy Kornati

Czas czytania: 4 minut

Park Narodowy Kornati to przepiękny archipelag skalistych wysp, pozbawionych niemal całkowicie roślinności.

Jest to jedno z najbardziej tajemniczych i pięknych miejsc na Adriatyku.

Kornati cennik wstępu
Park Narodowy Kornati Fot. http://www.np-kornati.hr

Park Narodowy Kornati położony jest na zachód od linii Szybenik-Biograd na Moru i dalej na południowy wschód do Dugiego Otoku. Odległość Archipelagu Kornati od stałego lądu waha się od 22-18 km i długość wynosi ok 50 km. Dodatkowo największa wyspa Parku to Kornat (Kurnat, Kurnati)  zajmuje ona prawie połowę powierzchni Archipelagu. Ponadto najwyższy szczyt znajduje się również na Kornacie – Vrh Metina -237 m.n.p.m. Inne ciekawe wyspy to Zut, Levrnaka, Smokvica oraz Kurba Vela. Więcej szczegółowego opisu znajduje się na stronie Wikipedii. My skupimy się na najważniejszych praktycznych informacjach dotyczących zwiedzania Parku Narodowego Kornati.

 1. Cennik wstępu do Parku Kornati w 2019 roku
 2. Warunki klimatyczne panujące w Parku Narodowym Kornati
 3. Park Narodowy w liczbach
 4. Jak dostać się do Parku?
 5. Nurkowanie i snorkeling
 6. Podstawowe zasady zwiedzania Parku

1.Cennik indywidualnego wstępu łodzią:

Co ciekawe na  teren Parku Narodowego Kornati może przypłynąć każdy swoją bądź wynajętą łodzią lub można skorzystać z usługi zorganizowanej w formie wycieczki.

Ponadto każdy odwiedzający Park Narodowy Kornati powinien mieć ważny bilet na każdy dzień pobytu w parku. Bilety można kupić w recepcji mobilnej na terenie Parku Narodowego Kornati, w recepcji w Murter, w punktach sprzedaży detalicznej na lądzie oraz na portalu sklepu internetowego Parku (www.parkovihrvatske.hr).  Ceny biletów zakupione poza granicami parku, w sklepie internetowym są tańsze niż bilety zakupione od recepcji w granicach Parku. Co ważne, od sezonu 2018 wprowadzono zmiany :

–      powstała nowa kategoria dla łodzi do 6,99 m

–      3- dniowe bilety obowiązują NP Kornati i PP Telašćica

–      7-dniowe bilety ważne na NP Kornati, PP Telašćica, NP Mljet, PP Lastovo Islands.

Cennik Park Narodowy Kornati 2019

2. Warunki klimatyczne panujące w Parku Narodowym Kornati

Według dotychczasowych badań, Archipelag Kornati w sensie meteorologicznym położony jest pomiędzy dwa odrębne obszary. Jest to obszar północnej części Adriatyku, który wiosną i jesienią narażony jest na silne wiatry oraz obszar południowego Adriatyku, który ma klimat subtropikalny. Ze względu na stosunkowo małą powierzchnię i wysokość nad poziomem morza klimat w całym regionie Kornati jest różnorodny.

Temperatura powietrza

Średnia temperatura w lutym wynosi 8 ° C, natomiast latem średnio 25 ° C,  średnia roczna wynosi 16 ° C. Najwyższa maksymalna temperatura powietrza zarejestrowana w stacji meteorologicznej V. Sestrica w Kornati wynosiła 36,4 ° C, a najniższa- 3,8 ° C.

Zazwyczaj największe zachmurzenie w Kornati jest w porze zimowej. Sierpień ma średnio 2 pochmurne dni.  Najczęstszym wiatrem w Kornati jest wiatr jugo. W lecie występuje głównie maestral. Słońce w Kornati świeci średnio 2600 – 2700 godzin rocznie. Zimą słońce świeci w ciągu dnia około 4 godzin, a latem około 11 godzin. Promieniowanie UV w Kornati wynosi około 5%.

3. Park Narodowy Kornati w liczbach

 • liczba wysp = 89
 • powierzchnia parku = 217 km2
 • powierzchnia lądowa = 50 km2
 • linia brzegowa = 238 km
 • powierzchnia morza = 167 km2
 • najwyższy punkt = 237 m (Metin na wyspie Kornat)
 • najgłębszy punkt = 125 m (na samym skraju parku JI w Purare)
 • najwyższa korona = 82 m (kolumna)
 • najdłuższa korona na jednej wyspie = 1,530 m (Mana)
 • najgłębsza korona (pod powierzchnią morza) = 92 m (Piškera)
 • najniższa średnia temperatura = 8 ° C (luty)
 • najwyższa średnia temperatura = 25 ° C (sierpień)
 • liczba godzin słonecznych rocznie = 2700 h

4. Jak dostać się do Parku?

Tak więc, miłośnicy żeglarstwa posiadający łódź mają ułatwiony dostęp do Parku. Niestety pozostali mogą skorzystać  wyłącznie z usług wycieczek zorganizowanych. Dodatkowo w sezonie wysokim (lipiec, sierpień) wszystkie statki zwykle wypływają codziennie. Niestety w przedsezonowych i posezonowych miesiącach (maj, czerwiec, wrzesień, październik) oferta wycieczek opiera się głównie na grupach, do których również można dołączyć.

Organizatorzy wycieczek określają ceny wycieczek, trasy, godziny odpływu i powrotu oraz atrakcje podczas wycieczki. Zazwyczaj wycieczki trwają od godziny 9.00 do  godziny 18.00.

Wycieczki na Kornati zazwyczaj składają się z:

 • opłynięcia Archipelagu
 • przerwy na lunch – na łodzi lub w jednej z małych restauracji
 • przerwy na pływanie i zwiedzania około 2h- 3h

Cena obejmuje: transport łodzią, bilet do Parku Narodowego, obiad i wycieczki z przewodnikiem. Dlatego też, koszt kształtuje się w zależności od miasta wypłynięcia i organizatora oraz wynosi on od 200-300 kn. Najlepiej wypłynąć z takich miast jak: Zadar, Vodice, Biograd N/Moru, Pakostane, Murter, Rogoznica, Tribunj, Primosten oraz Trogir.

Na koniec uwaga! Warto na taką wycieczkę wybrać się z armatorem, który ma podpisaną umowę na transport statkiem pasażerskim po Parku.

Panorama Kornati
Panorama Kornat

5. Nurkowanie i snorkeling

Co ważne, nurkowanie indywidualne (poza dozwolonymi grupami) jest niedozwolone!

Tymczasem w NP “Kornaty” znajduje się dziewięć stref, w których nurkowanie jest dozwolone na powyższych warunkach. Są to:

1. Kornat (Opat – Tanka Prisliga),
2. Samograd,
3. Oključ,
4. Mała Panitula,
5. Vela Panitula,
6. Rašip,
7. Kasela,
8. Mana,
9. Borovnik.

Podczas nurkowania zabrania się dotykania i / lub usuwania czegokolwiek z morza (z wyjątkiem wszelkich odpadów). Celowe nękanie lub jakiekolwiek zagrożenie dla organizmów morskich jest zabronione. Zabronione jest również nocne nurkowanie (od 19:00 do 07:00). Nurkowie muszą przestrzegać wszystkich  regulacji Republiki Chorwacji związanych z działalnością podwodną. Maksymalna dopuszczalna głębokość nurkowania w Parku wynosi 40 m.

6. Podstawowe zasady zwiedzania Parku Kornati

Co ważne w NP “Kornaty” znajdują się cztery strefy ścisłej ochrony. Są to obszary wokół wysp:
–  Purara, klifów Klint i Volić
– Mrtenjak
– Kolobučar
– Mali i Veliki Obručan
Warto wiedzieć, że strefy ochrony ścisłej nie są dozwolone dla zwiedzających!

Nawigacja, kotwiczenie i cumowanie łodzi z wyjątkiem  stref ochrony,  jest dozwolone w całym obszarze Parku Narodowego. Ponadto kotwiczenie i nocleg jest dozwolone w następujących zatokach: STINIVA, Statival, Tomasovac – Suha Punta, Šipnate, Kravljacica, Striznja, Vrulje, Gujak, Abbot, Smokica, Žakan, Lavsa, Piskera – Vela Panitula oraz w zatoce Anica w Levrnaci, Podbižanj i Koromašna. Cała powierzchnia NP “Kornaty” jest własnością prywatną. Odwiedzający mogą wędrować wyłącznie drogami i szlakami specjalnie oznaczonymi do tego celu. Z wyjątkiem ścisłych stref ochronnych, pływanie jest dozwolone w całym Parku.
Nurkowanie  jest dozwolone tylko w zorganizowanych grupach i z  licencją.