Pakoštane

Pakostane leży w regionie unikalnym na skalę światową.

Pakostane leży w środku trójkąta, który tworzy trzy morfologicznie zupełnie różne od siebie Parki Narodowe: Paklenica, wodospady Krka (dorzecze) i Kornati (Wyspy Archipelagu). 

Panorama Pakostane
fot. /www.livecamcroatia.com

Miasteczko Pakostane położone w samym centrum wybrzeża Adriatyku, w gminie Zadar, w wyjątkowym miejscu pomiędzy jeziorem Vransko i morzemJezioro Vransko było i jest bardzo ważne w tym obszarze przez całą historię ze względu na źródła słodkiej wody.

Pakoštane otoczone jest parkiem przyrody Telašćica i Vransko. Miejscowość znana jest jako miejsce z niesamowitymi plażami i lazurem morza. Pakostane ma piaszczyste i kamieniste plaże położone w sosnowym lesie.

Nieopodal Pakoštane znajduje się kilka wysepek: Sv. Justina, Veli Škoji, Žavinac Veliki, Žitinac mali, Babuljaš, Vrgada. Wśród kulturalnych i historycznych zabytków Pakoštane można odwiedzić wiele miejsc sakralnych m.in.,  kościół św. Justyna, kościół św. Roko, kościół św. Mihovila i obecny kościół parafialny Uzaščašće Gospodinovo, który jest również jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pakoštane. W tej miejscowości znajdował się port rzymskiego Asseriae ( po którym zostały ruiny domków i willi bogaczy rzymskich z okresu panowania rzymskiego).

Pakostane słynie z organizacji wielu tradycyjnych festiwali, takich jak Karnawał, Dzień Gminy (30 lipca) i Letnie Igrzyska (1 tydzień sierpnia). W każdym razie Pakoštane jest miejscem, które warto odwiedzić, szczególnie podczas wakacji na Biogradskiej Riwierze (pomiędzy Zadarem a Szybenikiem).

Odległości z Pakostane: Zadar – 35 km, Szybenik – 41 km, Split – 134 km, Makarska – 184 km, Zagrzeb – 307 km, Rijeka – 310 km, Dubrownik – 357 km, Pula – 411 km.