Omis

Omis –  niegdyś gniazdo piratów, najgroźniejszych na całym Morzu  Śródziemnym.

Omis Chorwacja
Omis nocą
fot. www.livecamcroatia.com

Obecnie Omis (Chorwacja) to małe średniowieczne miasto i port położone między Splitem i Makarską, przy ujściu rzeki Cetiny.  Co ciekawe, Omiš był  pirackim gniazdem, natomiast piraci z Omis byli  najbardziej niebezpiecznymi w całym basenie Morza Śródziemnego. Dodatkowo, dowody bajecznej i dumnej historii Omis widoczne są na każdym kroku na Riwierze Omišskiej.

Poza tym w  mieście Omis (Chorwacja) jest również wiele wspaniałych zakątków. Szczególnie wart jest również uwagi Dom Szczęśliwego Człowieka, który został nazwany po inskrypcji nad drzwiami wejściowymi, a w tłumaczeniu z łaciny pisze: “Dziękuję Ci, Panie, że byłem na tym świecie “.

Ponadto miasto Omis położone jest u podnóża Gór Dynarskich, a konkretnie skalnego masywu Mosor, gdzie często podziwiać można również wyczyny wspinaczkowe.

W szczególności zdecydowanie polecamy wejście na twierdzę Mirabel z czterema piętrami oraz punktem widokowym dla turystów. Ponadto dla smakoszy tutejsza kuchnia składająca się z oliwy z oliwek, ryb i owoców morza, domowych warzyw oraz wina sprawia, że najbardziej bezpośredni sposób, możemy również poczuć prawdziwego ducha Morza Śródziemnego.

Obowiązkowo warto odwiedzić Omis (Chorwacja) podczas: Lato w Omiš, Dalmatian Klapa Festival, oraz Wieczorów Piratów.

Zdecydowanie Festiwale w Omis to również doskonała okazja, aby poznać nie tylko piękno Dalmacji, ale także jej duszę.

 

Inną atrakcją Omis jest rafting po rzece Cetina. Co ciekawe “Słodka” Cetina ma około 105 km długości oraz swe źródła ma w Górach Dynarskich na wysokości 385 m. n.p.m.. Warto wiedzieć, ze wzdłuż swojego nurtu rzeka tworzy kilka pięknych cieśnin m.in.: Gornjaczka, Dragovicka, Obrovaczka, Trilijska oraz Zadvarska. Ponadto do atrakcji raftingowych po Cetinie należą kaniony, bramy skalne oraz jaskinia z nietoperzami.

Co ciekawe Twierdza Mirabela lub Peovica to zdecydowanie część dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Ponadto odegrała ona bowiem wielką rolę obronną w średniowieczu. Poza tym została wybudowana w XII w. w stylu romańskim. Dodatkowo owiana legendami zaprasza do odwiedzenia oraz podziwiania przepięknych widoków na miasteczko, Cetinę oraz wyspę Brac.

Na zakończenie polecamy spacer w jeszcze jedno miejsce. Również w pobliżu Omis znajduje się druga warownia Starigrad. Warto wiedzieć, że wykorzystywana była przez piratów,  natomiast zbudowana została na występie skalnym. Ponadto wydaje się niedostępna, jednak można do niej dotrzeć po 40 minutach spaceru z miasta.

Omis Chorwacja
Masyw Mosor
Omis Chorwacja
Widok na Omiš i masyw Mosor