Omiś

Omiś niegdyś gniazdo piratów – najgroźniejszych na całym Morzu  Śródziemnym.

Omiś nocą
fot. www.livecamcroatia.com

Omiš to małe średniowieczne miasto i port położone między Splitem i Makarską, przy ujściu rzeki Cetiny. Omiš był  pirackim gniazdem, a piraci z Omiša byli  najbardziej niebezpiecznymi w całym basenie Morza Śródziemnego. Dowody bajecznej i dumnej historii Omiša widoczne są na każdym kroku na Riwierze Omišskiej.

W mieście jest wiele wspaniałych zakątków, a najciekawszy jest Dom Szczęśliwego Człowieka, który został nazwany po inskrypcji nad drzwiami wejściowymi, a w tłumaczeniu z łaciny pisze: “Dziękuję Ci, Panie, że byłem na tym świecie “. Miasteczko położone jest u podnóża Gór Dynarskich, a konkretnie skalnego masywu Mosor, gdzie często podziwiać można wyczyny wspinaczkowe.

Polecamy wejście na  twierdzę Mirabel z czterema piętrami i punktem widokowym dla turystów. Dla smakoszy tutejsza kuchnia składająca się z oliwy z oliwek, ryb i owoców morza, domowych warzyw i wina sprawia, że najbardziej bezpośredni sposób, możemy poczuć prawdziwego ducha Morza Śródziemnego.

Wśród atrakcji warto odwiedzić Omiś podczas: Lato w Omiš, Dalmatian Klapa Festival, oraz Wieczorów Piratów. Festiwale te to doskonała okazja, aby poznać nie tylko piękno Dalmacji, ale także jej duszę.

 

Inną atrakcją Omiša jest rafting po rzece Cetina. Słodka Cetina ma około 105 km długości i swe źródła ma w Górach Dynarskich na wysyokości 385 m. n.p.m.. Wzdłuż swojego nurtu rzeka tworzy kilka pięknych cieśnin m.in.: Gornjaczka, Dragovicka, Obrovaczka, Trilijska i Zadvarska. Do atrakcji raftingowych po Cetinie należą kaniony, bramy skalne oraz jaskinia z nietoperzami.

Twierdza Mirabela lub Peovica to część dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Odegrała ona wielką rolę obronną w średniowieczu. Wybudowana w XII w. w stylu romańskim. Owiana legendami zaprasza do odwiedzenia i podziwiania przepięknych widoków na miasteczko, Cetinę oraz wyspę Brac.

W pobliżu znajduje się druga warownia Starigrad , wykorzystywana przez piratów, a zbudowana na występie skalnym, wydaje się niedostępna, jednak można do niej dotrzeć po 20 minutach spaceru z miasta.

Masyw Mosor
Widok na Omiš i masyw Mosor