Omis

Omis –  niegdyś gniazdo piratów, najgroźniejszych na całym Morzu  Śródziemnym.

Omiś nocą
fot. www.livecamcroatia.com

Obecnie Omis to małe średniowieczne miasto i port położone między Splitem i Makarską, przy ujściu rzeki Cetiny.  Co ciekawe, Omiš był  pirackim gniazdem, a piraci z Omisa byli  najbardziej niebezpiecznymi w całym basenie Morza Śródziemnego. Dodatkowo, dowody bajecznej i dumnej historii Omisia widoczne są na każdym kroku na Riwierze Omišskiej.

W mieście Omis jest wiele wspaniałych zakątków. Szczególnie wart jest uwagi Dom Szczęśliwego Człowieka, który został nazwany po inskrypcji nad drzwiami wejściowymi, a w tłumaczeniu z łaciny pisze: “Dziękuję Ci, Panie, że byłem na tym świecie “. Ponadto miasto Omis położone jest u podnóża Gór Dynarskich, a konkretnie skalnego masywu Mosor, gdzie często podziwiać można wyczyny wspinaczkowe.

W szczególności polecamy wejście na  twierdzę Mirabel z czterema piętrami i punktem widokowym dla turystów. Ponadto dla smakoszy tutejsza kuchnia składająca się z oliwy z oliwek, ryb i owoców morza, domowych warzyw i wina sprawia, że najbardziej bezpośredni sposób, możemy poczuć prawdziwego ducha Morza Śródziemnego.

Obowiązkowo warto odwiedzić Omis podczas: Lato w Omiš, Dalmatian Klapa Festival, oraz Wieczorów Piratów.

Zdecydowanie Festiwale w Omis to doskonała okazja, aby poznać nie tylko piękno Dalmacji, ale także jej duszę.

 

Inną atrakcją Omisa jest rafting po rzece Cetina. “Słodka” Cetina ma około 105 km długości i swe źródła ma w Górach Dynarskich na wysokości 385 m. n.p.m.. Wzdłuż swojego nurtu rzeka tworzy kilka pięknych cieśnin m.in.: Gornjaczka, Dragovicka, Obrovaczka, Trilijska i Zadvarska. Do atrakcji raftingowych po Cetinie należą kaniony, bramy skalne oraz jaskinia z nietoperzami.

Twierdza Mirabela lub Peovica to część dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Odegrała ona wielką rolę obronną w średniowieczu. Wybudowana w XII w. w stylu romańskim. Owiana legendami zaprasza do odwiedzenia i podziwiania przepięknych widoków na miasteczko, Cetinę oraz wyspę Brac.

W pobliżu Omisia znajduje się druga warownia Starigrad. Wykorzystywana była przez piratów,  zbudowana na występie skalnym. Wydaje się niedostępna, jednak można do niej dotrzeć po 20 minutach spaceru z miasta.

Masyw Mosor
Widok na Omiš i masyw Mosor