Nin

Nin małe historyczne i królewskie miasteczko na półwyspie około 15 km od Zadaru, na półwyspie, otoczone zatoką oraz Solanami.

Czy wiecie, że Nin ma ponad 3000 latNin został zbudowany na starożytnych ruinach dawnej osady Liburn z IX w. p.n.e. Dodatkowo w Nin, Rzymianie zbudowali największą świątynię na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.

Nin
Nin, fot. www.livecamcroatia.com

Będąc w Ninie koniecznie! trzeba dotknąć kciuka Grgura Ninskiego na szczęście. Warto odwiedzić również kościół św. Krzyża zwany najmniejszą na świecie katedrą oraz starożytne Muzeum Nin. Zdecydowanie polecamy kąpiel w  leczniczym błocie oraz wizytę w Muzeum Soli w którym możemy dokonać zakupu soli do domu. Nin to również 8 siedlisk NATURA 2000, rzadkich i endemicznych roślin oraz 204 gatunków ptaków.

Oprócz bogatego dziedzictwa kulturowego, Nin przyciąga swoimi długimi piaszczystymi plażami. Obecnie, Nin nosi tytuł jednego z najbardziej romantycznych miast Europy i EDEN – europejskich celów doskonałości, więc jest to wyjątkowo popularne miejsce.

Plaże w Nin

Plaża “Ninske vodice” w mieście Nin, jest najpopularniejszą, rozpościera się z niej piękny widok na góry. Plaża Queen’s Beach z plażami Ždrijac i Prodorica tworzy wyjątkowe piaszczyste kąpielisko o długości ośmiu kilometrów. Długie, naturalne, piaszczyste plaże w  Ninie to symbol miasteczka. Nic więc dziwnego, że należą one do najpiękniejszych plaż w Chorwacji i na świecie. Najdłuższa i najsłynniejsza z nich to piaszczysta plaża “Królowej” ze swoją romantyczną legendą. Żonę pierwszego chorwackiego króla Tomislava szczególnie pociągała ta plaża, więc często tam przebywała.

Plaża ta słynie, z  wyjątkowo płytkich wód, jest ona popularna wśród  rodzin z małymi dziećmi. Co ciekawe, plaża ma trzy wejścia, z których każde przedstawia inny widok. Jedno wejście znajduje się na zachód od kierunku Ninske Vodice w pobliżu Aparthotel Condura Croatica. W centralnej części, aby dostać się na piaszczystą plażę, trzeba przejść przez drewniane mosty oraz drewniane chodniki położone nad największą  leczniczym błotem (borowiny) w Chorwacji. Po wschodniej stronie, aby dostać się na plażę, trzeba przejść przez uroczy drewniany mostNa plaży często można spotkać wielu kuracjuszy pokrytych borowiną w ramach ich terapii lub po prostu dla zabawy.

Nin
Plaża w Ninie

Według opinii American Travel Channel, Plaża Królowej znajduje się na szczycie najpiękniejszych plaż na świecie. Zdecydowanie warto warto wybrać się tu, szczególnie polecamy dla osób, które nie lubią żwirkowych i kamienistych plaży. Mamy tu delikatny i ciepły piasek oraz płytkie wody chorwackiego morza.

Nin to nie tylko plaże ale i urocze zabytki!

Spacerując wzdłuż wybrzeża Nin, warto zatrzymać się przy pomniku księcia Branimira.  To władca, który swoimi wizjami i dziełami mocno zaznaczył chorwacką historię. Na długiej liście historycznych postaci ważnych dla Nin oraz całej Chorwacji imię księcia Branimira zajmuje określone miejsce. Jest ku temu bowiem szczególny powód: Nin jest zdecydowanie kolebką chorwackiej państwowości oraz z całą pewnością dla wszystkich jej mieszkańców jest szczególną postacią. Żył w IX wieku i rządził od 879 do 892. Ponadto jego władza wzmocniła przybrzeżną Chorwację i osiągnęła niepodległość, co potwierdza papież Jan VIII. Natomiast  7 czerwca 879 r. Branimir po raz pierwszy został uznany w historii za prawowitego władcę, a Chorwacja była prawowitym państwem, dokładnie w Ninie, które stało się jego siedzibą główną. Stąd uznanie chorwackiej państwowości w dniu 7 czerwca jest świętem w Ninie jako Dzień Miasta, a w Chorwacji jako Dzień Chorwackiej Dyplomacji.

Miasteczko słynie również z licznych zabytków m.in.: z neolitycznych odkryć i cmentarza z okresu liburnijskiego oraz najmniejszej Katedry świata. Co ciekawe, Katedra pw. Św. Krzyża – ma tylko 40 m w obwodzie!

Na zakończenie wycieczki polecamy, wyjeżdżając z Ninu lub wjeżdżając do niego od strony Zadaru zatrzymać się przy małym kościółku św. Mikołaja w Prahulje przy trasie do Zadaru. Co ciekawe jest to wieża na planie koniczyny, która pełniła funkcje obronne w czasie wojen z Turkami. Jest zdecydowanie urokliwa, ponadto można ją fotografować bez końca.